Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Muzeum Rzemiosła wkracza w erę cyfryzacji

Muzeum Rzemiosła wkracza w erę cyfryzacji Fot. MRZwK

Muzeum Rzemiosła wzbogaciło się o nowe specjalistyczne wyposażenie do pracowni Działu Dokumentacji Archiwalnej Historii Rzemiosła. To nowa era dla krośnieńskiego muzeum.

REKLAMAMuzeum otrzymało dofinansowanie w ramach programu Infrastruktura Kultury, dzięki któremu zakupiono sprzęt służący do digitalizacji zbiorów. Najważniejszym z zakupów był skaner wraz ze stanowiskiem do przeglądania i udostępniania zbiorów, który niedawno dotarł do Muzeum Rzemiosła i przeszedł pierwsze testy. To ogromny krok naprzód dla muzealników.

- Najcenniejsza dla nas jest perspektywa wirtualnego udostępniania wersji cyfrowej zasobów archiwalnych - mówi Łukasz Stachurski, kustosz z działu Historii Rzemiosła, koordynator projektu z ramienia muzeum.

- Nowy sprzęt zwiększy potencjał naszej instytucji i dostosuje jakość naszych usług do norm europejskich - dodaje Ewa Mańkowska, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie. - Skanery takie jak nasz używane są w najlepszych i najbardziej prestiżowych muzeach w Europie - zaznacza.

Zeskanowane na nowoczesnym sprzęcie dokumenty będą dostępne w formie cyfrowej. Jakość kopiowanych muzealiów jest bardzo wysoka - pozwala uchwycić najdrobniejsze szczegóły. Archiwalia w posiadaniu których jest Muzeum są przedmiotem licznych kwerend naukowych, prowadzonych przez instytucje, uczelnie i badaczy. Do tej pory nie wszystkie były udostępniane ze względu stan zachowania oryginałów.

Skaner będzie mógł również służyć jako stół reprodukcyjny. Można na mim fotografować małe eksponaty czy obrazy, które również będą mogły być wykorzystywane i oglądane online.

Przedmiotem projektu w ramach którego Muzeum otrzymało dofinansowanie był również  zakup mebli, oświetlenia, sprzętu komputerowego, fotograficznego oraz niezbędnego specjalistycznego oprogramowania.

W zbiorach Muzeum Rzemiosła w Krośnie znajdują się cenne archiwalia związane z dziejami rękodzielnictwa z terenu Krosna i okolicy. W dużej części są to starodruki, dokumenty i księgi.

Całkowity koszt realizacji projektu to 126 800 złotych, w tym wkład własny to 46 800 złotych, a dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 80 tysięcy złotych.

mcz (MRZwK), red.
Fot. MRZwK

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj