Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 
 

Finansoaktywni uczniowie ułożą budżet

Finansoaktywni uczniowie ułożą budżet Fot. finansoaktywni.pl

Rozpoczęła się IV edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Finansoaktywni. Misja: Budżet. Ogarniamy wydatki". Jest to program edukacyjny skierowany do uczniów i  nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

REKLAMAProgram ma za zadanie uświadomić młodzieży, jak duże znaczenie ma budżet - od rodzinnego po budżet państwa - oraz w jaki sposób możemy decydować o wydatkach w naszej okolicy. Trzy poprzednie odsłony projektu (2015 - Misja: Podatki, 2016 - Misja: Budżet, 2017 - Misja: Uczciwie płacę podatki) udowodniły, że uczniowie chętnie angażują się w tego typu projekty oraz są zainteresowani tematyką finansów.

W ciągu 3 lat program dotarł do blisko 1,5 tys. szkół, czyli do co piątego gimnazjum w Polsce. Ponadto kilkuset nauczycieli pobrało materiały ze strony internetowej projektu. W ubiegłym roku w naszym województwie było 72 zgłoszenia do programu i 13 zgłoszeń do konkursu.

Dzięki materiałom dydaktycznym przygotowanym dla potrzeb tegorocznej edycji, uczniowie mogą zdobyć wiedzę o zarządzaniu finansami oraz poznają związek między płaceniem podatków a jakością usług, z których wszyscy na co dzień korzystamy np. szkolnictwa i obiektów sportowych, opieki zdrowotnej, infrastruktury drogowej, bezpieczeństwa. Poznają też bliżej budżet partycypacyjny - dowiedzą się jak powstaje oraz w jaki sposób mogą wpływać na inwestycje w sąsiedztwie. Uczniowie będą mogli także wziąć udział w konkursie,  który wzorowany jest na procesie przygotowania przez obywateli wniosków do budżetu partycypacyjnego.

Zadaniem konkursowym będzie przygotowanie projektu inwestycji o wartości maksymalnie 100 tys. zł oraz jego wypromowanie w szkole np. przez wydanie gazetki, audycję w radiowęźle czy stworzenie grupy poparcia w mediach społecznościowych. Zwycięży 10 zespołów, które przygotują najciekawsze pomysły. Nagrodą dla nich jest dwudniowa wycieczka do Warszawy oraz nowoczesne drony, a opiekunowie grup otrzymają e-booki.

Do programu mogą się zgłaszać nauczyciele szkół podstawowych (7 klasy), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.finansoaktywni.pl. Na adres szkoły w ciągu kilku dni zostanie dostarczony pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych, opracowanych przez specjalistów Ministerstwa Finansów we współpracy z metodykiem.

Dostępnych jest 510 zestawów, przy czym w razie wyczerpania zapasów możliwe będzie pobranie materiałów w wersji elektronicznej ze strony www.finansoaktywni.pl. Zestaw zawiera: scenariusz lekcji dla nauczyciela, teczkę na materiały, 1 plakat edukacyjny, 4 zestawy 20 kart do gry edukacyjnej, długopisy z logo programu oraz płytę CD z prezentacją PowerPoint i animowanym filmem edukacyjnym.

W I etapie nauczyciel przeprowadza lekcję w oparciu o materiały z zestawu. Następnie uczniowie w maksymalnie trzyosobowych zespołach opracowują projekt inwestycji w ich otoczeniu o wartości do 100 tys. zł. i promują go w szkole. Zgłoszenie do konkursu następuje poprzez wypełnienie formularza konkursowego na stronie programu: www.finansoaktywni.pl. W II etapie Komisja Konkursowa wybiera 10 najlepszych projektów zgłoszonych ze szkół z całej Polski. Zwycięzcy przyjeżdżają do Warszawy, gdzie 14 czerwca odbędzie się uroczysty finał, podczas którego zaprezentują swoje prace oraz otrzymają nagrody rzeczowe, a także spotkają się z Youtuberem Kamilem "Kaluchem" Kalińskim. W programie wycieczki jest też zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP.

Więcej szczegółów dotyczących projektu, w tym pełny regulamin konkursu, znaleźć można na stronie programu www.finansoaktywni.pl.

Ministerstwo Finansów, pd, red.

  • autor: MF, pd, red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj