KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Cmentarz w Krośnie: co najmniej kilkadziesiąt drzew do wycięcia

Cmentarz w Krośnie: co najmniej kilkadziesiąt drzew do wycięcia Fot. KrosnoCity.pl

Rada Miasta Krosna wyraziła zgodę na "konserwację drzewostanu" na cmentarzu przy ul. Wyszyńskiego. Pod tym określeniem kryje się wycinka co najmniej kilkudziesięciu drzew.

REKLAMA


O planowanej wycince i proteście "Zielonego Krosna" informowaliśmy już w KrosnoCity.pl: Zielone Krosno sprzeciwia się wycince na cmentarzu

Na październikowej sesji Rada Miasta Krosna wyraziła jednogłośnie zgodę na zaciągnięcie zobowiązania na wykonanie "konserwacji drzewostanu" na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wyszyńskiego w Krośnie.

Jeszcze przed głosowaniem zapytaliśmy radnych, czy pod określeniem "konserwacja drzewostanu" mieści się wycinka. Okazało się, że tak. Oznakowanych jest ponad 100 drzew.

- Wszystko będzie zależało od decyzji w sprawie wniosku miasta. Te oznakowane drzewa zostały objęte wnioskiem do marszałka, który zdecyduje czy te drzewa będą wycięte, czy tylko poddane pielęgnacji. Tego dowiemy się w momencie, gdy uzyskamy decyzję - tak na pytanie odpowiedział prezydent Piotr Przytocki.

Głos zabrała też radna Bogumiła Romanowska (Klub PiS) - Chciałam powiedzieć, że drzewostan na terenie cmentarza jest stary. Na pewno każde drzewo jest ważne, ale cmentarz to nie tylko drzewo, ale też nagrobki, które ulegają zniszczeniu, na przykład przez spadające drzewo - mówiła radna. - Musimy pamiętać, że cmentarz to nagrobki - podkreślała.

Radny Grzegorz Rachwał (Klub Samorządne Krosno) - Chcę zwrócić uwagę na bezpieczeństwo osób, które poruszają się po cmentarzu - radny zwracał uwagę na alejki pokrzywione z powodu korzeni drzew.

Uchwałę podjęto jednomyślnie. Jak dowiedzieliśmy się od naczelnika wydziału gospodarki komunalnej, spodziewane jest wycięcie około 70% oznakowanych drzew.

pd

 • autor: pd

6 komentarzy

 • Hiobowski

  Brawo HALINKA wreszcie jest ktoś za mną i popiera moje poglądy. ((:

  Zgłoś nadużycie Hiobowski niedziela, 19, listopad 2017 11:18 Link do komentarza
 • Halina58

  Przestańcie się wymądrzać, cmentarz to nagrobki, a nie las czy park.Jestem za usunięciem drzew z cmentarzów/wszystkich/, bo nie Zycze sobie, aby na grób mojego męża spadały liscie, gałęzie a szczególnie odchody ptaków gnieżdżących sie na tych drzewach.Chyba, ze obrońcy drzew będą dbać o groby nad drzewami.

  Zgłoś nadużycie Halina58 sobota, 18, listopad 2017 23:18 Link do komentarza
 • Hiobowski

  A gdyby ci takie spróchniałe drzewo spadło na stary bezcenny nagrobek, albo na nowiutki za 10 000 patyków to wtedy co?
  Larum i huzia na wszystkich, bo trzeba było przewidzieć i ściąć to drzewo.
  Więc spece przewidują radni zatwierdzą i ścinać będą.

  Zgłoś nadużycie Hiobowski sobota, 18, listopad 2017 13:09 Link do komentarza
 • TOYA

  "...na przykład przez spadające drzewo - mówiła radna. " Czy radna Romanowska może podać choć jeden przykład drzewa "spadniętego" na nagrobek cmentarza w Krośnie ?
  Najbardziej śmieszy mnie wypowiadanie się na tematy wszechwiedzących radnych, którzy tak naprawdę na niczym się nie znają. Choć to mało śmieszne, a raczej żałosne .

  Zgłoś nadużycie TOYA sobota, 18, listopad 2017 10:46 Link do komentarza
 • Film Ministerstwa Kultury
 • Sprawdzam

  Panie radny Grzegorzu Rachwał - chce Pan nam tu wmówić, że będą jednocześnie prowadzone prace w zakresie usuwania korzeni drzew??
  Życzę powodzenia - wiele nagrobków ma pod sobą korzenie, bo drzewostan jest stary i dobrze ukorzeniony. Jak zaczniecie wyszarpywać je, to zniszczycie nagrobki - to jest pewne.
  Ale!
  Jeśli je zostawicie, to też dojdzie w konsekwencji do zniszczeń. Dlaczego? Jest w naszej szacownej radzie jakiś myślący, znający się na drzewach i korzeniach? Nie? No chyba nie, bo ktoś zagłosowałby przeciw wycince.
  Pozostawione samym sobie korzenie, bez drzew, zaczną obumierać. Gnić, kruszeć, rozpadać się. Za kilka lat nagrobki w starej części cmentarza zaczną się spektakularnie zapadać. Nikt nie będzie pamiętał, że jakieś 10 lat temu wycięto wszystko co stało. Nikt mądry nie powiąże tych dwóch wydarzeń ze sobą. Brawo mieszkańcy Krosna, tak chętnie opowiadający się za wycinką! Już dziś zacznijcie oszczędzać tysiące złotych na nowe pomniki.

  Zgłoś nadużycie Sprawdzam piątek, 17, listopad 2017 15:47 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?