Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Krosno: "uprzywilejowana" Straż Miejska

Krosno: "uprzywilejowana" Straż Miejska Fot. Piotr Dymiński

Straż Miejska w Krośnie ma nowy samochód. To pojazd z 2010 roku, został oznakowany w sposób, który umożliwia mu poruszanie się jako "pojazdowi uprzywilejowanemu".

REKLAMACześć funkcjonariuszy Straży Miejskiej skierowano na kurs podstawowy dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi. Kurs prowadzony był w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy stopnia wyższego w miejscowości Sudół (woj. świętokrzyskie).

Strażnicy uczestniczyli w 14 godzinnych zajęciach szkoleniowych. 6 godzin zajęć teoretycznych i 8 godzin praktycznych. Kurs zakończony był egzaminem. Strażnicy również uzyskali odpowiednie orzeczenia lekarskie tj. o braku przeciwskazań zdrowotnych i braku przeciwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym.

- Na podstawie zgromadzonych dokumentów strażnicy otrzymali zezwolenia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym. Strażnikom mieszkającym w Krośnie takie uprawnienia wydał prezydent, a mieszkającym na terenie powiatu uprawnienia wydane zostały przez wydział komunikacji starostwa powiatowego - mówi Tomasz Wajdowicz, komendant Straży Miejskiej w Krośnie.

Komendant podkreśla, że pojazd staje się uprzywilejowany dopiero gdy wysyła niebieskie sygnały świetlne i sygnały dźwiękowe.

Przez całe lata Straż Miejska w Krośnie nie korzystała z pojazdów uprzywilejowanych. Teraz przy okazji wymiany samochodów zdecydowano, że nowy pojazd będzie dostosowany do wymogów stawianych pojazdom uprzywilejowanym.

- Brakowało takiego pojazdu. Do tej pory zawsze musieliśmy poruszać się w normalnym ruchu ulicznym, także w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Ponadto obowiązywały nas wszystkie ograniczenia dotyczące parkowania. Na przykład: patrol jadący w miejsce, gdzie stały nieprawidłowo zaparkowane pojazdy, sam nie miał gdzie zaparkować, żeby podjąć interwencję, a teraz będzie mógł zatrzymać się nawet pomimo zakazu - podaje przykłady komendant.

- Na pewno tego uprzywilejowania pojazdu nie będziemy nadużywać. Będziemy działać jak do tej pory. Sygnały będą używane tylko w szczególnych sytuacjach - zapewnia komendant. Dodaje, że będzie prowadzona ewidencja użycia sygnałów.

Straż Miejska w Krośnie dysponuje kilkoma pojazdami. Jeden z nich to wysłużona Skoda z przebiegiem ponad 325 tys. km. Drugim wykorzystywanym przez SM samochodem jest Citroen Berlingo, służący jako "eko-patrol" - np. do przewozu wyłapanych zwierząt.

- Tym autem posługujemy się też podczas typowej codziennej pracy, np. jeździmy nim do kontroli palenisk lub wykorzystywany jest innych działaniach - mówi komendant. Kolejnym pojazdem jest niedawno zakupiony Peugeot z 2010 roku. Straż Miejska posiada również w dyspozycji Dacię Logan. Z wymienionych nieoznakowanych pojazdów korzystają także pracownicy urzędu w celu realizacji zadań innych wydziałów.

W 2016 roku Miasto stało się posiadaczem VW Transportera. Pojazd ten wyprodukowano w 1993 roku, posiada przebieg ponad 300 tys. km i jest mobilnym punktem monitoringu. We wcześniejszych latach był to samochód Policji, doposażony przez gminę w sprzęt służący do rejestracji obrazu. Został jednak przekazany przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie na rzecz Gminy Krosno i obecnie jest wykorzystywany przez Straż Miejską do zabezpieczania imprez masowych, walki ze sprzedażą "dopalaczy". We współpracy z Policją wykorzystywany jest również przy zabezpieczaniu porządku podczas meczy podwyższonego ryzyka.

- To, że mamy tyle samochodów, nie znaczy, że wszystkie codziennie są używane - mówi komendant. Strażnicy wykorzystują zwykle dwa pojazdy, a centrum miasta patrolowane jest pieszo.

pd
Fot. Piotr Dymiński

7 komentarzy

 • Lato

  Popieram Lolobolo tam naprawdę potrzeba stróżów prawa bo chodniki są dla pieszych . Panie Komendancie proszę się tym zająć a nie czaić się na podcieniu czy ktoś pojedzie przez rynek bo od tego macie kamery i każdego można ustalić kto wjechał na rynek

  Zgłoś nadużycie Lato środa, 31, styczeń 2018 22:17 Link do komentarza
 • harry

  Stróże prawa od złego parkowania, śmiech na sali... Powinni zlikwidować SM w Krośnie i zabrać im te ciepłe posadki za nasze pieniądze, tak jak fotoradary...

  Zgłoś nadużycie harry wtorek, 30, styczeń 2018 19:18 Link do komentarza
 • krys

  Po straży miejskiej samochód jeszcze "uprzywilejowany" po co się pytam

  Zgłoś nadużycie krys wtorek, 30, styczeń 2018 10:27 Link do komentarza
 • LoloBolo

  O parkujących na Piłsudskiego pod górkę w stronę Krakowskiej nie wspominając, pieszy przecisnąć się nie może bo jaśnie państwo kierowcy zajmują cały chodnik!

  Zgłoś nadużycie LoloBolo poniedziałek, 29, styczeń 2018 15:46 Link do komentarza
 • polin

  Umorzenie mandatu za ile?

  Zgłoś nadużycie polin poniedziałek, 29, styczeń 2018 13:03 Link do komentarza
 • wolf

  Ciekawy jestem kiedy zrobią porządek z zaparkowanymi samochodami na ulicy Okrzei.
  Do tego nie potrzeba im samochodu tylko trampki.

  Zgłoś nadużycie wolf poniedziałek, 29, styczeń 2018 12:24 Link do komentarza
 • Romek

  Zagrozenia zycia i zdrowia. Hahaha padlem ze smiechu. SM i zagrozenie zycia. Masakracja :-)

  Zgłoś nadużycie Romek poniedziałek, 29, styczeń 2018 12:13 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj