KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wyższe opłaty za przystanki Polecamy

Rada Miasta Krosna jednomyślnie podniosła wysokość opłaty za korzystanie z przystanków przez przewoźników. Nowa stawka jest niemal na maksymalnym poziomie dopuszczonym przez ustawę. Równocześnie prywatni przewoźnicy nie będą mieli dostępu do części przystanków.

REKLAMA


Dotychczasowa opłata za korzystanie z przystanków została ustalona w wysokości 0,03 zł za jedno zatrzymanie środka transportu operatora lub przewoźnika na przystanku. Ustawowa maksymalna wysokość opłaty za korzystanie z przystanków komunikacyjnych wynika z przepisów ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym i wynosi 0,05 zł za jedno zatrzymanie.

Stawka ta podlega waloryzacji w stopniu odpowiadającym planowanemu średniorocznemu wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych, ustalonemu w ustawie budżetowej na dany rok. W chwili obecnej po waloryzacja licząc od 2011 r. maksymalna stawka opłaty wzrosła do wartości ok. 0,054 zł.

Planowany dochód Krosna z tytułu tej opłaty za cały 2013 r. wynosi 100 000 zł. Zgodnie z ustawą z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym opłaty za korzystanie z przystanków komunikacyjnych mogą być przeznaczone wyłącznie na:
- utrzymanie przystanków komunikacyjnych i dworców,
- budowę, przebudowę i remont przystanków komunikacyjnych i dworców, których właścicielem lub zarządzającym jest gmina,
- budowę, przebudowę i remont wiat przystankowych lub innych budynków służących pasażerom.

Wydatki związane z finansowaniem tych zadań są jednak znacznie wyższe. W 2013 r. wyniosą ok. 289 526 zł w tym:
- remont wiat przystankowych 30 307 zł,
- utrzymanie czystości na przystankach 54 719 zł,
- postawienie i zakup nowych wiat przystankowych 11 060 zł,
- budowa nowych zatok autobusowych 193 440 zł.

Mając na względzie fakt, że wydatki związane z utrzymywaniem i budową nowych przystanków komunikacyjnych znacznie przekraczają uzyskiwane dochody z tytułu ich udostępniania Rada miasta uchwaliła wyższą opłatę, która w 2014 roku wynosić będzie 0,05 zł za każde zatrzymanie środka transportu na przystanku.

W sierpniu Rada Miasta zajmowała się protestem prywatnych przewoźników, którzy sprzeciwiali się ograniczeniu dostępu do przystanków. Informowaliśmy o tym w KrosnoCity.pl: "Busy" stracą przystanki

"Prywaciarzom" wygasają zezwolenia i będą musieli rezygnować z kluczowych przystanków przy Szpitalu, Rondzie, Placu Konstytucji oraz przy ul. Mielczarskiego (obok Dworca), gdzie większość linii ma swój początek.

Jak uzasadnia Urząd Miasta przystanki te nie są udostępnione przewoźnikom wykonującym przewozy regularne w krajowym transporcie drogowym osób, m. in. ze względu na to, iż są zlokalizowane w okolicach najbardziej zatłoczonych skrzyżowań i ciągów ulicznych a zaobserwowana w ostatnich latach tendencja wzrostowa przewoźników zatrzymujących na nich swoje pojazdy, przyczyniła się do tworzenia zatorów ulicznych. Często bowiem dochodzi do sytuacji kiedy pojazd przewoźnika oczekuje na wjazd w zatokę autobusową, blokując ruch uliczny w mieście.

Kolejnym powodem podawanym przez Urząd są liczne przypadki nie stosowania się przez przewoźników do zasad korzystania z przystanków (zatrzymywanie się pojazdów na przystankach niezgodnie z rozkładem jazdy będącym załącznikiem do uzyskanego zezwolenia, postój pojazdu na przystanku w związku z inkasowaniem należności za przejazd, oczekiwaniem na pasażerów oraz dokonywaniem innych czynności i przerw na przystankach).

Niejako w zamian uchwalono udostępnienie prywatnym przewoźnikom przystanków PKS I i PKS II, przy czym podczas sesji nie potrafiono wskazać gdzie one będą się znajdowały, ani czy będą wystarczająco duże by obsługiwać autobusy.

Równocześnie trwały negocjacje z PKS nt. wysokości opłaty dla przewoźników korzystających z Dworca Autobusowego. Stawkę ustalono na poziomie od 4 do 10 zł (w zależności od liczby kursów). Jak informuje Agnieszka Regula, rzecznik prasowy PKS Krosno, jest to opłata bardzo niska w porównaniu do dworców w innych miastach. Dodaje przy tym, ze jeżeli przewoźnicy będą korzystali z dworca, to będzie można podnieść komfort pasażerów. Dużą wygodą będzie też możliwość skorzystania z oferty różnych firm w jednym miejscu.

(pd)
Fot. Mateusz Głód

 • autor: Piotr Dymiński

6 komentarzy

 • pasażer

  Czy nowy właściciel PKSu w jakiś sposób inwestuje w Spółkę ?

  Zgłoś nadużycie pasażer niedziela, 29, grudzień 2013 23:37 Link do komentarza
 • Piotrek

  Zdegustowany ma rację. Dodatkowo nic nie usprawiedliwia zamykania głównych przystanków tj. szpital, rondo, plac, itp. dla prywaciarzy, znowu zaczyna się wojna na dojenie kieszeni pasażera. Na każdym kroku kopanie w tyłek i usprawiedliwianie miasta, że busy zajeżdżają wcześniej i podbierają pasażerów - dostosujcie się do wymogów XXI wieku, oraz obniżcie ceny a różnicę zobaczycie od razu.
  Co do PKS to marzę o tym by zdechło jak najprędzej, kierowcy są nieuprzejmi, nie można wysiąść gdzie ja chcę (bo to ja wam płacę za usługi, więc wymagam), autobusy się wloką i co najzabawniejsze to na trasy ze znikomą ilością pasażerów są puszczane największe maszyny.

  Zgłoś nadużycie Piotrek niedziela, 29, grudzień 2013 15:25 Link do komentarza
 • riii

  Z tego co pamiętam to nowy właściciel pksu chce stworzyć jeden dworzec dla busów i pksów więc zapewne dlatego likwidowany będzie przystanek dla busów w obecnym miejscu aby zachęcić ich do korzystania z dworca. Są też zapowiedzi remontu dworca ale zapewne będzie trzeba jeszcze trochę poczekać aż dworzec zacznie na siebie zarabiać i pojawią się fundusze na remont.

  Zgłoś nadużycie riii sobota, 28, grudzień 2013 20:20 Link do komentarza
 • Zdegustowany

  Wizytówkami kazdego szanujacego sie miasta są głównie rynek i dworce: autobusowy i kolejowy.
  Krosno, jeżeli chodzi o dworce jest wyjątkiem, który potwierdza regułę.
  W trakcie ostatnich 3-ch kadencji (12 lat) Prezydentowi i jego ekipie nie udało się rozwiazać problemu dworców, które są antywizytówką miasta. Dziwi zwłaszcza brak zainteresowania Władz Miasta dworcem autobosowym, którego gmina jest przecież włascicielem.
  Praktycznie przez ostatnie 20 lat dworzec jest dzierżawiony przez PKS w Krośnie na bardzo preferencyjnych warunkach.
  Jezeli Krosno (jak przekonuje Prezydent i Radni) jest, (czy tez ma być) miastem turystycznym, to nie moze uciekać od problemu dworca autobusowego, który obecnie prezentuje poziom lat 60 ub. wieku.
  Nie trzeba być wybitnym fachowcem, że aby podnieść standard obsługi pasazerów na miarę XXI w. nalezy wyłózyć nieco grosza z miejskiej kasy.. Oczkiem w głowie obecnych władz nie powinien być tylko rynek ( już dwa razy modernizowany), czy CDS. Są tez inne równie wazne obszary przed którymi nie można uciekać, czy też ich nie zauważać liczącże jakoś to będzie.

  Zgłoś nadużycie Zdegustowany sobota, 28, grudzień 2013 19:22 Link do komentarza
 • smoq

  Z tego co wiem to wjazd na dworzec autobusowy dla busa to 15 zł, dla autokaru 20-25 zl

  Zgłoś nadużycie smoq sobota, 28, grudzień 2013 19:06 Link do komentarza
 • Czesiek

  Więc jaką przypuszczalną kwotę musi zapłacić na dzień dzisiejszy za cały rok jeden przewoźnik?

  Z tego co wiem, jak jechałem do Wrocławia, gdy pks miał przystanek w krakowie, to kazali mu za jednorazowy wjazd zapłacić 80zł, lub wzywają policję ponieważ umowa pks krosno z dworcem w Krakowie na tamten moment się skończyła bądź była zerwana, kierowca zabrał ludzi, powiedział, że nie zapłaci bo nie ma z czego i odjechał szybko.

  Zgłoś nadużycie Czesiek sobota, 28, grudzień 2013 16:05 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?