KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wymień bilet na kartę

Krośnieński MKS wprowadza „bilet elektroniczny” – Krośnieńską Kartę Miejską. W pierwszej kolejności karta ma zastąpić bilety miesięczne oraz będzie bezpłatnym biletem dla osób uprawnionych do darmowych przejazdów MKS. Do końca roku MKS i UM planują wydanie około 3000 – 4000 kart. O celowości tej zmiany mówili: prezes MKS i prezydent Krosna podczas konferencji w autobusie MKS.

REKLAMA


alt

Zamiast miesięcznego
Do końca roku „Karta Miejska” ma całkowicie zastąpić bilety miesięczne w MKS. Odnowienie biletu miesięcznego będzie możliwe w każdym autobusie MKS, a modyfikacji (np. zmianę trasy) będzie można dokonać w kasie MPGK oraz w budynkach Urzędu Miasta na ul. Lwowskiej i Staszica. W planach jest uruchomienie dodatkowego punktu w okolicy dworca PKS. Główną korzyścią dla pasażera będzie większa trwałość takiego biletu oraz ograniczenie kontroli dokumentów uprawniających do ulg. Równocześnie pasażer jest zobowiązany do rejestrowania każdego swojego przejazdu autobusem. To znaczy, że wsiadając musi zbliżyć kartę do czytnika. W przypadku biletu okresowego karta ważna jest przez rok. Po tym czasie należy ją zaktualizować - Chcemy uniknąć sytuacji, gdy młodzież kończy już szkołę, a nadal chce korzystać z ulgowych przejazdów - tłumaczy prezes Edward Wdowiarz.

alt

alt

Darmowy bilet
Karty wydawane są również osobom uprawnionym do darmowych przejazdów w wyniku ulgi samorządowej, np. emerytom po 70 roku życia. Te osoby również będą miały obowiązek „odbicia karty” przy każdym przejeździe. - W pierwszym etapie wyposażeni zostaną w nie wszyscy mieszkańcy korzystający z darmowych przejazdów - Edward Wdowiarz, prezes MKS - karta pozwoli nam rejestrować również bezpłatne przejazdy, co pozwoli na lepsze rozliczanie się z miastem Krosnem, co do ulg samorządowych - stwierdził prezes.

alt
Edward Wdowiarz, prezes MKS

- Dokładniejsze, czy lepsze to się okaże - uzupełnił żartobliwie prezydent Piotr Przytocki. - Mieszkańcy mają bilety za darmo, ale to nie są przejazdy za darmo. My musimy zapłacić jako gmina wykonawcy przewozu, czyli MKS-owi - mówił prezydent. Do tej pory jedynie szacowano na podstawie ogólnych danych, ile osób może korzystać z takich przejazdów - wprowadzony system pozwoli dokładnie to rozliczyć - wyjaśnił prezydent.

- Apelujemy do mieszkańców korzystających ze 100% ulg, aby zgłaszali się po karty. Wszyscy mają do końca roku czas, żeby złożyć wniosek w Biurze Obsługi Klienta i tę kartę odebrać.mówił prezes Wdowiarz. Od przyszłego roku będzie obowiązek rejestrowania każdego przejazdu. Czytniki są już we wszystkich autobusach MKS. Emeryt chcąc jeździć bezpłatnie musi okazać się tą kartą - dodaje prezydent Piotr Przytocki.

alt

- Przewidziane są kary manipulacyjne w wypadku, gdy tego nie zrobi zapowiada prezes Edward Wdowiarz, jednak po chwili uspokaja: - na początku oczywiście będziemy tylko zwracać uwagę, nie będziemy karać.

Część papierków zostaje
Plastik nie zastąpi wszystkiego. Bilety zakupione np. w kioskach kasuje się normalnie, system będzie jednak rejestrował również takie bilety. Kierowca, jak do tej pory sprzedaje bilety czyli wydaje paragony fiskalne, które nie podlegają już kasowaniu.

Optymalizacja
„Karty miejskie” wprowadzane są od sierpnia br. Na początku października już około 5% przejazdów odbywa się na podstawie „biletu elektronicznego”. Obowiązek rejestrowania przejazdów wprowadzono nie bez powodu. Dane o ilości pasażerów konieczne są do właściwego rozliczenia unijnego dofinansowania (prawie 5 mln złotych) na zakup nowych autobusów. - Głównym powodem, dla którego wprowadzamy system jest optymalizacja komunikacji miejskiej. Te informacje pozyskane dzięki systemowi będą pozwalały na reagowanie. Będziemy mogli dopasować tabor do obciążenia linii oraz godziny kursowania autobusów. Rozkład jazdy będzie bardziej funkcjonalny i dopasowany do potrzeb pasażerów w Krośnie - mówił na konferencji prasowej w autobusie Piotr Przytocki.

alt
Piotr Przytocki - Prezydent Miasta Krosna

Elektroniczne tablice na przystankach docelowo mają informować o rzeczywistym czasie przyjazdy autobusu, uwzględniając ewentualne opóźnienie. Dziś tylko wyświetlany jest tylko rozkład jazdy.

alt

„Portmonetka”
Karta Miejska może stać się „elektroniczną portmonetką”, doładowywana kwotami pieniędzy, przy pomocy której będzie można płacić, za różne miejskie usługi. - Myślimy o rozszerzeniu tego systemu o dalsze instytucje miejskie np. basen, Dom Kultury - mówi prezydent. Problemy stwarza system podatkowy, różne stawki podatku VAT komplikują sprawę i utrudniają rozwój tego systemu.

