Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Dzień Dawcy Szpiku podczas Dni Bohatera Domu w Leroy Merlin Krosno

Już 19 i 20 listopada w Leroy Merlin w Krośnie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. Akcję organizują lokalni wolontariusze, wierząc w słuszność idei dawstwa szpiku, która może uratować życie niejednemu człowiekowi.

REKLAMAStatystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Pośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.
 
Na świecie jest aktualnie zarejestrowanych ponad 25 milionów potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. Wśród nich 1.100.060 to dawcy zarejestrowani w polskim rejestrze prowadzonym przez Poltransplant, w którym 970.515 to dawcy z bazy fundacji DKMS. Jednak, mimo tylu zarejestrowanych potencjalnych dawców, co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Od 7 lat fundacja DKMS wraz z osobami zainteresowanymi propagowaniem idei dawstwa organizuje w różnych miejscach Polski Dni Dawców Szpiku. Akcje pod tym hasłem zwiększają szansę na znalezienie dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia.

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestracja potencjalnych dawców:
12-13 listopada 2016 r.,
godzina: od 10:00 do 18:00,
Leroy Merlin Krosno, ul. Bieszczadzka 33, Krosno.
 
"1%" pomoże zarejestrować kolejnych potencjalnych dawców szpiku
Rejestracja dla dawców jest bezpłatna, ale jej koszt to 180 zł, które Fundacja DKMS pokrywa dzięki wsparciu osób prywatnych lub firm. Ty również możesz dołożyć do tego przysłowiową cegiełkę, przekazując 1% swojego podatku na działalność fundacji. Wpisz w swój formularz PIT numer KRS: 0000318602 lub wypełnij go za pomocą programu dostępnego na naszej stronie: www.dkms.pl/pl/1procent.
 
Każde, nawet najmniejsze, wsparcie finansowe pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych dawców. Dobrowolne darowizny można wpłacać na konto o numerze: 62 1240 6292 1111 0010 6197 7890.

O Fundacji
Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest ponad 970 000 (wrzesień 2016) potencjalnych dawców szpiku, a już 3 440 (wrzesień 2016) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

msr/dkms/red.

1 komentarz

  • bolek lolek

    Fundacja DKMS to niemiecka firma szukająca dla szkopów dawców rożnych organów. Idioci rejestrują swoje DNA i niemcy maja wszystkie dane do przeszczepów dla bogatych ss-manów. ..... A później ludzie znikają ...

    Zgłoś nadużycie bolek lolek poniedziałek, 07, listopad 2016 20:47 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj