KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Rada miasta: kontrowersje wokół przeniesienia BWA

Rada miasta: kontrowersje wokół przeniesienia BWA Fot. Rafał Szubrycht

Temat przeniesienia Biura Wystaw Artystycznych do kamienicy przy ul. Portiusa 4 powrócił podczas obrad rady miasta. Uchwałę przyjęto większością głosów, ale samo rozwiązanie ma coraz więcej przeciwników wśród radnych.

REKLAMA


O temacie informowaliśmy w związku z nadzwyczajną sesją w połowie listopada (Patio i pokoje gościnne. Miasto inwestuje kilka milionów w kulturę), kiedy postawiono radnych przed koniecznością podjęcia szybkiej decyzji.

Radni mieli wtedy liczne wątpliwości, jednak projekt został przyjęty przy zaledwie 3 głosach "wstrzymujących się".

Kolejne wątpliwości powstały podczas dyskusji 25 listopada, gdy pojawiła się informacja o konieczności uzyskania uzgodnień i decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Radny Sławomir Bęben (Klub PiS) pytał, o to, jak to się stało, że wybrany został projektant, który w tym samym budynku prowadzi działalność gospodarczą - Czy on nie projektuje pod swoje potrzeby? - pytał radny.

- Ja mam taki niesmak, tym bardziej, że padło pytanie, czy był przetarg. Ja przeszukałem BIP i nie widziałem tego przetargu. To jest dla mnie troszkę kontrowersyjne - mówił radny Bęben.

O kwestię przetargu dopytywał też radny Adam Przybysz (Klub PiS). Radny Paweł Krzanowski (Klub PiS) przypomniał, że na sesji nadzwyczajnej pytał, o to czy projekt ma już wszystkie uzgodnienia, a prezydent Bronisław Baran odpowiedział, że tak. Tymczasem na sesji 25 listopada w uzasadnieniu projektu napisano, że konieczne jest jeszcze uzgodnienie u konserwatora zabytków. Sam prezydent nie był obecny przy tej części dyskusji.

Prezydent Piotr Przytocki odpowiadając na pytania stwierdził: - Wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Proszę nie sugerować łamania prawa. Jesteśmy w instytucji publicznej, a nie prywatnej - podkreślił prezydent.

Odnosząc się wprost do kwestii wyboru projektanta prezydent Przytocki powiedział: - Nie interesuje nas, czy ktoś prowadzi restaurację w tym budynku, bo to jest jego osobista sprawa. Mówię o projektancie, który prowadzi pracownię architektoniczną i jest uprawniony do przyjmowania takich zleceń i wykonywania projektów architektonicznych w określonym zakresie - przekonywał prezydent. Przypomniał też, że obiekt był w opłakanym stanie, a nowa spółka zainwestowała znaczne środki w remont.

- W związku z koncepcją zagospodarowania budynku na potrzeby BWA pojawiła się możliwość uzyskania środków unijnych. Niewielu jest projektantów, którzy przygotują taki projekt w ciągu trzech miesięcy - dodał Przytocki.

Radny Bęben zwracał uwagę, że radni są informowani w ostatniej chwili i muszą szybko podejmować decyzje, w sytuacji, gdy nie otrzymują pełnych informacji.

Piotr Przytocki odpowiedział, że było bardzo mało czasu na opracowanie tego projektu, wielu ludzi nad nim pracowało, a plany zmieniały się. - Trzeba to zrozumieć, żeby nie zadawać takich pytań - odpowiedział radnemu prezydent.

W głosowaniu nad uchwałą 15 radnych było "za", przeciw głosowało 3, wstrzymało się kolejnych 3.

pd

 • autor: pd

13 komentarzy

 • prokurator

  były doniesienia na Przytockiego do prokuratury ale kolesie umarzali bo jak twierdzili tylko gmina jako poszkodowana moze wnies doniesienie. A jak wiemy gminą zarządza Przytocki i sam na siebie nie bedzie donosił

  Zgłoś nadużycie prokurator piątek, 09, grudzień 2016 15:48 Link do komentarza
 • POdatNIK

  To że gra w papierach nie znaczy że jest super. Kwestia racjonalności ponoszenia wypadków, zdrowego rozsądku. Zwłaszcza przy brnięciu w zadłużanie miasta.
  Papier przyjmie wszystko. Nawet uzasadnienie najdebilniejszych pomysłów jakie mogą przyjść do głowy tylko urzędnikom (bo nie zarządzają swoim majątkiem). Swoje pieniądze by tak lekko nie traktowali na pewno.

