KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Finansoaktywni uczniowie ułożą budżet

Finansoaktywni uczniowie ułożą budżet Fot. finansoaktywni.pl

Rozpoczęła się IV edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Finansoaktywni. Misja: Budżet. Ogarniamy wydatki". Jest to program edukacyjny skierowany do uczniów i  nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

REKLAMA


Program ma za zadanie uświadomić młodzieży, jak duże znaczenie ma budżet - od rodzinnego po budżet państwa - oraz w jaki sposób możemy decydować o wydatkach w naszej okolicy. Trzy poprzednie odsłony projektu (2015 - Misja: Podatki, 2016 - Misja: Budżet, 2017 - Misja: Uczciwie płacę podatki) udowodniły, że uczniowie chętnie angażują się w tego typu projekty oraz są zainteresowani tematyką finansów.

W ciągu 3 lat program dotarł do blisko 1,5 tys. szkół, czyli do co piątego gimnazjum w Polsce. Ponadto kilkuset nauczycieli pobrało materiały ze strony internetowej projektu. W ubiegłym roku w naszym województwie było 72 zgłoszenia do programu i 13 zgłoszeń do konkursu.

Dzięki materiałom dydaktycznym przygotowanym dla potrzeb tegorocznej edycji, uczniowie mogą zdobyć wiedzę o zarządzaniu finansami oraz poznają związek między płaceniem podatków a jakością usług, z których wszyscy na co dzień korzystamy np. szkolnictwa i obiektów sportowych, opieki zdrowotnej, infrastruktury drogowej, bezpieczeństwa. Poznają też bliżej budżet partycypacyjny - dowiedzą się jak powstaje oraz w jaki sposób mogą wpływać na inwestycje w sąsiedztwie. Uczniowie będą mogli także wziąć udział w konkursie,  który wzorowany jest na procesie przygotowania przez obywateli wniosków do budżetu partycypacyjnego.

Zadaniem konkursowym będzie przygotowanie projektu inwestycji o wartości maksymalnie 100 tys. zł oraz jego wypromowanie w szkole np. przez wydanie gazetki, audycję w radiowęźle czy stworzenie grupy poparcia w mediach społecznościowych. Zwycięży 10 zespołów, które przygotują najciekawsze pomysły. Nagrodą dla nich jest dwudniowa wycieczka do Warszawy oraz nowoczesne drony, a opiekunowie grup otrzymają e-booki.

Do programu mogą się zgłaszać nauczyciele szkół podstawowych (7 klasy), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.finansoaktywni.pl. Na adres szkoły w ciągu kilku dni zostanie dostarczony pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych, opracowanych przez specjalistów Ministerstwa Finansów we współpracy z metodykiem.

Dostępnych jest 510 zestawów, przy czym w razie wyczerpania zapasów możliwe będzie pobranie materiałów w wersji elektronicznej ze strony www.finansoaktywni.pl. Zestaw zawiera: scenariusz lekcji dla nauczyciela, teczkę na materiały, 1 plakat edukacyjny, 4 zestawy 20 kart do gry edukacyjnej, długopisy z logo programu oraz płytę CD z prezentacją PowerPoint i animowanym filmem edukacyjnym.

W I etapie nauczyciel przeprowadza lekcję w oparciu o materiały z zestawu. Następnie uczniowie w maksymalnie trzyosobowych zespołach opracowują projekt inwestycji w ich otoczeniu o wartości do 100 tys. zł. i promują go w szkole. Zgłoszenie do konkursu następuje poprzez wypełnienie formularza konkursowego na stronie programu: www.finansoaktywni.pl. W II etapie Komisja Konkursowa wybiera 10 najlepszych projektów zgłoszonych ze szkół z całej Polski. Zwycięzcy przyjeżdżają do Warszawy, gdzie 14 czerwca odbędzie się uroczysty finał, podczas którego zaprezentują swoje prace oraz otrzymają nagrody rzeczowe, a także spotkają się z Youtuberem Kamilem "Kaluchem" Kalińskim. W programie wycieczki jest też zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP.

Więcej szczegółów dotyczących projektu, w tym pełny regulamin konkursu, znaleźć można na stronie programu www.finansoaktywni.pl.

Ministerstwo Finansów, pd, red.

  • autor: MF, pd, red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?