Piotr Dymiński
Foto: Piotr Dymiński

 • autor: Piotr Dymiński

14 komentarzy

 • Kamil78

  Witam czy wie ktoś może czy osoby należące do polskiego zwiążku niewiodomych kteż muszą wyrabiać takie karty osoby te też mają 100% ulgi

  Zgłoś nadużycie Kamil78 czwartek, 03, listopad 2011 23:59 Link do komentarza
 • jAREK

  NIE MA DARMOCHY
  Zgłoś nadużycie jAREK piątek, 21, październik 2011 00:18 Link do komentarza
 • Misha

  Prezydencie, prezesie, nie idzcie ta drogą!

  Zgłoś nadużycie Misha czwartek, 20, październik 2011 01:20 Link do komentarza
 • Jędza

  A ja sobie wyrobie. Ładna taka, ze zdjęciem.

  Zgłoś nadużycie Jędza środa, 19, październik 2011 18:06 Link do komentarza
 • nie godzę się na big brother

  W życiu nie wyrobię takiej karty. Po co urzędasom wiedzieć gdzie i kiedy jadę???? Totalna inwigilacja.
  Nie jestem głupi cholerni urzędasy z UM!!!!!

  Zgłoś nadużycie nie godzę się na big brother środa, 19, październik 2011 17:09 Link do komentarza
 • precz z głupotą

  Takich prezydentów i prezesów, którzy bawią się milionami złotych podatników wprowadzając nikomu nie potrzebne rozwiązania należy się wezwanie do prokuratury!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Zgłoś nadużycie precz z głupotą środa, 19, październik 2011 14:19 Link do komentarza
 • Ad

  Tak zrobiliśmy w Jaśle
  Tak zrobili w Jaśle

  http://www.terazjaslo.pl/?p=3718 Wchodźcie i bądźcie z nami solidarni - komentujcie!

  Zgłoś nadużycie Ad środa, 19, październik 2011 13:49 Link do komentarza
 • nick

  Ten pomysł bardziej utrudnia niż ułatwia życie mieszkańcom. Może warto było pomysleć nad systemem który rejestrowałby legitymacje które posiadają emeryci zamiast gonić tych ludzi najpierw do fotografa potem do mks i tak za każdym razem bo przecież takie karty będą wyminiane co jakiś czas. Ilość pasażerów można rejestrować przy pomocy innych anonimowych urządzeń elektronicznych i nie jest konieczne by mks posiadał dane osobowe wszystkich pasażerów i informacje np. kto kiedy ile razy jeździł jaką linią. Takie dane mogą być bardzo przydatne różnym celom niekoniecznie zgodnym z życzeniami pasażerów. " A dlaczego wy Kowalski wczoraj po robocie nie pojechaliście prosto do domu linią nr 5 tylko pojechaliście na osiedle x gdzie mieszka wasza ...... ? " W jakim celu jechał pan linią nr 7 o godz. 10 minut 15 w dniu 1 maja.

  Zgłoś nadużycie nick środa, 19, październik 2011 12:17 Link do komentarza
 • ....

  dla kolegi niżej nie wiesz chyba jak się jeździ autobusami np ze szkoły z Turaszówki jak o jednej godzinie na autobus wychodzi 50-80 ludzi i wszyscy jadą tym samym autobusem i nawet 2 kasowniki nie wystarczają a po 2 tu nawet nie o to chodzi tyko o wygodę jazdy z biletem miesięcznym gdzie nie trzeba kasować tylko wsiadasz i jedziesz.... rozumiem jakby było ze kontrolerzy biletów mają urządzenie które sprawdza aktualność biletu a nie że oprócz kasowania i tak musi Ci jeszcze raz sprawdzić... mi chodzi tylko o tą wygodę jazdy bez kasowania

  Zgłoś nadużycie .... wtorek, 18, październik 2011 23:30 Link do komentarza
 • Borsuk

  dla wiadomości kolegi niżej. Kasowniki są umieszczone przy OBU wejściach do autobusu, więc myśle że przeciskać się nie będzie potrzeby ;) Kolega może ma na myśli stare czarne kasowniki, które były umieszczone w znacznej odległości od wejścia i to faktycznie było niewygodne.

  Zgłoś nadużycie Borsuk wtorek, 18, październik 2011 22:06 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?