KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Chcesz powiększenia Krosna? Wkrótce konsultacje społeczne

Chcesz powiększenia Krosna? Wkrótce konsultacje społeczne Fot. Piotr Dymiński

Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki zaprasza Mieszkańców do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych w sprawie zmiany granic miasta. Konsultacje rozpoczną się 14 lutego i potrwają do 7 marca. Przeprowadzenie konsultacji jest formalnym wymogiem do złożenia wniosku o poszerzenie miasta.

REKLAMA


Celem przeprowadzanych konsultacji społecznych jest poznanie opinii mieszkańców Krosna w zakresie planowanego poszerzenia granic. Podczas konferencji prasowej (8 lutego) prezydenci Piotr Przytocki i Tomasz Soliński podkreślali, że sytuacja jest precedensowa. Proponowana zmiana granic dotyczy przyłączenia do Krosna terenów, których w większości użytkownikiem wieczystym jest Krosno, na terenach, które chce zająć znajduje się tylko jedno gospodarstwo domowe. Chodzi o obszar "Lotniska Iwonicz" o łącznej powierzchni ok. 147,97 ha, które obecnie znajduje się w granicach administracyjnych gminy Krościenko Wyżne oraz gminy Miejsce Piastowe.

- Tylko niewielka część terenu pomiędzy granicą Krosna, a granicą lotniska to dodatkowe tereny, które w minimalnym stopniu zapewnią połączenie lotniska z terenem Miasta - zaznaczył zastępca prezydenta Krosna, Tomasz Soliński.

Tereny, których będą dotyczyć konsultacje obejmują przede wszystkim obszar, który Miasto Krosno nabyło w grudniu 2017 roku w formie użytkowania wieczystego. Zobacz: Krosno kupiło lotnisko w sąsiedniej gminie. Z terenu za 13 milionów będzie korzystać szkoła? W zamiarach miasta nie będzie to jednak lotnisko. Docelowo tereny mają zostać przeznaczone na utworzenie strefy inwestycyjnej dla przemysłu i usług oraz skomunikowanie Krosna z projektowaną obecnie drogą ekspresową S–19 (szlak transportowy "Via Carpathia").

- Utworzenie dogodnego połączenia drogowego z Rzeszowem i resztą kraju oraz uruchomienie nowej strefy inwestycyjnej przyczyni się do rozwoju Krosna i całej południowej części regionu. Realizacja tych planów wpłynie na zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej miasta oraz rozwój przedsiębiorczości, co sprzyja tworzeniu nowych, atrakcyjnych miejsc pracy i podnoszeniu jakości życia mieszkańców - przekonuje prezydent Piotr Przytocki. Podkreśla przy tym, że Krosno jako największy ośrodek regionu odpowiada za rozwój nie tylko własny, ale także sąsiednich gmin i powiatów.

Prezydent Piotr Przytocki liczy na duży odzew mieszkańców i wysoką frekwencję w konsultacjach. Spodziewa się też bardzo wysokiego poparcia dla poszerzenia miasta. Jednym z powodów może być fakt, że pierwszy krok już wykonano. Krosno kupiło prawo do użytkowania wieczystego terenu lotniska. Teraz pytanie do mieszkańców dotyczy tego, czy ze wspomnianej niemałej inwestycji chcą skorzystać. Konsultacje są jednak formalnością konieczną do złożenia wniosku o poszerzenie miasta.

Konsultacje
Konsultacje społeczne będą przeprowadzane w oparciu o ankiety, które uprawnieni Mieszkańcy Krosna będą mogli otrzymać oraz składać w terminie od 14 lutego do 7 marca br.  w wyznaczonych miejscach. Ponadto ankiety będzie można pobrać poprzez stronę internetową www.krosno.pl, w zakładce "ZMIANA GRANIC" lub po kliknięciu w banner "ZMIANA GRANIC MIASTA", a składać także korespondencyjnie na adres urzędu miasta Krosna (ul. Lwowska 28a, 38-400 Krosno).

Wyznaczone na terenie miasta miejsca otrzymania oraz składania ankiet konsultacyjnych to:

1.Budynki Urzędu Miasta Krosna (3 lokalizacje):
- ul. Lwowska 28a,
- ul. ks. S. Staszica 2,
- ul. Prochownia 4 (Urząd Stanu Cywilnego).

2.Budynki szkół podstawowych ( 10 lokalizacji):
- szkoła podstawowa nr 3: ul. M. Konopnickiej 5,
- szkoła podstawowa nr 4 (MZS Nr 7): ul. Powstańców Śląskich 37,
- szkoła podstawowa nr 5: ul. Grunwaldzka 15,
- szkoła podstawowa nr 6 (MZS Nr 6): ul. Kletówki 1,
- szkoła podstawowa nr 7 (MZS Nr 3): ul. ks. S. Decowskiego 9,
- szkoła podstawowa nr 8: ul. Prochownia 7,
- szkoła podstawowa nr 12 (MZS Nr 2): ul. S. Wyspiańskiego 20,
- szkoła podstawowa nr 10 (MZS nr 1): ul. J.S. Magurów 1,
- szkoła podstawowa nr 14: ul. Wojska Polskiego 45,
- szkoła podstawowa nr 15 (MZS Nr 4): ul. S. Kisielewskiego 18.

3. Budynki przedszkoli miejskich (8 lokalizacji):
- przedszkole miejskie nr 1: ul. Bohaterów Westerplatte 24,
- przedszkole miejskie nr 2: ul. Mirandoli Pika 3,
- przedszkole miejskie nr 3: ul. Prochownia 4a,
- przedszkole miejskie nr 4: ul. Wyzwolenia 6b,
- przedszkole miejskie nr 5: ul. Powstańców Warszawskich 42,
- przedszkole miejskie nr 8: ul. S. Kisielewskiego 15,
- przedszkole miejskie nr 10 - ul. Decowskiego 9,
- przedszkole miejskie nr 11: ul. ul. Wyspiańskiego 20.

4. Budynki pozostałych instytucji publicznych (5 lokalizacji):
- Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji: ul. Bursaki 41,
- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie: ul. Piastowska 58,
- Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych: ul. Grodzka 10,
- Regionalne Centrum Kultur Pogranicza: ul. Kolejowa 1,
- Krośnieńska Biblioteka Publiczna: ul. Wojska Polskiego 41.

Plany władz Krosna w zakresie poszerzenia granic zostaną szczegółowo przedstawione Mieszkańcom podczas spotkania konsultacyjnego, które odbędzie się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza  przy ulicy Kolejowej 1, w dniu 19 lutego br. o godz. 17.00.

Z przeprowadzonych konsultacji zostanie opracowany raport, który następnie będzie opublikowany na stronie internetowej Miasta Krosna, w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krosna oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Krosna.

Dalsze kroki to złożenie wniosku do wojewody, a następnie przekazanie kompletnej dokumentacji do Rady Ministrów. Ostateczna decyzja o poszerzeniu granic miasta będzie należała do premiera. Konsultacje będą prawdopodobnie przeprowadzone także w sąsiednich gminach. Jeżeli jednak gminy nie zakończą ich do 31 marca, to wniosek bez ich raportu z konsultacji nie będzie kompletny. W takim przypadku nie będzie dalej procedowany.

pd
Fot. Piotr Dymiński

 • autor: pd

15 komentarzy

 • wyborca

  Przytocki rozpoczął kampanię wyborcza Jako głupol będę na niego głosować

  Zgłoś nadużycie wyborca wtorek, 20, luty 2018 16:50 Link do komentarza
 • Sprawdzam

  @gozdzik

  I ponieważ jest Marcel, dlatego nie będzie skrótu PKP Krosno - Rzeszów :D
  W końcu... każdy chce zarobić ;)

  Zgłoś nadużycie Sprawdzam piątek, 09, luty 2018 15:58 Link do komentarza
 • Obatel

  Jestem za. Krótko Vivat Prezydent. Takiego włodarza potrzeba innym!

  Zgłoś nadużycie Obatel piątek, 09, luty 2018 11:46 Link do komentarza
 • matkakobita

  Wkrótce okaże się komu był potrzebny remont lotniska za miejskie pieniądze i który krośnieński przedsiębiorca nabije sobie kiesę na miejskiej infrastrukturze. Już coś ćwierkają wróbelki.

