KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Rada Miasta usunęła II Armię z nazwy szkoły

Rada Miasta usunęła II Armię z nazwy szkoły Fot. Piotr Dymiński

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 (mieszczący się w Turaszówce "Elektryk") podczas sierpniowej sesji Rady Miasta Krosna został pozbawiony imienia "II Armii Wojska Polskiego". To efekt "dekomunizacji nazw". Do władz samorządowych jeszcze przed sesją wpłynął wniosek, aby nie deprecjonować żołnierzy walczących w szeregach II Armii.

REKLAMA


Rada Miasta Krosna postanowiła zmienić dotychczasową nazwę szkoły w Turaszówce na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie. Zastępca prezydenta, Bronisław Baran zapowiedział, że w porozumieniu ze środowiskiem szkoły zostanie wprowadzona od początku procedura nadania imienia szkole.

Zmiana nazwy została wprowadzona w związku z ustawą z dnia z dnia 1 kwietnia 2016 r. "o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej" oraz opinią Instytutu Pamięci Narodowej, że nazwa Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 im. II Armii Wojska Polskiego w Krośnie powinna ulec zmianie z uwagi na jej sprzeczność ze wspomnianą ustawą.

Nie wiadomo jakie imię będzie nosiła szkoła. W tej sprawie mają się wypowiedzieć także uczniowie.

Przed sesją do Rady Miasta skierowano wniosek Stowarzyszenia Idea Carpathia o to, by w nazwie dokonać jedynie niewielkiej korekty.

- W sprawie zmiany nazwy szkoły im. II Armii Wojska Polskiego postulowaliśmy, żeby nie zrywać z tradycją szkoły i złożyliśmy wniosek o dodanie jednego słowa, tak by nowa nazwa brzmiała: "Imienia Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego". Do wniosku dołączyliśmy uzasadnienie, sprowadzające się do tego, że nie można w żaden sposób deprecjonować poświęcenia i waleczności żołnierzy, choćby były zastrzeżenia do dowództwa, czy zależności II Armii od Sowietów (większość kadry stanowili oficerowie sowieccy). Sami żołnierze często byli wcielani wbrew własnej woli, albo wstąpienie do wojska było jedyną ich szansą na powrót do Ojczyzny z przymusowej wywózki. Nie mieli też dużego wpływu na to w jaki sposób II Armia zostanie użyta, ani jak będzie wyglądała Polska po wojnie - stwierdza Stowarzyszenie Idea Carpathia.

- W Krośnie nadal żyją żołnierze II Armii Wojska Polskiego, a także ich potomkowie, usunięcie II Armii z nazwy szkoły jest przykre i niesprawiedliwe wobec tych osób. Nasz wniosek miał temu przeciwdziałać. Mamy nadzieję, że zostanie pozytywnie rozpatrzony podczas procedury nadania imienia szkole - dodaje w swoim oświadczeniu stowarzyszenie.

pd
Fot. Piotr Dymiński

 • autor: pd

8 komentarzy

 • wpis usunięty -brak wazeliny wobec Dyzmy

  MODERATOR: KOMENTARZ ZOSTAŁ USUNIĘTY. JEGO TREŚĆ ZAWIERA POMÓWIENIA.

  Zgłoś nadużycie wpis usunięty -brak wazeliny wobec Dyzmy poniedziałek, 11, wrzesień 2017 10:52 Link do komentarza
 • Zgr

  Wtedy jak wrócisz do gimnazjum i założysz jeszcze raz obsraną koszulkę z wilkiem

  Zgłoś nadużycie Zgr niedziela, 10, wrzesień 2017 21:37 Link do komentarza
 • zapytanie

  A kiedy usunięcie z centrum Krosna pomnika armii rosyjskiej, która zniewoliła naród polski na długie lata, a elity wybiła???

  Zgłoś nadużycie zapytanie niedziela, 10, wrzesień 2017 20:42 Link do komentarza
 • j

  Zgadzam się z tobą. Ale nie zamartwiaj się. Masz jeszcze szansę odbić się.

  Zgłoś nadużycie j niedziela, 10, wrzesień 2017 17:45 Link do komentarza
 • normalny

  Kretynizm sięga dna.

  Zgłoś nadużycie normalny niedziela, 10, wrzesień 2017 13:24 Link do komentarza
 • j
 • j

  Czy jesteś pewien, że to była polska armia? Poczytaj, to zrozumiesz.. https://pl.wikipedia.org/wiki/2_Armia_Wojska_Polskiego
  Nazwa powinna być zmieniona. Zostawiłabym tylko Wojska Polskiego.

  Zgłoś nadużycie j sobota, 09, wrzesień 2017 17:43 Link do komentarza
 • Absolwent Elektryka

  Matolstwo do kwadratu. Rozumiem wymazanie Świerczewskiego czy innych pijaków, ale ARMIĘ ??
  Co to była za Armia ? Polska na pewno, tworzona poprzez przymusowe wcielanie poborowych w miarę zajmowania Ziem Polskich przez sowiety. Co Wam Ci żołnierze winni. ????? Na pewno wystarczyło zmienić poprzez dodanie "Żołnierzy II Armii WP".
  Panie Baran, czy wszyscy prawdziwi patrioci umierali tylko na froncie zachodnim i południowym, broniąc d__y Anglikom, tchórzliwym Francuzom etc???. Nie myśleli o ustroju przyszłej Ojczyzny. Walczyli i umierali, również za przyszłych radnych pipidówki jaką stało się Królewskie Miasto Krosno. WSTYD !!!!!
  Już widzę jak będą wyglądały konsultację z uczniami, Apel, katecheza, godzina wychowawcza i z kapelusza wyskoczy jakiś facet z koloratką jako patron. Jedyna konkurencja to brat mlaskacza. A może Piotrowicz ?

  Zgłoś nadużycie Absolwent Elektryka sobota, 09, wrzesień 2017 17:30 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?