KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Urząd przypomina: nie pal śmieci

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Z początkiem sezonu grzewczego, nad naszymi głowami pojawiają się czarne dymy z kominów. Wiele domów ogrzewane są za pomocą pieców na paliwo stałe (węgiel, drewno). W powietrzu zauważalny jest wyraźny wzrost zanieczyszczeń, głównie bardzo drobnego pyłu tzw. pyłu PM 10 i PM 2,5, jak również innych, w tym szkodliwego benzo(a)pirenu. W tym roku efekt zanieczyszczeń możemy obserwować dzięki czujnikom.

REKLAMA


W Krośnie w 2017 roku został uruchomiony system monitoringu powietrza, który mierzy poziom stężenia pyłu PM 10 i PM 2,5. 12 czujników, rozmieszczonych w różnych punktach miasta, stale monitoruje poziom zanieczyszczeń, a zarejestrowane wyniki i stan jakości powietrza w Krośnie można sprawdzić na stronie map.airly.eu oraz tutaj: www.powietrze.krosnocity.pl

Nadal zdarzają się przypadki spalania wszelkiego rodzaju odpadów w domowych kotłowniach i piecach obok węgla czy drewna. Ich spalanie jest zabronione, a w szczególności zabronione jest palenie: plastikowych opakowań, butelek PET, folii, odpadów z płyt wiórowych, drewna pokrytego farbą lub lakierem, gumy, skór, tkanin czy nawet opon.

W procesie spalania odpadów do powietrza dostaje się mnóstwo szkodliwych substancji m.in. metali ciężkich, dioksyn, furanów, chlorowodoru, siarkowodoru, cyjanowodoru i wiele innych, także rakotwórczych.

Większość substancji powstających w wyniku spalania paliw jak również odpadów, przenika do organizmu człowieka poprzez układ oddechowy i skórę. Należy pamiętać, że wszystko to, co wydostaje się z naszych kominów, opada bardzo szybko na powierzchnię ziemi i to zwykle w najbliższej okolicy. Paląc w piecu śmieciami - zatruwamy siebie, swoją rodzinę oraz najbliższych sąsiadów. Produkty spalania przenikają do gleby, wody, skąd pobierane są przez rośliny, a następnie wyniku ich spożywania przedostają do ludzkiego organizmu.

W  piecu domowym można spalać tylko: węgiel, koks, drewno, trociny, wióry, ścinki pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi, nie pokryty farbami papier, tekturę, karton.

Straż Miejska zbada popiół
Straż Miejska jest uprawniona do kontroli palenisk i pobierania próbek popiołu z pieców na oznaczanie substancji chemicznych. W przypadku stwierdzenia spalania odpadów na właścicieli nieruchomości zostanie nałożony mandat karny wraz z kosztami wykonanej analizy popiołu.

Zakazane ogniska
Zabronione jest spalanie w ogniskach wszelkiego rodzaju odpadów zielonych pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych i ogrodów. Odpady te zgodnie z zasadami selektywnej zbiórki odpadów na terenie miasta, można oddać do Gminnego Punktu Odbioru Odpadów w Krośnie przy ul. Białobrzeskiej 108 lub skorzystać z akcji "Jesienne porządki w ogrodzie" polegającej na bezpłatnym odbiorze od mieszkańców trawy, liści i drobnych gałęzi (zobacz: Nie pal liści! Miasto odbierze "odpady zielone"). Zgodnie z przepisami ochrony środowiska spalanie odpadów w piecach oraz ogniskach jest wykroczeniem, zagrożonym mandatem karnym w wysokości do 500 zł.

Zobacz także:
- Sensory monitorują stan powietrza w Krośnie

um, red.

 • autor: um, red.

4 komentarzy

 • Gibalski

  Wczoraj wieczorem przejeżdżałem przez Iskrzynię. W powietrzu unosił się zapach palonej gumy.
  Sądzę że jakiś bezmózg palił w piecu kawałkami opon samochodowych. Wsioki daleko w doopie mają smog i zatrucie powietrza.
  Czas to zmienić! Ludzie nie bójcie się zgłaszać tego na policję lub straży miejskiej. Nie chrońcie sąsiadów - kanalie, którzy wpędzają was choróbska zatruwając nas wszystkich.

  Zgłoś nadużycie Gibalski wtorek, 21, listopad 2017 11:31 Link do komentarza
 • Zbyszko

  Dziadek palił,ojciec palił to jo tysz bede

  Zgłoś nadużycie Zbyszko wtorek, 21, listopad 2017 08:57 Link do komentarza
 • tubylec2

  co "sprytniejsi" palą śmieciami w nocy wtedy nie widać z którego komina jest dym...

  Zgłoś nadużycie tubylec2 poniedziałek, 20, listopad 2017 13:10 Link do komentarza
 • biały

  Co z tego zakazu, od kilku lat w zimie nie otwieram okna bo się nie da, sąsiad jest sprytniejszy od strażników, posesja zamknięta, kamery, nikt się do środka nie dostanie, pali wszystko po czarnym dymie to widać a po smrodzie czuć.Prawda jest taka że jednym wolno wszystko a innym nie wolno.

  Zgłoś nadużycie biały sobota, 18, listopad 2017 21:19 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?