KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Targ przy ulicy Podwale. Znacie takie Krosno?

Targ przy ulicy Podwale. Znacie takie Krosno? Fot. Stanisław Nawracaj

Wielu mieszkańców Krosna z nostalgią ogląda zdjęcia z minionych lat. Miasto się zmieniło, ale pozostały wspomnienia miejsc, ludzi i wydarzeń, w których wielu z nas brało udział w latach 50. - 80. Młodsi zapewne patrzą na stare fotografie inaczej - z ciekawością. Widzą świat, jakiego wcześniej nie znali.

REKLAMA


Targ przy ulicy Podwale został sfotografowany w 1965 r. Ówczesna targowica znajdowała się poniżej Zjazdowej, po drugiej stronie ulicy. Był to plac, ciągnący się do wałów na Lubatówce, częściowo z zadaszonymi stołami. Większość handlujących wykładała swoje towary wprost na ziemi.

Handel kwitł też przy wejściu na plac - wiadomo - trzeba znaleźć klienta szybciej od konkurencji. Co ciekawe, w odróżnieniu od współczesnej targowicy, na tamtej dominowały produkty żywnościowe, włączając w to żywy inwentarz.

Prezentowane zdjęcia są skarbnicą wiedzy o tamtym miejscu, o sprzedających i kupujących. Zobaczcie ich strój, oferowany towar, postawy jakie przybierają.

Nie ma już tego miejsca (zostały tylko resztki murowanego budynku przy wejściu, w którym, jak pamiętam sprzedawano mięso), większość z ludzi na zdjęciu już nie żyje... ale na fotografii pozostał ślad.

Inne zdjęcia prezentują tzw. "próbę konia". Kupujący chciał otrzymać zwierzę maksymalnie silne i zdrowe. Można to było sprawdzić w prosty sposób. Kilku silnych mężczyzn trzymało wóz, który ciągnął koń... Jeżeli nie dali mu rady, koń szybko znajdował nabywcę.

Stanisław Nawracaj, krośnianin, z zawodu nauczyciel, z zamiłowania fotograf, wiele lat spędził na dokumentowaniu różnych miejsc i chwil związanych z Krosnem i regionem.

W zdjęciach Nawracaja możemy dostrzec autentyczne życie i klimat minionych czasów. Są to fotografie prawdziwe, nie upiększane, wykonywane ze znawstwem, artystycznym smakiem i wielką ciekawością otaczającego świata. Na szczególną uwagę zasługują zdjęcia ukazujące codzienne życie w tamtej epoce. Któż wtedy myślał o fotografowaniu bawiących się dzieci, wiecznych robót drogowych, albo powstających domów i miejsc pracy? Kto uwieczniał starą targowicę z kupującymi i sprzedającymi m.in. żywy inwentarz, albo pierwszą w powojennym Krośnie naukę jazdy?

Stanisław Nawracaj bywał w takich miejscach i na kliszy fotograficznej uwieczniał świat, który dzięki niemu wciąż żyje.

Wystawa: "KROSNO - miasto i ludzie z lat 60. - 80. XX wieku"
Już wkrótce będzie można zobaczyć wystawę fotografii Stanisława Nawracaja - "KROSNO - miasto i ludzie z lat 60. - 80. XX w.", połączoną z promocją książki zawierającej 261 zdjęć, wcześniej nigdzie niepublikowanych.

Wernisaż wystawy i promocja książki odbędzie się 8 listopada, o godz. 17.00 w saloniku artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej (ul. Wojska Polskiego 41).

Na wydarzenie zaprasza Krośnieńska Biblioteka Publiczna i Agencja Wydawniczo-Fotograficzna GRAFFIA.

red.
Fot. Stanisław Nawracaj

  • autor: red.

12 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?