KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno: ceny ciepła jedne z najniższych w województwie

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

MPGK przekonuje, że krośnieńska elektrociepłownia należy do najlepszych tego typu zakładów w Polsce. Emisje z krośnieńskiej elektrociepłowni są znacznie niższe aniżeli z tradycyjnych ciepłowni węglowych.

REKLAMA


Zdaniem MPGK wzrost cen węgla i opłat za uprawnienia do emisji CO2 spowoduje znaczący wzrost cen w tradycyjnych ciepłowniach opalanych węglem. Dzięki temu, że w Krośnie stosuje się różnorodne paliwa ceny węgla nie będą miały takiego znaczenia na ceny ciepła w naszym mieście.

Ceny ciepła stały się tematem kampanii wyborczej: Rosnące ceny ciepła tematem kampanii wyborczej

Krośnieńska spółka komunalna odpiera zarzuty, przywołując dane.

Ceny za ciepło z centralnej sieci ciepłowniczej w Krośnie są niższe aniżeli w Sanoku. - Dane prezentowane przez IGCP nie zawierają informacji za bieżący rok, a warte odnotowania jest to, że w krośnieńskiej elektrociepłowni średni poziom cen i stawek opłat pozostał niezmieniony w porównaniu do poprzedniej taryfy natomiast w Sanoku wzrost średniego poziomu cen i stawek opłat wynosi  7,45% - podkreśla MPGK.

Taryfy są dostępne na stronie www.edziennik.rzeszow.uw.gov.pl. Różnica podawana przez jeden z komitetów wyborczych może wynikać z błędnego zestawienia ceny netto z cena brutto.

- Krośnieńska elektrociepłownia nie powinna mieć też kompleksów w porównaniu do cen stosowanych w innych miastach województwa podkarpackiego - przekonuje Janusz Fic, prezes MPGK Krosno.

Ceny stosowane w krośnieńskiej elektrociepłowni należą do jednych z najniższych w naszym województwie.

Jednak cena za ciepło to nie wszystko.
- Dzięki zrealizowanym inwestycjom emisja z krośnieńskiej elektrociepłowni spełnia już normy emisyjne przewidziane na rok 2025 i jest znacznie niższa aniżeli z tradycyjnych ciepłowni węglowych - podkreśla Janusz Fic.

Co więcej tradycyjne ciepłownie węglowe są dopiero przed inwestycjami, które pozwolą im ograniczyć emisję, a to bez wątpienia będzie powodowało wzrost kosztów i cen płaconych przez mieszkańców.

- Proste porównanie cen może w tym przypadku być błędne gdyż w cenach stosowanych w krośnieńskiej elektrociepłowni są uwzględnione znacznie niższe emisje aniżeli dzisiaj występują w tradycyjnych ciepłowniach węglowych. A przecież poziom emitowanych zanieczyszczeń jest również bardzo ważny dla mieszkańców. Oczywistym jest również fakt, że inwestycje mające na celu ograniczenie emisji są kosztowne, a w przypadku krośnieńskiej elektrociepłowni są one już od dawna wkalkulowane w cenie ciepła - podkreśla MPGK Krosno.

Krośnieńska elektrociepłownia dzięki zrealizowanym inwestycjom uzyskała status efektywnego systemu ciepłowniczego. Taki status ma 12% ciepłowni w Polsce.

Ciepłownia zawdzięcza to zmniejszeniu zużycia miału węglowego i stosowaniu paliwa odnawialnego w postaci zrębki drzewnej, a także produkcji w układzie skojarzonym ciepło i prąd co poprawia sprawność funkcjonowania ciepłowni.
 
Dodatkową korzyścią związaną z realizacją tej inwestycji, która pociąga za sobą dalsze oszczędności jest fakt wykorzystywania energii elektrycznej produkowanej w bloku kogeneracyjnym na potrzeby innych zakładów MPGK.

- Przynosi to kolejne oszczędności mierzone w setkach tysięcy złotych dla tych innych działalności naszej Spółki w postaci tańszego prądu. Ta kolejna ewidentna korzyść nie jest i nie może być odwzorowana w cenie za  ciepło z centralnej sieci ciepłowniczej płaconej przez mieszkańców - zaznacza Janusz Fic.

Dlaczego ceny są podobne?
Od 2012 roku do roku 2016  odnotowano znaczne spadki cen węgla. Kiedy porównuje się ceny krośnieńskiej elektrociepłowni do średniej wojewódzkiej cen za ciepło w ciepłowniach węglowych to rzeczywiście te ceny się mocno zbliżyły.

Działo się tak, ponieważ na przestrzeni ostatnich lat węgiel mocno taniał. Jednak ta tendencja się już odwróciła i od 2017 roku notowany jest znaczący wzrost cen węgla, który z uwagi na system taryfikacyjny zapewne w przyszłym roku w pełni przełoży się na taryfy stosowane przez przedsiębiorstwa ciepłownicze opalane właśnie węglem.

- Odnotowujemy bardzo duży wzrost ceny uprawnień do emisji CO2 a takie uprawnienia dzisiaj potrzebne są przy spalaniu węgla. Warto wskazać, że obecnie, cena za emisję 1 tony CO2 wynosi 21 EURO, a ze spalania tony węgla powstaje ponad 2 tony CO2. Te czynniki mogą się przełożyć w nieodległej już przyszłości na istotny wzrost kosztów w ciepłowniach typowo węglowych - podkreśla prezes MPGK.

Dzięki stosowaniu paliwa odnawialnego jakim jest zrębka, krośnieńska elektrociepłownia nie musi kupować uprawnień do emisji CO2.

pd

 • autor: pd

3 komentarzy

 • echeche

  Co z tego,.. a smog jaki był taki jest, a nawet większy. Oczywiście nie z powodu ciepłowni, ale z domów jednorodzinnych. Dlaczego jedni ludzie bezkarnie trują innych tylko dlatego, że chcą mieszkać w pałacach? Stać cię na pałac, to przede wszystkim powinno cię być stać na piec, aby nie szkodzić innym ludziom. Może wreszcie ktoś w tym dziadowskim państwie wprowadzi porządek który chroni ludzi przed szkodnikami.

  Zgłoś nadużycie echeche środa, 17, październik 2018 20:47 Link do komentarza
 • CIF

  zarobki też są jedne z najniższych w województwie

  Zgłoś nadużycie CIF środa, 17, październik 2018 16:52 Link do komentarza
 • Kuzi

  A czy będą jakieś przeprosiny albo chociaż jakieś sprostowanie ze strony tego komitetu wyborczego do kolportowanych materiałów wyborczych?
  Przecież w takiej sytuacji wielu mieszkańców zostało wprowadzonych w błąd!

  Może świadomie a może przez niechlujstwo ale jednak w błąd!

  Zgłoś nadużycie Kuzi środa, 17, październik 2018 15:33 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?