KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Patio i pokoje gościnne. Miasto inwestuje kilka milionów w kulturę

Patio i pokoje gościnne. Miasto inwestuje kilka milionów w kulturę Fot. Rafał Szubrycht

Rada miasta przychyliła się do pomysłu przeniesienia Biura Wystaw Artystycznych na ul. Portiusa i na rozbudowę tej instytucji. Kontrowersje wzbudzały jednak zakres inwestycji, koszty, wybór projektanta i sama lokalizacja. Wkład miasta w inwestycję ma wynieść prawie 1,5 mln zł. Ma powstać patio i pokoje gościnne. Przewidywane jest też zwiększenie kosztów funkcjonowania BWA o kilkaset tysięcy.

REKLAMA


Sesję nadzwyczajną zwołano na 14 listopada na wniosek prezydenta. To był ostatni moment w związku z tym, że 16 listopada jest ostatnim dniem, w którym Krosno może złożyć wniosek o dofinansowanie projektu z Programu Regionalnego województwa.

Krótki termin wymuszał podjęcie szybkiej decyzji. Przewodniczący rady, Zbigniew Kubit poprosił, żeby na przyszłość unikać takich sytuacji i informować radę wcześniej lub przygotowywać takie projekty na sesje zwyczajne, by nie było konieczności zwoływania dodatkowych posiedzeń.

Projekt przedstawił prezydent Bronisław Baran. Usprawiedliwiał termin złożenia projektu, stwierdzając, że prace przebiegały dynamicznie, nie było wszystkich danych. Celem projektu jest rozbudowa Biura Wystaw Artystycznych w oparciu o kamienicę przy ul. Portiusa 4.

- Projekt jest złożony, ale po działaniach analitycznych i zasięgnięciu wielu opinii, po wnioskach samego BWA i sugestiach Komisji Kultury rady miasta, pracowaliśmy nad znalezieniem nowego lokalu dla BWA i dzisiaj tę propozycję chcemy tym projektem spełnić - stwierdził Bronisław Baran.

Podkreślał, że piwnice nie są objęte przygotowanym projektem. O tę część dopytywali radni, ponieważ w obecnym budynku przy ul. Portiusa zlokalizowany był Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa, a w piwnicach, jak podkreślano na sesji, byli więzieni, torturowani i mordowani ludzie.

Teraz budynek ma zostać przystosowany do pełnienia roli nowoczesnej Galerii Wystaw Artystycznych. Projekt przewiduje jego modernizację i montaż windy. Poza dużą przestrzenią wystawienniczą będą się tam mieściły pracownie, specjalistyczne warsztaty oraz część gościnno-noclegowa. Nowe BWA ma też mieć warunki do organizowania konferencji.

W części parterowej powstanie patio dostosowane do organizacji imprez kulturalno-artystycznych.

W górnej części, poza przestrzenią wystawową i warsztatową, zaplanowane są też "pokoje gościnne". - Łącznie w tych pokojach gościnnych będzie mogło pomieścić się 26 osób - stwierdził Bronisław Baran. Pokoje gościnne nie są "częścią kwalifikowaną" w projekcie. Dlatego pomimo dofinansowania wkład własny gminy jest wyższy niż 15% i ma wynosić prawie 1,5 mln złotych przy łącznej kwocie inwestycji wynoszącej prawie 4,5 mln. Te kwestie na sesji objaśniał także wiceprezydent.

Radni dopytywali o los firm i organizacji pozarządowych zlokalizowanych przy ul. Portiusa 4.

Radny Sławomir Bęben (Klub PiS) przypomniał, że po przeciwnej stronie Rynku, w miejscu dawnego BWA, znajduje się CDS - Dotujemy go średnio po 1,5 mln rocznie. Jak kolejny budynek obciążający wydatki miasta będzie wyglądał dla budżetu w przyszłości? Nikt nie mówi o kosztach w przyszłości - mówił o swoich wątpliwościach radny. Wspomniał też o firmach umieszczonych w tym budynku w ramach "Kuźni Przedsiębiorczości".

