KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Bardzo zła jakość powietrza. Zostań w domu" - jaka była przyczyna komunikatu z czwartku? [FILM]

"Bardzo zła jakość powietrza. Zostań w domu" - jaka była przyczyna komunikatu z czwartku? [FILM] pomiar: czwartek, 19 października, godz. 21:30

W czwartek wieczorem cała mapa Krosna w systemie monitoringu jakości powietrza "zapaliła się na czerwono". Czujniki w mieście wykazały groźne dla zdrowia stężenia pyłów wielokrotnie przekraczające normy. Zobacz animację!

REKLAMA


Od czerwca stan powietrza w Krośnie jest monitorowany przez sieć czujników: Sensory monitorują stan powietrza w Krośnie

Dane może śledzić każdy przez Internet (SENSORY AIRLY) oraz na www.powietrze.krosnocity.pl

W czwartek (19 października) cała mapa "zapaliła się na czerwono". Czujniki wykazały bardzo niebezpieczny poziom pyłów, wielokrotnie przekraczający normy. Informacji z czujników towarzyszył komunikat: "Bardzo zła jakość powietrza. Zostań w domu. Taki stan powietrza może zagrażać zdrowiu".

Animacja przedstawia stan jakości powietrza od czwartku (19.10), od godz. 12 do piątku (20.10) do godz. 11:00.
Wydział ochrony środowiska krośnieńskiego urzędu miasta wskazuje, że przyczyną były masowe porządki w ogródkach. W ciągu dnia była ładna pogoda, było ciepło, co sprzyjało jesiennym pracom. Wieczorami zielone odpady trafiły do ognisk, w tym samym czasie pojawiła się mgła. Zdaniem urzędu, to z tej mieszanki powstał uciążliwy i niebezpieczny smog.

- Ludzie nie zdają sobie sprawy co robią - mówi Iwona Walaszczyk, naczelnik wydziału ochrony środowiska UM Krosna. - W mieście pod żadnym pozorem nie wolno spalać odpadów zielonych. Wczoraj prawie wszyscy wzięli się za porządki, w tym za spalanie odpadów - dodała.

- Ewidentnie przyczyną zanieczyszczenia powietrza w czwartek były ogniska i mgła. Było jeszcze ciepło, więc ludzie nie palili w piecach - podkreśla naczelnik Walaszczyk.

Mieszkańcy są często nieświadomi zagrożenia oraz istniejącego zakazu. Ściganiem nielegalnego spalania odpadów zielonych ma zajmować się straż miejska. Nie sposób jednak kontrolować całego miasta równocześnie.

pd

 • autor: pd

3 komentarzy

 • Obserwator

  Straż miejska może i by dała radę ale te obiboki wola chodzić po rynku co 15 minut i robić sobie selfi przy samochodach wlepiajac mandaty bo biedak nie mają na benzynę a sami niszczą szkło przy wejściu do CDS..

  Zgłoś nadużycie Obserwator sobota, 21, październik 2017 10:15 Link do komentarza
 • ayrt

  w sierpniu było ledwie kilka dni wolnych od smogu ---czy to także ogniska ?

  Zgłoś nadużycie ayrt piątek, 20, październik 2017 17:18 Link do komentarza
 • ayrt

  smród w Krośnie coraz większy ---wytruwamy się powoli.. Miasto zainstalowało czujniki , które pewnie szybko znikną gdyż skala zanieczyszczeń powietrza jest porażająca .Dzisiaj pobiliśmy chyba wszystkie rekordy , a to dopiero pażdziernik--strach myśleć co dalej -przypomnijcie sobie ubiegłoroczną zimę , zresztą w sierpniu czy wrześniu .wcale dużo lepiej nie było --można sobie sprawdzić .Czyli nie tylko ogrzewanie domostw powoduje tę klęskę ---co jeszcze to warto podyskutować.Wyczytałem na stronach MPGK , że obniżenie komina o 20 metrów w ciepłowni na Łężańskiej w 2010 roku nie spowodowało ujemnych skutków.Na pewno wszystko zgodnie z normami, ale dlaczego czasem zimą dymy snują się nad miastem nieraz bardzo nisko -kilkanaście metrów nad ziemią i nas trują , że ho.W ubiegłym roku było to kilka czy wręcz kilkanaście takich dni. Podobno miasto kupuje kilka nowych autobusów z silnikami diesla ..

  Zgłoś nadużycie ayrt piątek, 20, październik 2017 16:02 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?