KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Samorządy wspólnie zajmą się śmieciami

Samorządy wspólnie zajmą się śmieciami Fot. KrosnoCity.pl

Pod koniec marca w Krośnie podpisano umowę na modernizację Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. Wykonawcą zadania będzie spółka Sutco-Polska z Katowic. Umowę podpisano w obecności reprezentantów ponad 20 samorządów. Zmodernizowany zakład w Krośnie ma obsługiwać ćwierć miliona mieszkańców!

REKLAMA


Inwestycja w ZUO ma zostać zrealizowana w niecałe dwa lata. Wartość kontraktu to ponad 20 mln złotych.

Celem modernizacji jest automatyzacja procesów odzysku z odpadów wybranych frakcji materiałowych przeznaczonych do recyklingu, zwiększenie efektywności procesu sortowania odpadów komunalnych zmieszanych oraz zbieranych selektywnie, a także zwiększenie ilości wydzielanych frakcji materiałowych.

Po modernizacji zakładu pracownicy będą jedynie kontrolować automatyczny system segregowania odpadów oraz będą "doczyszczać" odpady w kabinach sortowniczych. To znacząco poprawi efektywność i skuteczność pracy instalacji.

Inwestycja obejmuje dostawę nowego wyposażenia, w tym separatory optyczne i balistyczne do sortowania tworzyw sztucznych, papieru i metali, a także rozrywarkę worków; kabinę wstępnego sortowania, nowe sito bębnowe; kabinę sortowniczą, prasę belującą, taśmowe przenośniki specjalistyczne do połączenia wszystkiego w jedną całość funkcjonalną.

Przestanie śmierdzieć?
Docelowo rozładunek odpadów oraz proces ich przetwarzania prowadzony będzie w zamkniętych obiektach z zastosowaniem reaktorów z oczyszczaniem powietrza poprocesowego za pomocą biofiltrów. Zdaniem inwestora wpłynie to na wyeliminowanie uciążliwości zapachowych.

- Dzięki tej modernizacji nasz zakład znów stanie się jednym z najnowocześniejszych tego typu zakładów w kraju w pełni ukierunkowanym na maksymalizowanie odzysku i segregacji odpadów. Wyeliminowane zostaną także jakiekolwiek jego uciążliwości dla otoczenia, gdyż całość powietrza z hali będzie ujmowana i oczyszczana w biofiltrach - powiedział Janusz Fic, prezes MPGK Krosno.

Niestety podczas modernizacji instalacji będzie zmniejszona ilość przyjmowanych i przetwarzanych odpadów. Ma to umożliwić sprawne prowadzenie pracy modernizacyjnych i nie będzie powodowało zwiększenia uciążliwości zakładu dla otoczenia w tym okresie. Będzie jednak stanowić problem dla samorządów, które muszą uporać się z odpadami.

W procesie technologicznym z odpadów wyodrębniana będzie także frakcja wysokokaloryczna/"palna". Prawdopodobnym sposobem jej zagospodarowania będzie przekazywanie jej do cementowni.

ZUO obsłuży ponad 20 gmin regionu
W porozumienie tworzące zintegrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w naszym regionie zaangażowanych będzie ponad 20 gmin. Do projektu już przystąpiły: Besko, Brzozów, Bukowsko, Chorkówka, Domaradz, Dukla, Dydnia, Haczów, Iwonicz-Zdrój, Jasienica Rosielna, Jaśliska, Jedlicze, Komańcza, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe, Rymanów, Wojaszówka i Zarszyn. Do porozumienia dołączyć mogą jeszcze: Miasto Sanok oraz gminy: Sanok, Baligród, Cisna, Lesko, Lutowiska, Olszanica, Solina, Tarnowiec i Zagórz.

ma

  • autor: pd

6 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?