  Zgłoś nadużycie POdatNIK czwartek, 08, grudzień 2016 14:15 Link do komentarza
 • herman616

  Ludzie, spalicie się własnym jadem! Jak widzę najwięcej do powiedzenia mają Ci co najmniej się na tym znają, co Wy w ogóle piszecie?? Bo jak nazwać takie bzdury wypisywane przez niektórych? "Wałki się kręci?" W samorządzie???? Chyba nie zdajecie sobie sprawę jak za każdą wydaną złotówkę trzeba się tłumaczyć i mieć stertę papierów na poparcie. Samorząd to nie jest państwo w państwie tylko ktoś go rozlicza i nikt (uwierzcie mi nikt!!!!!) nie pozwolił by sobie na podejrzane interesy. Ludzie nie spinajcie się tak, czas komuny już minął. Ludzie nie dzielą się na uciemiężonych mieszkańców i złą władzę która tylko myśli jak dopiec reszcie. Ci ludzie skądś się tam wzięli, ktoś ich wybrał, nie spadli z marsa!!!!

  Zgłoś nadużycie herman616 czwartek, 08, grudzień 2016 11:02 Link do komentarza
 • Gdzie logika?

  "Prezydent Piotr Przytocki odpowiadając na pytania stwierdził: - Wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Proszę nie sugerować łamania prawa. Jesteśmy w instytucji publicznej, a nie prywatnej - podkreślił prezydent."

  Uh, co za brak logiki, przecież to właśnie w instytucji publicznej mogą być takie wały, prywatny może sobie dobierać kogo chce do robienia projektów, swoją kasą płaci.

  Zgłoś nadużycie Gdzie logika? środa, 07, grudzień 2016 23:57 Link do komentarza
 • bodzio j

  Arogancja władz Krosna sięga Mont Everestu a opozycji nie ma. Dlatego takie wałki są i dalej będą...

  Zgłoś nadużycie bodzio j środa, 07, grudzień 2016 20:21 Link do komentarza
 • snajper

  ...jesteśmy w instytucji publicznej, a nie prywatnej - powiedział Prezydent ...hahaha...właśnie w tej instytucji kręci się największe lody zaczynając od przetargow kończąc na nie odpowiedzialnych decyzjach, prywaciarz pieniądze liczy bo są jego a w budżecie nie liczą bo kasa publiczna czyli niczyja

  Zgłoś nadużycie snajper środa, 07, grudzień 2016 19:46 Link do komentarza
 • K.

  To, że projekt opracował "klient" tego budynku, nie jest niczym złym, może będzie mu bardziej zależało. Natomiast kwestią ważną jest, czy nie można było tego zrobić taniej, czy na pewno był przetarg biorący pod uwagę jakość i także rozsądną cenę.

  Zgłoś nadużycie K. środa, 07, grudzień 2016 18:36 Link do komentarza
 • Dziaduła

  co wy chcecie, przecież Prztocki nie za swoje robi remont na rzecz min. krzanowskiego by ten bardziej krzewił ideały komunistyczne i przytockiego propagandę jako dobrego, wspaniałego, mądrego, wielkiego jak Kazimierz itp pierdoły oraz zachwalał dupolizajów z rady i miasta a pisał bzdury o opozycji. O marnotrawieniu pieniędzy mieszkańców krosna przez Przytockiego to już mówiono od 2003r. Kiedyprzejoł po Zimce stanowisko prezydenta miasta to krosno było zadłużone 7 milionów a obecnie ponad 150 milionów.

  Zgłoś nadużycie Dziaduła środa, 07, grudzień 2016 16:46 Link do komentarza
 • Lost a

  Tego narcyza nie interesuje, ze wydał pozwolenie,na sprzedaz alkoholu 15 metrów od terenu kościoła wbrew ustawie? Hmm, nic dziwnego, ten narcyz uwłaszcza sie od lat na majątku publicznym i sitwa klakierów z nim powiązana. Naszczescie CBA jest blisko, bliziutko i nie bedzie lekko.

  Zgłoś nadużycie Lost a środa, 07, grudzień 2016 14:50 Link do komentarza
 • oPOzycJA

  "Piotr Przytocki odpowiedział, że było bardzo mało czasu na opracowanie tego projektu, wielu ludzi nad nim pracowało, a plany zmieniały się. - Trzeba to zrozumieć, żeby nie zadawać takich pytań - odpowiedział radnemu prezydent. "

  Więc więcej pytań "opozycji" nie ma. Jest wszystko OK.

  Zgłoś nadużycie oPOzycJA środa, 07, grudzień 2016 14:11 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?