KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Trudne warunki atmosferyczne. Wojewoda apeluje

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Podkarpacie: czekają nas intensywne opady śniegu i gwałtowne spadki temperatur. Takie są prognozy. Wojewoda apeluje o ostrożność i czujność. Trudne warunki atmosferyczne powodują uszkodzenia lokalnych sieci energetycznych i ciepłowniczych oraz utrudnienia w przejezdności szlaków komunikacyjnych. Taka sytuacja może utrzymywać się do 10 stycznia.

REKLAMA


W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami śniegu i gwałtownymi spadkami temperatur w najbliższych dniach, wojewoda podkarpacki apeluje do mieszkańców województwa o zachowanie czujności, a także o wrażliwość i troskę o osoby bezdomne, które nie są w stanie zapewnić sobie odpowiednich warunków do przetrwania trudnego okresu zimowego.

Prognozy IMGW
Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych (IMGW-PIB) wydało komunikat o intensywnych opadach śniegu pierwszego i drugiego stopnia.

Dla obszaru Bieszczad i Beskidu Niskiego (stopień drugi): prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 15 do 20 cm, lokalnie do 25 cm. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 procent.

Dla województwa podkarpackiego - subregionu północnego wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia: prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 15 cm, lokalnie do 20 cm.

Ważność ostrzeżenia: od 4 stycznia, godz. 3 w nocy do godz. 18.
 
Zawieje, zamiecie śnieżne i spadek temperatur
Aktualnie panujące warunki atmosferyczne powstałe w wyniku intensywnych opadów śniegu oraz wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, z porywami do 70 km/h, powodują zawieje i zamiecie śnieżne.

Od 5 stycznia, od godzin nocnych prognozuje się znaczne spadki temperatur, które mogą osiągnąć nawet do -20º C, a lokalnie, w dolinach górskich do -25º C. W dzień słupki rtęci wskażą temperaturę w granicach do -10º C.

- Taka sytuacja może utrzymywać się do 10 stycznia. Tak niskie temperatury silnie obciążają organizm człowieka. Wzrasta zagrożenie wychłodzenia organizmu. Ponadto trudne warunki atmosferyczne powodują uszkodzenia lokalnych sieci energetycznych i ciepłowniczych oraz utrudnienia w przejezdności szlaków komunikacyjnych - informuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy wojewody.

Wojewoda Ewa Leniart zwróciła się w środę (4 stycznia) z apelem do podkarpackich samorządów o przeprowadzenie działań zmierzających do złagodzenia skutków niekorzystnych zjawisk meteorologicznych, m. in. przez  prowadzenie bieżącej analizy sytuacji w zakresie funkcjonowania placówek pomocy społecznej, utrzymania przejezdności dróg i szlaków kolejowych, monitorowanie miejsc, gdzie przebywać mogą osoby bezdomne oraz przeprowadzenie kontroli przestrzegania obowiązku usuwania zalegającego śniegu i lodu z budynków i obiektów budowlanych.
 
Pomoc dla bezdomnych
W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego PUW działa bezpłatna i całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można uzyskać informacje, m. in. na temat placówek noclegowych oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.
 
Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonują 22 placówki noclegowe dla osób bezdomnych: 14 dla mężczyzn (w tym 1 hostel), 4 dla kobiet, 2 dla kobiet z dziećmi oraz 2 tzw. łączone. Łącznie placówki dysponują 900 miejscami stałymi - statutowymi, zaś w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo 191 osób, co daje łącznie 1091 miejsc. Ponadto 102 placówki prowadzą wsparcie w zakresie dożywiania. Lista placówek udzielających wsparcia znajduje się na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego, w banerze "Pomoc dla osób bezdomnych".

Zobacz także: Pomoc dla osób bezdomnych w okresie zimowym. Działa całodobowa, bezpłatna infolinia

puw/pd

  • autor: puw/pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?