KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Targ przy ulicy Podwale. Znacie takie Krosno?

Targ przy ulicy Podwale. Znacie takie Krosno? Fot. Stanisław Nawracaj

Wielu mieszkańców Krosna z nostalgią ogląda zdjęcia z minionych lat. Miasto się zmieniło, ale pozostały wspomnienia miejsc, ludzi i wydarzeń, w których wielu z nas brało udział w latach 50. - 80. Młodsi zapewne patrzą na stare fotografie inaczej - z ciekawością. Widzą świat, jakiego wcześniej nie znali.

REKLAMA


Targ przy ulicy Podwale został sfotografowany w 1965 r. Ówczesna targowica znajdowała się poniżej Zjazdowej, po drugiej stronie ulicy. Był to plac, ciągnący się do wałów na Lubatówce, częściowo z zadaszonymi stołami. Większość handlujących wykładała swoje towary wprost na ziemi.

Handel kwitł też przy wejściu na plac - wiadomo - trzeba znaleźć klienta szybciej od konkurencji. Co ciekawe, w odróżnieniu od współczesnej targowicy, na tamtej dominowały produkty żywnościowe, włączając w to żywy inwentarz.

Prezentowane zdjęcia są skarbnicą wiedzy o tamtym miejscu, o sprzedających i kupujących. Zobaczcie ich strój, oferowany towar, postawy jakie przybierają.

Nie ma już tego miejsca (zostały tylko resztki murowanego budynku przy wejściu, w którym, jak pamiętam sprzedawano mięso), większość z ludzi na zdjęciu już nie żyje... ale na fotografii pozostał ślad.

Inne zdjęcia prezentują tzw. "próbę konia". Kupujący chciał otrzymać zwierzę maksymalnie silne i zdrowe. Można to było sprawdzić w prosty sposób. Kilku silnych mężczyzn trzymało wóz, który ciągnął koń... Jeżeli nie dali mu rady, koń szybko znajdował nabywcę.

Stanisław Nawracaj, krośnianin, z zawodu nauczyciel, z zamiłowania fotograf, wiele lat spędził na dokumentowaniu różnych miejsc i chwil związanych z Krosnem i regionem.

W zdjęciach Nawracaja możemy dostrzec autentyczne życie i klimat minionych czasów. Są to fotografie prawdziwe, nie upiększane, wykonywane ze znawstwem, artystycznym smakiem i wielką ciekawością otaczającego świata. Na szczególną uwagę zasługują zdjęcia ukazujące codzienne życie w tamtej epoce. Któż wtedy myślał o fotografowaniu bawiących się dzieci, wiecznych robót drogowych, albo powstających domów i miejsc pracy? Kto uwieczniał starą targowicę z kupującymi i sprzedającymi m.in. żywy inwentarz, albo pierwszą w powojennym Krośnie naukę jazdy?

Stanisław Nawracaj bywał w takich miejscach i na kliszy fotograficznej uwieczniał świat, który dzięki niemu wciąż żyje.

Wystawa: "KROSNO - miasto i ludzie z lat 60. - 80. XX wieku"
Już wkrótce będzie można zobaczyć wystawę fotografii Stanisława Nawracaja - "KROSNO - miasto i ludzie z lat 60. - 80. XX w.", połączoną z promocją książki zawierającej 261 zdjęć, wcześniej nigdzie niepublikowanych.

Wernisaż wystawy i promocja książki odbędzie się 8 listopada, o godz. 17.00 w saloniku artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej (ul. Wojska Polskiego 41).

Na wydarzenie zaprasza Krośnieńska Biblioteka Publiczna i Agencja Wydawniczo-Fotograficzna GRAFFIA.

red.
Fot. Stanisław Nawracaj

  • autor: red.

12 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?