  Zgłoś nadużycie matkakobita piątek, 09, luty 2018 11:00 Link do komentarza
 • gozdzik

  WAŻNE !
  podane linki do odnośników z innymi artykułami kopiować i wklejać do nowo otwartych zakładek lub używać opcji przejdź do strony http

  Zgłoś nadużycie gozdzik piątek, 09, luty 2018 03:15 Link do komentarza
 • gozdzik

  A skansen to będziemy mieć właśnie w budynkach PKP, kolejny projekt Przytockiego.

  Zgłoś nadużycie gozdzik piątek, 09, luty 2018 03:01 Link do komentarza
 • gozdzik

  Edziu proszę Cię, nie jestem żadnym trollem

  W Krośnie od lat interesy prowadzi ta sama grupa Piotr P. i Bronisław B. pseudonim "nietoperz" bo tak należy o nich pisać i za nic ma dobro miasta i mieszkańców.
  Skutki decyzji podjętych przed laty odczuwamy właśnie dziś.
  Podam przykład niegospodarności lokalnych samorządów, to dowód ,że w Krośnie rządzi kolesiostwo i układy mafijne wypracowane od lat.
  http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/1,34962,19611138,kupic-za-400-tys-zl-sprzedac-za-5-mln-zl-to-sie-nazywa-biznes.html?disableRedirects=true

  PKS i PKP w Krośnie nie istnieje, dlatego przez najbliższe lata pozostaje nam Marcel i tego typu podobni.
  RYNEK NIE LUBI PRÓŻNI !

  Zgłoś nadużycie gozdzik piątek, 09, luty 2018 02:56 Link do komentarza
 • EdekBaczar

  Ale zawisc tu widze. Prezydent probuje w miescie w Polsce " C " zrobic cos aby nie pozostal tu tylko skansen emerytow, a tu takie ujadanie. Takie malomiasteczkowe trolowanie.

  Zgłoś nadużycie EdekBaczar piątek, 09, luty 2018 01:26 Link do komentarza
 • Sprawdzam

  Za niecałe 2 mln złotych tereny lotniska przejął w 2008 roku prywatny przedsiębiorca.
  http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/krosno/art/6005937,gminy-nie-stac-na-lotnisko-w-targowiskach,id,t.html

  Dziś Krosno zrobiło wszystko, by kupić za blisko 14 mln.

  A słyszeliście o dofinansowaniu dla Lotnisko Krosno sp. z o.o.? Takie ploty chodzą po mieście, że ho ho :) to może jakiś rzetelny artykuł by się przydał na ten temat, co jest prawdą, a co fikcją :)
  Na pewno wiemy, że w skład zarządu spółki poza panią prezes, wchodzi pan prezes Centrum Dziedzictwa Szkła, pan trzeci prezydent Tomasz Soliński, oraz pan Dariusz Pniak - pracujący w Urzędzie Miasta pokój nr 224 (II piętro) (na stronie internetowej zaraz pod koordynatorem Krzysztofem Wolfem, zasiadającym w zarządzie spółki Centrum Dziedzictwa Szkła).

  Jak się tak prześledzi, to niektórzy żyją tylko z tego, że zasiadają w radach nadzorczych spółek gminy Krosno :D

  Dziękuję krosnocity za to, że komentarze nie są moderowane i wciąż potencjalnie istnieje możliwość prowadzenia polemiki. Niestety konkurencyjny portal zszedł na psy wykorzystując możliwość wyróżniania komentarzy - na pierwszej stronie są tylko te "wygodne", dopiero na kolejnych można przeczytać coś mądrego. Ale kto się zapuszcza na następne strony ;)

  Zgłoś nadużycie Sprawdzam piątek, 09, luty 2018 00:27 Link do komentarza
 • Droga

  Konsultacje potrzebne bo teren pod łącznik S19 jest kontrowersyjny. Sama nawet droga S19 jest kontrowersyjna gdyż nie wiadomo co będzie się wozić tą drogą na Litwe i Białoruś

  Zgłoś nadużycie Droga czwartek, 08, luty 2018 20:36 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?