KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Wojskowy balon pojawi się nad Krosnem podczas zawodów balonowych

Zabezpieczenie meteorologiczne najważniejszych osób w państwie. Zabezpieczenie meteorologiczne najważniejszych osób w państwie. Fot. archiwum SSH SZ RP

Po raz pierwszy w historii zawodów balonowych profesjonalne prognozy pogody dla lotów będzie dostarczać Szefostwo Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP (SSH SZ RP).

REKLAMA


Historia uczy, że bagatelizowanie wpływu pogody na wykonywanie zadań czy misji bojowych może skazać całe szeroko zakrojone działania na porażkę. Nierozłącznym elementem nowoczesnej armii jest profesjonalna, dobrze wyszkolona i wyposażona służba meteorologiczna.

- Początki służby meteorologicznej w siłach zbrojnych sięgają czasów, kiedy lotnictwo zaczęło odgrywać decydującą rolę w misjach bojowych. Dziś funkcję tę wypełnia Szefostwo Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP, które oprócz podstawowych zadań zapewnienia w informację meteorologiczną wszystkich zainteresowanych służb państwowych wykonuje także analizy hydrologiczne i klimatyczne dla wszystkich rejonów świata - mówi dla portalu KrosnoCity.pl mjr Wojciech Czarnecki, oficer prasowy SSH SZ RP.


Polowa stacja meteorologiczna PSM, (która zawita do Krosna) wraz z rozłożonym automatycznym systemem pomiarów meteorologicznych AMS/IMS.

Szefostwo Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP na co dzień zabezpiecza w prognozy pogody rodzaje sił zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem lotnictwa, dlatego wyposażenie w sprzęt meteorologiczny ukierunkowane jest dla zabezpieczenia głównie lotów statków powietrznych.

- Podstawowym wyzwaniem nowoczesnej armii na współczesnym polu walki jest mobilność. Wraz z mobilną armią podąża służba hydrometeorologiczna dziś wyposażona w pełni profesjonalny sprzęt meteorologiczny, który m.in. będzie zabezpieczał zawody balonowe w Krośnie. Polowa Stacja Meteorologiczna (PSM), która pojawi się w Krośnie na co dzień zabezpiecza starty i lądowania najważniejszych osób w państwie, które odbywają się z miejsc, gdzie nie ma zawodowej służby meteorologicznej. Mobilna polowa stacja meteorologiczna (PSM) została zbudowana na bazie samochodu terenowego, który w każdym terenie jest w pełni samowystarczalny w energię i łączność - dodaje mjr Wojciech Czarnecki.


Balon meteorologiczny z podpiętą sondą GPS przygotowany do pomiarów wiatrów górnych.

Wyposażenie stacji to zautomatyzowany system pomiarów meteorologicznych AMS/IMS, który wykonuje pomiary:
- temperatury powietrza, temperatury punktu rosy,
- wilgotności powietrza,
- widzialności,
- wysokości podstawy chmur,
- zjawisk atmosferycznych (opad, mgła itp.),
- prędkości i kierunku wiatru za pomocą szczególnie czułych sensorów ultradźwiękowych,
- ciśnienia atmosferycznego,
- wysokości opadów.

- Na wyposażeniu PSM znajduje się także system pomiarów wiatrów górnych, niezwykle użyteczny szczególnie dla wykonywania lotów balonem. Istotą pomiarów wiatrów górnych jest bowiem… wypuszczenie balonu - dodaje mjr Czarnecki.

Balon meteorologiczny napełniony helem wynosi sondę, która za pomocą sygnału GPS przekazuje informację o prędkości i kierunku wiatru na różnych wysokościach. System jest w pełni zautomatyzowany i opiera się o zasadę "wypuść i zapomnij", przekazując drogą radiową informację do polowej stacji meteorologicznej. Nie trzeba przekonywać, jak ważna jest to informacja dla pilotów balonów.


Zabezpieczenie w informację meteorologiczną w różnych częściach świata przez Służbę Hydrometeorologiczną Sił Zbrojnych RP.

- Życzę pomyślnych wiatrów przyziemnych, w szczególności jednak tych górnych - mówi przed Międzynarodowymi Górskimi Zawodami Balonowymi mjr Wojciech Czarnecki.

Wszystkie możliwości wykonywania pomiarów w każdych warunkach zaprezentuje PSM podczas XVIII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie.

red./pd
Fot. archiwum SSH SZ RP

  • autor: red./pd

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?