KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Zielone Krosno sprzeciwia się wycince na cmentarzu

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Piotr Dymiński

Co łączy warszawskie Powązki, Cmentarz Rakowicki w Krakowie, Cmentarz Łyczakowski we Lwowie i paryski Pere Lachaise? To jedne z najpiękniejszych cmentarzy w Europie. Na wszystkich jest zielono, a jesienią na zabytkowe mogiły znamienitych postaci sypią się złote liście. "Zielone Krosno" w związku z planami wycinki drzew na cmentarzu zarzuca "małomiasteczkowość".

REKLAMA


O przygotowywanej wycince na starej części cmentarza przy ul. Wyszyńskiego informowaliśmy na początku lipca: Przygotowywana jest masowa wycinka drzew na cmentarzu

Liczne drzewa w tym rejonie, w tym aleję pięknych świerków, wycięto już w 2013 roku, tłumacząc to rozbudową cmentarza. Zobacz tutaj: Cmentarz w Krośnie się powiększy

Teraz oznakowano grubo ponad 100 okazałych drzew na samym cmentarzu. Pomysł spotkał się z krytyką "Zielonego Krosna".

"Nie piejemy z zachwytu, kiedy najbardziej urokliwe i klimatyczne miejsce znów dotyka palec urzędnika - "porządnisia". Nie można inaczej myśleć o takich decyzjach jak wycinka starych, pięknych drzew jak o totalnym zacofaniu cywilizacyjnym. Najpiękniejsze cmentarze Europy - do której podobno aspirujemy - szumią śpiewem wielkich drzew nad grobami najznamienitszych postaci" - czytamy na profilu FB "Zielonego Krosna".

Załączono też fotografie z takich miejsc jak Powązki czy paryski cmentarz Pere Lachaise, podkreślając, że tam nikomu nie przeszkadza obecność zieleni, czy nawet spadające jesienią liście.

"Na zabytkowe mogiły poetów, aktorów, mistrzów pieśni, mężów stanu, bohaterów wojennych...sypią się jesienią złote liście. Niestety w Krośnie widocznie cenniejszy niż śpiew ptaka nad mogiłą jest wazon z marmuru z plastikowymi kwiatkami" - piętnuje Zielone Krosno.

"Argument o "niebezpiecznych" drzewach używany jest nadal tylko w małomiasteczkowej dyskusji, kiedy najbardziej rozwinięte miasta (nie szukając już daleko np. Warszawa i Kraków nie wspominając o np. Paryżu) nie śmiałyby tknąć tak cennego i wyjątkowego zakątka jaki tworzy stara część cmentarza" - podkreślają zwolennicy miejskiej zieleni.

Dodają też: "Niebezpieczne są ulice - zlikwidujmy auta, rzeki są groźne - zasypmy je lub wyregulujmy! Spadnie konar z jednego drzewa - wytnijmy wszystko wkoło!"

pd
Fot. Piotr Dymiński

 • autor: pd

2 komentarzy

 • antykomuch

  A czerwone Krosno pali znicze pod pomnikiem czerwonej armii.

  Zgłoś nadużycie antykomuch niedziela, 16, lipiec 2017 21:37 Link do komentarza
 • stop przygłupowi Dyzmie

  Możecie być przeciw oszust Dyzma i tak was wszystkich ma w d....e. Prawie wszystko już w krośnie wyciął. Mieszkańców niektórych też wyciął. Jak zwrócicie uwagę to po usunięciu drzewa niezły plac pod grobowiec zrobił się. Komunistycznym przydupasom przygłupa Dyzmy takie placyki sa potrzebne. Przecież oni jako kasta wyższa nie będa z pospólstwem się mieszać. A i oszust Dyzma na tym nachapie się. Co jeszcze by tak spieprzyć co jeszcze -Dyzma

  Zgłoś nadużycie stop przygłupowi Dyzmie niedziela, 16, lipiec 2017 07:40 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?