KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krośnianie pokochali nowe, ekologiczne MKS-y

Krośnianie pokochali nowe, ekologiczne MKS-y Fot. TV Obiektyw

Początkiem października 13 nowoczesnych autobusów hybrydowych wyjechało na ulice Krosna i sąsiednich miejscowości. Wszystko to za sprawą wspólnego projektu pt. "Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno" realizowanego przez Miasto Krosno wraz z Gminami: Chorkówka, Korczyna, Miejsce Piastowe, Wojaszówka i Krościenko Wyżne. Mieszkańcy nie kryją zadowolenia i nie szczędzą pochwał nowym pojazdom.

REKLAMA


- Jestem pod wrażeniem. Nowe autobusy mają dużo więcej przestrzeni, łatwo do nich wsiąść, a siedzenia są bardzo wygodne - chwali 70-letnia pani Krystyna, mieszkanka Krosna. Jak dodaje, bardzo ceni sobie także elektroniczne tablice, które prezentują przebieg linii i głośne komunikaty głosowe, które informują o kolejnych przystankach.

- Wcześniej jeździłam głównie taksówkami, a mój mąż, który porusza się na wózku nie korzystał z komunikacji miejskiej w ogóle. Teraz dzięki niskiej podłodze oraz specjalnie wydzielonym miejscom dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, oboje korzystamy z MKS-ów - mówi pani Zofia.

O ocenę pojazdów zapytaliśmy również licealistów z Krosna i okolic. Oni jako główne atuty nowych MKS-ów wymienili m.in: porty USB, które umożliwiają doładowanie telefonu, a także mobilną aplikację my Bus online. Aplikacja została przygotowana z myślą o użytkownikach transportu miejskiego zarówno tych, którzy podróżują codziennie jak i okazjonalnych pasażerów.

Oprócz tradycyjnego rozkładu jazdy, czyli tzw. tabliczki przystankowej, aplikacja wyświetla informacje na temat najbliższych odjazdów. Informacje gromadzone są na podstawie danych uzyskanych ze śledzenia autobusów miejskich przez system GPS.

Pod Starostwem Powiatowym koło godziny 15 widzimy zbierających się urzędników, którzy czekają tam na autobus. Korzystamy z okazji, by zapytać ich o to, jak oceniają nowe MKS-y. Wszyscy zgodnie jako najważniejszą cechę wymieniają ich niskoemisyjność.

- Cieszę się, że miasto dokonało tak mądrego zakupu. Ekologia jest bardzo ważna dla Krośnian. Polska od lat zmaga się z problemem smogu, a w Krośnie bardzo szybko znaleziono dobre rozwiązanie. Ja sam przesiadłem się z samochodu do autobusu - mówi Robert.

Pojazdy charakteryzują się przede wszystkim niższą emisją szkodliwych substancji oraz niższą emisją hałasu zwłaszcza na przystankach i w miejscach gdzie autobus włącza się do ruchu. Projekt nie skupia się jednak wyłącznie na ekologicznych pojazdach. Zmodernizowana zostanie także infrastruktura przystankowa oraz zbudowany zostanie nowoczesny peron na dworcu autobusowym w Krośnie.

Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia wykorzystania niskoemisyjnego transportu miejskiego poprzez rozwój i integrację systemów publicznego transportu zbiorowego.

red.
Fot. TV Obiektyw

 • autor: red.

18 komentarzy

 • Gustaw 1234

  Tak bo prezes,, Czereśnia,,( dla wtajemniczonych) przydziela autobusy tym pokornym

  Zgłoś nadużycie Gustaw 1234 piątek, 09, listopad 2018 14:06 Link do komentarza
 • autobus SAN to jest to

  Suchodół i Głowienka niech się cieszą, że autobusy H9 do nich docierają !!!, bo w innym razie to na piechotę trzeba będzie.

  Zgłoś nadużycie autobus SAN to jest to czwartek, 08, listopad 2018 08:40 Link do komentarza
 • Wehikuł

  @cynik Jak to kto, prezes MKS.
  Z hybrydami jest jeszcze jeden skandal, prawie wszystkie jeżdżą po Krośnie tylko pół dnia, drugie pół stoją pod domami kierowców zamiast wozić pasaźerów przez drugiego kierowcę. Jak to możliwe by nowe autobusy dostały przydział dla jednego kierowcę i przez to jeżdzą tylko pół dnia a drugie pół stoją pod domami kierowców i jeszcze jak nie jeżdżą muszą być podłączone do prądu. Jeźdzą pół dnia, drugie pół stoją bezczynnie i dodatkowo jeszcze generują straty bo ciągną prąd nieużywane. Rozumię stare klekoty H9 gdzie gdzie przydział mają przeważnie na jednego kierowcę, ale nowe hybrydy ???

  Zgłoś nadużycie Wehikuł środa, 07, listopad 2018 17:00 Link do komentarza
 • cynik

  Jest pytanie kto podjął decyzję o wysyłaniu nowiutkich, pięknych autobusów do Jedlicza?
  Skoro ich przemądrzała władza nie przystąpiła do projektu to należałoby wysyłać im najgorsze kląkry jakie posiada MKS.

  Zgłoś nadużycie cynik środa, 07, listopad 2018 13:10 Link do komentarza
 • all

  Co z tego, że ekologiczne autobusy, skoro ludzie i tak palą w piecach śmieciami i trują ludzi. Szedł ktoś wczoraj przed godz. 17 ul. Podwale lub Czajkowskiego w okolicach mostu na Lubatówce? Masakra! Smród palących się plastików i innego syfu a to wszystko wdychane lub osiadające na ubraniach...

  Zgłoś nadużycie all środa, 07, listopad 2018 08:54 Link do komentarza
 • syrob akdub

  Polanka cierpi na brak hybrydy !??!!! Tomek załatwi ..... przecie mamy swego :-P

  Zgłoś nadużycie syrob akdub wtorek, 06, listopad 2018 20:46 Link do komentarza
 • Bary

  Na Suchodół/Głowienkę nadal cały czas do południa jeżdżą zabytki H9, a do Jedlicza które nieprzystapili do MOF nowe. Zamienić, i im wysłać zabytki.

  Zgłoś nadużycie Bary wtorek, 06, listopad 2018 19:01 Link do komentarza
 • obserwujący

  Do Polanki gdzie jeżdzi dużo młodzieży i osoby starsze nadal jeżdżą te stare z podwyższonymi schodami gdzie trudno zdrowemu wejśc i wsiąść a co dopiero o kuli czy z wózkiem .Za to K i 10 gdzie wożą powietrze /dzisiaj to obserwowałem/ dali nowe.Nie mówiąc o częstotliwości jazdy na tej trasie MKS .Przeciez z Krakowskiej czy Magurów do miasta nie jest daleko ,to mozna na nózkach dla zdrowia zrobić spacerek .A tam gdzie daleko jak wspomniana Polanka ,Turaszówka ,Białobrzegi ogranicza się kursy.

  Zgłoś nadużycie obserwujący wtorek, 06, listopad 2018 14:56 Link do komentarza
 • pytajnik

  Wiele miast ma darmową komunikację.Ale Krosno nie.Za to mamy urzędy i inne komisariaty jak miasto wojewódzkie.

  Zgłoś nadużycie pytajnik wtorek, 06, listopad 2018 14:26 Link do komentarza
 • Kazek

  w Jedliczu zacofana władza. Jako jedyni nie przystąpili do tego projektu a z-ca burmistrza tłumaczył jakie to nie dobre dla gminy. Wstyd mnie za nich.

  Zgłoś nadużycie Kazek wtorek, 06, listopad 2018 13:57 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?