KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Kontrowersje wokół tzw. "zachodniej obwodnicy"

Na majowej sesji przedstawiono informację dotyczącą postępów prac nad zachodnią obwodnicą Krosna. Inwestycja budzi opór mieszkańców, których nieruchomości leżą w jej rejonie. Mieszkańcy czują się niedoinformowani.

REKLAMA


Jedną z kontrowersyjnych kwestii jest "zwyczajowy sposób zawiadamiania". Na jednym z etapów informację do publicznej wiadomości podano na tablicy w Urzędzie Miasta i w jednym z lokalnych tygodników.

Sposób zawiadamiania już wielokrotnie wzbudzał konflikty. Przypominamy np:
- Skandaliczny plan?
- Droga dla śmieciarek?

- Mieszkańcy zwrócili się do mnie w tej kwestii - mówił radny Paweł Krzanowski. - Dobrze, że ta informacja się pojawi - podkreślał radny na początku dyskusji.

W zamierzeniach droga będzie służyła przede wszystkim do wyprowadzenia ruchu tranzytowego z centrum miasta. Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę nastąpiło w 2014 roku. Decyzja środowiskowa została wydana nieco wcześniej, w 2011 roku.

Prace nad obwodnicą przybliżała naczelnik wydziału drogownictwa Beata Pawłowska-Nicałek. Podkreślała, że na wszystkich etapach zamieszczane były obwieszczenia zgodnie z przepisami, bez tych obwieszczeń nie mogłyby zapadać decyzje. - Każda strona miała możliwość zapoznania się - przekonywała naczelnik Pawłowska-Nicałek.

6 marca 2019 roku mieszkańcy nieruchomości, przez które ma przebiegać droga zostali powiadomieni w sprawie budowy tej drogi. Jak poinformowała Naczelnik, od decyzji o rozpoczęciu inwestycji wpłynęło 8 odwołań.

Bo głosu dopuszczono też mieszkańców, których nieruchomości dotyczy inwestycja.

- Obwodnica zgodnie z definicją powinna "odwiedzić miasto", wyprowadzać ruch. Tymczasem mamy do czynienia z rodzajem "łącznika", bo jak inaczej nazwać drogę, która na odcinku 5 km ma 5 rond? - mówił przedstawiciel mieszkańców.

W efekcie w wielu miejscach droga ma być o wiele szersza, niż gdyby były to dwie nitki omijające miasto.

- Jednym z elementów odwołań jest fakt, że decyzja zawiera wady związane z funkcjonalnością drogi, ograniczeniem dostępu osób, które mieszkają w pobliżu drogi - zaznaczono, że droga ma przechodzić przez teren zabudowy jednorodzinnej. Pytano dlaczego nie odsunięto projektowanej drogi poza zabudowany teren. Zarzucano, że droga nie ma jeszcze zagwarantowanego połączenia z DK28.

Naczelnik Wydziału Drogownictwa odpowiedziała, że w całej inwestycji będzie tylko jedno rondo turbinowe, w miejscu łączenia z realizowaną Drogą G. Pozostałe skrzyżowania nie będą rondami, chociaż będą poszerzone o lewoskręty.

Naczelnik przyznała, że nie będzie to droga szerokopasmowa. - To nie jest droga, która miałaby charakter obwodnicy - stwierdziła Beata Pawłowska-Nicałek.

Nie odnosiła się do szczegółowych rozwiązań, zaznaczając, że za to odpowiada projektant, a same rozwiązania muszą być zgodne z przepisami.

- Droga jest dla wszystkich mieszkańców Krosna i okolic - odpowiadał prezydent Piotr Przytocki. Dodał, że droga stwarza możliwości zagospodarowania terenu i rozwoju miasta. O samej drodze powiedział, że będzie to droga zbiorcza, realizowana w kilku etapach.

W swojej wypowiedzi Piotr Przytocki podkreślał, że rozbudowana w Krośnie DK28 to tylko tymczasowe rozwiązanie. - Nie mówimy już o drodze o charakterze obwodnicy, tylko o drodze "średnicowej", która ułatwia życie mieszkańcom miasta  - stwierdził prezydent Przytocki.

Mieszkańcy poinformowali o zbiórce podpisów przeciw inwestycji, ponieważ ich zdaniem "zachodnia obwodnica" utrudni ich życie. Jeden z mieszkańców mówił, że drogi powinny być budowane w innych miejscach, w bardziej przemyślany sposób, a nie "pod sam balkon".

- To nie jest kosztem jednostki, tu chodzi o dziesiątki i setki ludzi - mówił mieszkaniec.

Radny Sławomir Bęben podkreślił, że dla mieszkańców Polanki ważne jest przedostanie się do centrum Krosna, także w kierunku Rzeszowa. Radny podkreślał, że pod tym względem planowana droga nic nie daje mieszkańcom. W zamian zdaniem radnego konieczne są lokalne remonty. Sławomir Bęben podkreślał, że ponownie zabrakło właściwego informowania mieszkańców na wcześniejszych etapach, teraz postawiono mieszkańców przed gotowym projektem i zapytano "co wy na to?" Także radny Krzysztof Babinetz dopytywał o możliwości przemyślenia i zmiany projektowanego przebiegu.

Radny Paweł Krzanowski także zwrócił uwagę na słaby sposób informowania mieszkańców. - Takiej ważnej inwestycji nie powinno się publikować w gazecie, która jest mało poczytna - stwierdził radny Krzanowski.

Przewodniczący Zbigniew Kubit podkreślił, że realizacja "zachodniej obwodnicy" będzie wymagało jeszcze pozyskania dofinansowania. Podziękował przy tym mieszkańcom za przybycie na sesję i przedstawienie uwag.

pd

 • autor: pd

8 komentarzy

 • Dariaa

  Dzisiaj są takie czasy, że każdy chciałby mieć spokój. Ja wiem, że Krosno to nie wioska ale na Boga... To miasto staje się miastem bez duszy, szaro i ponuro od tego betonu i kostki... Dajcie, że ludziom spokój, którzy tam mieszkają i zróbcie to inaczej! Sadździe, że drzewa, a nie wycinajacie zdrowych... To jest chore. Nasze miasto zaczyna przytłaczać. Coraz bardziej nie chce się tu żyć...

  Zgłoś nadużycie Dariaa piątek, 21, czerwiec 2019 16:32 Link do komentarza
 • zbych

  Krosno odkąd przestało byc miastem wojewódzkim i jest uzależnione od władz Rzeszowa-po prostu marnieje-gospodarczo, finansowo i kulturalnie. "Brama traktu węgierskiego" powinna mięć większe możliwości infrastruktury drogowej. Nie wspominam o likwidacji miejsc pracy -dla tysięcy mieszkańców. Rzeszów natomiast kwitnie, rozwija sie i zachęca dobrobytem. Krosno pozostaje zaściankiem.

  Zgłoś nadużycie zbych piątek, 21, czerwiec 2019 15:53 Link do komentarza
 • tomus1982

  Tak Przytocki liczy sie z mieszkancami budujac drogi w krosnie. Niech wszyscy o tym wkoncu sie dowiedza jak sie szanuje mieszkancow.

  Zgłoś nadużycie tomus1982 czwartek, 20, czerwiec 2019 21:15 Link do komentarza
 • Gajowy

  Obejrzałem fragment sesji. Wyjaśnienia ze strony Urzędu były bardzo mętne. Niby obwodnica ale to nie jest obwodnica. Co prawda w papierach jest to droga G czyli główna ale tak właściwie to zbiorcza czyli prawie jak lokalna. Że to niby władza do tego nic nie ma bo to jakiś projektant. Argumentacja nie przekonywująca.
  Na przestrzeni ostatnich 10-15 w skali kraju tyle kasy poszło w drogi że szok ! Tylko jakoś Krosno i Jasło nie potrafiły wybudować prawdziwej obwodnicy. Biecz, Gorlice, Tarnów, Jarosław, Przemyśl, Sanok. Rzeszowa nie wymieniam bo lata świetlne przed innymi. Ciągną te tiry przez środek miasta, stają na każdym skrzyżowaniu, walą chmury czarnego dymu. Hałas, smród, zawalidrogi a inni jakoś mogli to puścić bokiem. Żeby jednak taka prawdziwa obwodnica powstała i to za państwowe pieniądze to trzeba za tym pochodzić, pojeździć poczapkować i umieć gadać z kim trzeba a to chyba nie jest najmocniejsza strona naszych władz. Władz które zresztą sporo dobrego zrobiły i sam na nich głosowałem i czego nie żałuję.
  Ale jak robią coś źle to też trzeba Im to mówić.

  Zgłoś nadużycie Gajowy czwartek, 20, czerwiec 2019 17:47 Link do komentarza
 • Hiobowski

  Nigdzie nie brakuje malkontentów, jednak w naszym regionie jest ich poważna ilość. Takim zachowaniem i myśleniem Krosno nadal będzie zad*piem.

  Zgłoś nadużycie Hiobowski czwartek, 20, czerwiec 2019 15:16 Link do komentarza
 • Wacek 3

  W dniu 19 czerwca w Jedliczu odbyła się sesja Rady Miejskiej. Radni po zapoznaniu się z Raportem o Stanie Gminy Jedlicze za 2018 rok NIE UDZIELILI wotum zaufania dla Jolanty Urbanik. To ewenement w skali kraju.

  Zgłoś nadużycie Wacek 3 czwartek, 20, czerwiec 2019 14:34 Link do komentarza
 • Dam

  To miasto na trasie granicznej byle województwo nie ma obwodnicy? I w Krośnie żyje się na wysokim poziomie? Wolne żarty

  Zgłoś nadużycie Dam środa, 19, czerwiec 2019 15:00 Link do komentarza
 • mieszkaniec Polanki

  To podobnie jak nie dbajac o mieszkańców Polanki ul Szklarska ,zadbano o interesy ludzi z poza Krosna RKR ,RBR i wybudowano blok w odległosci ok 8 m od bloku . Tyle miejsc wolnych nie uzytków i tam mógł powstac ten piękny blok./naprawde piękny/Niszczą plac zabaw i zatruwając powietrze spalinami od samochodów ,które ci mieszkancy trzymaja pod oknami .Miało nie być drogi przejazdowej na wylot ,niestety po wybudowaniu parkingu to nie dosyć ,ze trzymaja auta nadal pod oknami to jeszcze z parkingu przejezdzają od strony Centrum z domów prywatnych jada na skróty i smrodza spalinami .Pytanie dla kogo ten parking powstał ,skoro mieszkancy dalej trzymaja swoje auta pod oknami?Może by ktoś pomyslał i zrobił zaporę wjazdu tylko" dla mieszkańców" parking!Skonczyło by się stawianie aut pod oknami !Mieszkancy mówią ,ze zajmują miejsca z innych ul np z Popiełuszki i dlatego musza stawiac pod blokiemWycięto zdrowe ,piękne drzewa przed budowa parkingu ,w miejsca tych drzew powinni nasadzic nowe ,żeby chroniły nas od zanieczyszczen z zakładów za torami i od spalin samochodowych .Krosno miasto betonów!

  Zgłoś nadużycie mieszkaniec Polanki środa, 19, czerwiec 2019 11:59 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?