KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno: ocalić Stary Cmentarz

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Komitet Ratowania Starego Cmentarza i Podkarpackie Towarzystwo Historyczne już po raz 15. organizują kwestę na rzecz ratowania Starego Cmentarza w Krośnie. Zabytkowa nekropolia pełna jest nagrobków, które są dziełami sztuki. Pochowano na niej wielu zasłużonych krośnian.

REKLAMA


Ponad dwieście osób bierze udział w kweście na rzecz Starego Cmentarza w Krośnie. Po raz piętnasty organizują ją Komitet Ratowania Starego Cmentarza i Podkarpackie Towarzystwo Historyczne.

- Największą wartością Starego Cmentarza jest to, że zabezpieczając nagrobki możemy odtworzyć pamięć o pochowanych tutaj ludziach, zasłużonych dla Krosna i dla walki o niepodległość Polski - podkreślają organizatorzy kwesty.

W tym roku kwesta odbywa się przez trzy dni na kilku krośnieńskich cmentarzach. Wolontariusze kwestują na ten cel na Starym Cmentarzu przy ul. Krakowskiej (1 i 2 listopada) i cmentarzu w Polance (1 listopada) oraz przy bramach Cmentarza Komunalnego przy ul. Wyszyńskiego (31 października, 1 i 2 listopada).

W zbiórce funduszy na rzecz odnawiania kolejnych grobów na Starym Cmentarzu biorą udział m.in. młodzież i nauczyciele z krośnieńskich szkół,  Związek Strzelecki "Strzelec" Józefa Piłsudskiego - Jednostka Strzelecka 1910 z Krosna, potomkowie rodzin pochowanych na tej nekropolii oraz inne osoby zaangażowane w ratowanie zabytkowych nagrobków.

Odnawianie krośnieńskiego Starego Cmentarza rozpoczęto w 2003 roku.

Zebrane podczas kolejnych kwest środki oraz wsparcie z samorządu i służb konserwatorskich pozwoliły na wyremontowanie ogrodzenia oraz odnowienie około czterdziestu grobowców i nagrobków.

Na Starym Cmentarzu spoczywają:
- dawni burmistrzowie: Jan Świętnicki, Adam Śmiglewski, Sylwester Jaciewicz, August Lewakowski, Jan Kanty Jugendfein i Józef Bergman,
- artyści: Stanisław Bergman i  Stanisław Janik,
- rzeźbiarze: Andrzej Lenik,
- architekci: Napoleon Nawarski i Wiktor Sikorski
- powstańcy - listopadowi: Juliusz Kallay i styczniowi: m.in. Jan Nepomucen Gniewosz i Dionizy Mazurkiewicz,
- sybiracy
- Legioniści Józefa Piłsudskiego: Stanisław Jugendfein i Kazimierz Nowakiewicz,
- uczestnicy I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej, m.in. generał Edward Korczak-Wereszczyński i późniejszy oficer AK - Władysław Gościński,
- zasłużeni dla miasta duchowni m.in. O. Józef Krzysik,
- lekarze - m.in. pierwszy dyrektor szpitala w Krośnie Karol Kaczkowski,
- nauczyciele i naftowcy m.in. dyrektor rafinerii w Krośnie Stanisław Wachal.

Na tym samym cmentarzu znajduje się grób Emilii Stacherskiej, siostry Ignacego Łukasiewicza, działaczki niepodległościowej.

Najcenniejszy jest kuty w czerwonym piaskowcu nagrobek Sylwestra Jaciewicza, burmistrza Krosna. Zdobi go płaskorzeźba zmarłego, autorstwa Józefa Sroczyńskiego. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1839 roku - to kamienny, wysoki na 4 metry obelisk Karoliny i Antoniego Schaytterów.

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?