Wiceprezydent powiedział, że nie wie, co będzie z firmami, natomiast stowarzyszeń miasto nie zostawi samych i znajdzie się dla nich miejsce. Podkreślał też ponownie, że projekt w żaden sposób nie ingeruje w piwnice budynku, ani w funkcjonowanie antykwariatu i klubokawiarni na parterze.

W sprawie analizy kosztowej funkcjonowania BWA wyjaśnienia przedstawiał skarbnik miasta, Marcin Połomski: - Obecnie BWA nie generuje przychodów wcale - mówił skarbnik, przypominając, że we wcześniejszej lokalizacji BWA miało przychód na poziomie kilku lub kilkunastu tysięcy z tytułu wynajmu powierzchni - Z podstawowej działalności przychodów praktycznie nie było, natomiast dotacja do BWA przekracza 330 tysięcy złotych rocznie - podkreśla, zaznaczając, że po zmianie lokalizacji konieczne będzie zwiększenie zatrudnienia i kosztów utrzymania obiektu. - Te koszty mogą wzrosnąć znacząco, myślimy, że mogą przekroczyć dwukrotnie dotychczasową dotację - dodał skarbnik.

Wzrost przychodów BWA z tytułu prowadzenia zajęć i "eventów" oraz wynajmowania sali i partio oszacował na 50-100 tysięcy złotych lub nawet nieco większe. Uprzedził jednak radnych, że szacowana kwota rocznej dotacji dla BWA po przeniesieniu na ul. Portiusa to około 600 tysięcy złotych.

Przewodniczący rady dodał jeszcze odpowiadając radnemu Bębnowi: - Instytucje kultury są dofinansowywane i co roku kwota dla BWA jest w budżecie. Tu się nic nie zmieni, tylko ta kwota będzie nieco większa, ale BWA będzie też przynosić większe przychody.

- Te koszty są jednak znaczące - stwierdził radny. Przekonywał, że za mało jest informacji, żeby podnieść rękę za tym projektem.

Radna Anna Dubiel (Samorządne Krosno) podkreślała, że BWA znajduje się przy RCKP tylko tymczasowo, chociaż ten stan trwa od kilku lat. Wielokrotnie komisja poruszała ten temat, żeby szukać miejsca na nową siedzibę BWA. - Regionalne Centrum Kultur Pogranicza odzyska swoją powierzchnię na której też mu zależy - dodała radna.

Przewodniczący Zbigniew Kubit pytał o szanse powodzenia projektu, przypominając, że inwestycja będzie realizowana tylko pod warunkiem uzyskania dofinansowania. Zaznaczył też, że każde pozyskane środki unijne działają na korzyść dla miasta.

Paweł Krzanowski (Klub PiS) także zadał kilka pytań, m. in. o to, czy gotowy jest projekt i kto go wykonał.

- Projekt wykonała pracownia pana Ungeheuera - stwierdził Bronisław Baran, dodając, że cała dokumentacja do złożenia wniosku o dofinansowanie musi być gotowa na środę.

- Te 100 tysięcy jest właśnie na to, o czym Pan Prezydent zresztą powiedział - skomentował przewodniczący Kubit.

Radny Witold Skiba (Samorządne Krosno) zadał pytanie o to, czy na projekt modernizacji budynku był ogłoszony przetarg. Zapytał też w kontekście planowanych miejsc noclegowych - Dlaczego jako gmina mamy wyręczać prywatnych przedsiębiorców np. w zakresie hotelarstwa?

Odpowiedzi udzielił Bronisław Baran - Pragnę zapewnić, że wszystkie procedury polegające na wyłonieniu jakiegokolwiek wykonawcy są zgodne z regulaminem urzędu i procedurą przetargową - stwierdził Baran. W kwestii bazy noclegowej powiedział, że gmina nie chce nikogo wyręczać - Intencją tego projektu nie jest, żeby tam powstał hotel. To będzie baza noclegowa. Mamy z tym potężny problem, gdy odbywa się np. plener artystyczny i przyjeżdża 20-30 artystów. Bursa międzyszkolna nie wystarcza, temu ma służyć ta baza noclegowa - przekonywał Bronisław Baran twierdząc, że taka baza noclegowa jest konieczna.

O firmy i stowarzyszenia zlokalizowane przy ul. Portiusa dopytywał radny Janusz Hejnar (Klub PiS). Zaznaczył, że zlokalizowane tam firmy także przynoszą wkład w budżet miasta. Bronisław Baran odpowiadając zaczął od przypomnienia, że inwestycja nie ingeruje w Antykwariat i Klubokawiarnię. - Natomiast o wszystkie instytucje na I i II piętrze, to będziemy współpracować. Tam np. mieści się Zarząd Osiedla Śródmieście czy stowarzyszenia. Będziemy wspólnie myśleć, gdzie znajdziemy im siedzibę - odpowiedział prezydent, nie wspominając w odpowiedzi o firmach np. z II piętra budynku.

Przed głosowaniem przewodniczący rady podkreślił, że wspólne funkcjonowanie BWA i RCKP w jednym budynku jest nie do pozazdroszczenia.

Jeszcze raz zaapelował do prezydentów, by tak ważne tematy były zgłaszane wcześniej pod obrady, by mogły się nimi zająć komisje.

W głosowaniu projekt przyjęto 18 głosami "za".
Od głosu wstrzymali się Sławomir Bęben i Janusz Hejnar (Klub PiS) oraz Witold Skiba (Samorządne Krosno).

pd

 • autor: pd

13 komentarzy

 • Piotrus

  Każdy kto choć trochę zna układy w krośnie nie powinien być zdziwiony kto robił projekt i dlaczego.Miejsce też chyba nie przypadkowe

  Zgłoś nadużycie Piotrus czwartek, 17, listopad 2016 22:11 Link do komentarza
 • QWERTY

  NORMALNIE JEDEN DRUGIEMU RECE MYJE

  Zgłoś nadużycie QWERTY czwartek, 17, listopad 2016 22:10 Link do komentarza
 • Z

  Jak dużo osób odwiedza BWA w ciągu roku? Ile wystaw jest przygotowywanych i jakie jest zainteresowanie nimi?
  Dlaczego radni muszą podejmować decyzję bez przygotowania, bez analizy sytuacji?

  Zgłoś nadużycie Z czwartek, 17, listopad 2016 20:11 Link do komentarza
 • prawda

  jesli przytocki i baran coś mówi, to nie znaczy, ze jest to prawda. Ja nie raz przekonałem sie i to na pismie, ze oboje co innego mówią co innego piszą i co innego robią lub jest faktem. Bez wątpienia chwalący przytockiego i barana to osoby na usługach ich z rady, Ciekawe, kto tam pracę znajdzie może braciszek Przytockiego- swego czasu organizował za miejskie pieniądze występy "wysokiej kultury". Nic się nie dzieje w RCKP, domach ludowych i w omawianym domu przybytku nic sie nie b,edzie działo tylko kolesie, przydupasy ciepłe siedzonka obejmą. Jak widać kolesiostwo, prywata, ciąg dalszy,

  Zgłoś nadużycie prawda czwartek, 17, listopad 2016 18:34 Link do komentarza
 • wnuczek

  Dziadek ale ty jesteś malkontent. Forum ci się nawet nie podoba - hahahhaa

  Zgłoś nadużycie wnuczek czwartek, 17, listopad 2016 17:26 Link do komentarza
 • Dziadek

  Jak zwykle w opiniach królują malkontenci przez duże M. Gdyby słuchać tych wiecznych malkontentów w naszym Krośnie nie byłoby RCKP i wielu innych podobnych inwestycji. Dla wyjaśnienia malkontenci to wieczni narzekacze i krytycy wszystkich i wszystkiego, sami natomiast nie chcą i nie potrafią niczego zrobić. Ostatnio modna i wspierana jest też idea, że jeśli komuś coś się udało, to jest to złodziej, Żyd, lub niemiecki albo ruski agent. Tyle w tym temacie.

  Zgłoś nadużycie Dziadek czwartek, 17, listopad 2016 17:12 Link do komentarza
 • Stanisław Paluch

  Oczywiście ciemny lud wszystko kupi i wietrzy spiski. Ale może by tak poczytać ze zrozumieniem ?!

  1) Radny Witold Skiba (Samorządne Krosno) zadał pytanie o to, czy na projekt modernizacji budynku był ogłoszony przetarg.

