KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dotacje na ochronę zabytków w 2014 r.

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu Zamek Kamieniec w Odrzykoniu Fot. Tomasz Okoniewski | Korczyna i okolice - dawniej i dziś

Prawie 10 mln zł przeznaczy wojewoda podkarpacki na prace konserwatorskie przy zabytkach w 2014 roku. Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska poinformowała, o zatwierdzeniu listy beneficjentów, którzy otrzymają dotacje na ten rok. Na liście są beneficjenci z Krosna i powiatu. W tym planowane jest dofinansowanie prac na zamku wysokim w Odrzykoniu.

REKLAMA


Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 27 marca w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska przekazała, że została zatwierdzona lista beneficjentów, którzy otrzymają dotacje na ten rok.

Do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpłynęły 423 wnioski. Specjalnie powołana komisja pozytywnie oceniła 246 z nich, przyznając dotacje na łączną kwotę  9 mln 561 tys. zł. Na prace remontowo-konserwatorskie przy obiektach architektury i budownictwa przeznaczono kwotę 6 mln 905 tys. zł, natomiast na prace przy obiektach ruchomych 2 mln 627 tys. zł.  29 tys. zł będzie przeznaczone na przeprowadzenie ratowniczych badań archeologicznych.

Ponadto na wydatki związane z ewidencją zabytków, wykonanie dokumentacji konserwatorskiej, ekspertyz i opinii konserwatorskich zabezpieczono 374 tys. zł. O dofinansowanie do planowanych prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych mogli się starać właściciele i osoby zarządzające obiektami wpisanymi do rejestru zabytków.

W 2014 roku w większości kontynuowane będą prace rozpoczęte w roku ubiegłym lub w latach wcześniejszych. Wpłynęły także nowe wnioski - powiedziała wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

Podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków Grażyna Stojak przedstawiła plany konserwatorskie na najbliższy czas i podsumowała ubiegłoroczne inwestycje.

Na liście beneficjantów są obiekty z Krosna i powiatu krośnieńskiego.

W tym roku 200 tysięcy złotych otrzyma zespół klasztorny OO. Bernardynów w Dukli. Środki przeznaczone zostaną na remont i konserwację elewacji klasztoru i kościoła.

30 tysięcy złotych przeznaczone będzie na remont budynku mieszkalno-usługowego "Bazar" w Iwoniczu Zdroju. 25 tysięcy otrzyma kościół parafialny w Jaśliskach na rekonstrukcję tynków i profili sztukatorskich. Kolejne 100 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na roboty zabezpieczające, rozbiórkowe, betonowe, ciesielskie, murarskie, stolarskie i izolacyjne domu drewnianego przy Rynku w Jaśliskach.

Kościół parafialny w Korczynie otrzyma 70 tysięcy złotych dotacji na renowację wątku ceglanego, partii tynkowych, elementów i detali kamiennych oraz  rzeźb. Kościół parafialny w Krościenku Wyżnym zostanie wsparty kwotą 40 tysięcy złotych na prace konserwatorskie przedsionka z rozetą elewacji frontowej. Tymczasem parafia w Odrzykoniu otrzyma 50 tysięcy złotych na remont i konserwację elewacji wieży północnej - część górna oraz remont więźby i pokrycia dachowego hełmu wieży.

Muzeum Zamkowe Kamieniec (Korczyna/Odrzykoń) zostanie wsparte kwotą 20 tysięcy złotych na prace remontowo-konserwatorskie ścian i piwnic zamku wysokiego

W Krośnie wojewoda przeznacza 40 tysięcy złotych na kontynuacje prac remontowych Domu Dziecka Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa. Ponadto wojewoda przeznacza w sumie 20 tysięcy na konserwację dwóch nagrobków i jednego grobowca na Starym Cmentarzu oraz 80 tysięcy złotych na pełną konserwację polichromii prezbiterium, przedsionka wieży i 2 epitafia w kościele farnym.

Podczas konferencji rozmawiano również o roli samorządów i stowarzyszeń w opiece nad zabytkami. Wojewódzki konserwator zabytków Grażyna Stojak z satysfakcją stwierdziła, że przybywa stowarzyszeń, które angażują się w ratowanie zabytków. Podkreśliła także zaangażowanie gmin w pozyskiwanie dotacji na ochronę obiektów zabytkowych.

W ubiegłym roku w regionie zrealizowano prace remontowo-konserwatorskie na kwotę 9,5 mln zł. Zawarto 256 umów. Prace prowadzone były przy 337 obiektach architektury i wyposażenia.

pd

 • autor: pd

7 komentarzy

 • vneo

  Zero kultury Marekkk

  Zgłoś nadużycie vneo poniedziałek, 07, kwiecień 2014 17:30 Link do komentarza
 • Marekkk

  zamknij pysk lemingu

  Zgłoś nadużycie Marekkk poniedziałek, 07, kwiecień 2014 17:25 Link do komentarza
 • Tadeusz G.

  Jakem sarmata karpacki zapytuje Dlaczego klechistan dostal tyle a laickie obiekty null co to ma BYC


  Wszyscy RAZEM na wybory i glosujemy na Pailkota na Twoj Ruch nadzieja na lepszy los i Polske wolna od okupacji watykanczykow koltunstwa zasciankowsci i mentalnosci drobnomieszczanskiej

  Zgłoś nadużycie Tadeusz G. poniedziałek, 07, kwiecień 2014 11:52 Link do komentarza
 • Widzący

  Tak, widać kontenerowiec jaka opcja rządzi, klerykalna PO trzęsie Podkarpaciem :/

  Zgłoś nadużycie Widzący poniedziałek, 07, kwiecień 2014 09:46 Link do komentarza
 • x-mex

  Najcenniejszy zabytek zamek w Odrzykoniu dostał tylko 20 tyś. To jest skandalicznie niska suma by cokolwiek wyremontować.

  Zgłoś nadużycie x-mex poniedziałek, 07, kwiecień 2014 08:53 Link do komentarza
 • kontenerowiec

  270 tysięcy łącznie na kościół i klasztor a na zamek Kamieniec 20 ... ja p***le
  Widać z jakiej opcji politycznej są decydenci.
  No ale za to pewnie na ambonie książe szepnie dobre słówko o tych "dobroczyńcach"..

  Zgłoś nadużycie kontenerowiec piątek, 04, kwiecień 2014 10:52 Link do komentarza
 • żal

  Nie lepiej wydać te pieniądze na ludzi, którzy czekają w kolejkach na ratowanie życia? Życie ludzkie jest mniej warte niż jakieś nagrobki czy elewacje kościołów?

  Zgłoś nadużycie żal czwartek, 03, kwiecień 2014 22:23 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?