  Odpowiedzi udzielił Bronisław Baran - Pragnę zapewnić, że wszystkie procedury polegające na wyłonieniu jakiegokolwiek wykonawcy są zgodne z regulaminem urzędu i procedurą przetargową

  Czyli - był przetarg, wygrała jedna z ofert, prawdopodobnie ta, która była najtańsza. Z resztą to można sprawdzić. Można np. zadać pytanie o udostępnienie informacji publicznej i będziecie wiedzieć, ile było ofert, czyje i kto ile oferował. A w przetargach to jest tak, że wygrywa ten, kto zaproponuje najniższą cenę, czyli kto chce za robotę najmniej. NAJ-MNIEJ ! Nie więcej. N A J M N I E J.

  2) To z kolei radny Bęben - "Jak kolejny budynek obciążający wydatki miasta będzie wyglądał dla budżetu w przyszłości? Nikt nie mówi o kosztach w przyszłości - mówił o swoich wątpliwościach radny."

  Panie Radny - do kultury to niestety ale się dopłaca, bo to nie jest sprzedaż frytek czy empik. I tak jest na całym świecie. Ja rozumie, że każdy ma swoje potrzeby względem kultury. Dla jednych Himalaje kultury to np. film Rambo i 3 harnasie, dla jeszcze innych kultura kończy się na powiedzeniu "dzień dobry" sąsiadowi. Ale jest spora grupa ludzi, którzy mają potrzebę obcowania z nieco wyższym poziomem sztuki i artyzmu. Warto to zrozumieć, bo w dzisiejszych czasach, gdzie dominuje FB i kablówka coraz trudniej właśnie o kulturę. Warto to zrozumieć chociaż nie łudzę się, że dla niektórym życia na to zrozumienie braknie.

  Z szacunkiem

  Stanisław Paluch

  Zgłoś nadużycie Stanisław Paluch czwartek, 17, listopad 2016 16:56 Link do komentarza
 • proszę nie wprowadzać czytelników w błąd

  "Pokoje gościnne nie są "częścią kwalifikowaną" w projekcie. Dlatego pomimo dofinansowania wkład własny gminy jest wyższy niż 15% i ma wynosić prawie 1,5 mln złotych przy łącznej kwocie inwestycji wynoszącej prawie 4,5 mln. Te kwestie na sesji objaśniał także wiceprezydent" - panie redaktorze, byl pan na sesji, zatem prosze nie opowiadac bzdur. Wklad miasta to okolo 750 tys. zl, 1,5 mln liczone jest z vatem, ktory miasto odzyskuje, wiec realny wklad to wlasnie 750 tys. Wprowadza pan czytelnikow w blad.

  Zgłoś nadużycie proszę nie wprowadzać czytelników w błąd czwartek, 17, listopad 2016 15:11 Link do komentarza
 • mieszkaniec

  Co wy chcecie, przecież Ungeheuer jest sąsiadem Przytockiego i osobą wspierającym go w PO a lewicowy Krzanowski jak wszyscy wiedzą prowadzi portal Krosno 24 w którym obraża wszystkich przeciwników Przytockiego i wychwala pod niebiosa wszystkie jego głupie i rujnujące budżet miasta pomysły. Wszak za darmochę tego nie robi ( sondaż na temat budowy Tesco, kłamliwe i oszczercze informacje na temat kandydatów z prawicy do rady itp)a teraz i budyneczek z knajpą krznowskiemu wyremontuje na kosz mieszkańców I tak towarzysz Przytocki i towarzysz Krzanowski wspólnie działają na rzecz rozwoju miasta i kultury wspólnie wspierają się kosztem podatników.

  Zgłoś nadużycie mieszkaniec czwartek, 17, listopad 2016 14:47 Link do komentarza
 • wkurw....

  Towarzystwo wzajemnej adoracji. Niech się opozycja połączy z samonierządnym Krosnem i będzie przynajmniej wszystko jasne. I tak zaklepują wszystkie poronione pomysły bez zająknięcia....

  Zgłoś nadużycie wkurw.... czwartek, 17, listopad 2016 13:13 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?