KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jedlicze: Modernizacja pałacu, w którym mieści się liceum

Jedlicze: Modernizacja pałacu, w którym mieści się liceum Fot. archiwum Powiat Krośnieński

Samorząd powiatu krośnieńskiego planuje modernizację Pałacu Stawiarskich w Jedliczu, gdzie mieści się Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej oraz rewitalizację otaczającego budynek zabytkowego Parku.

REKLAMA


Wniosek powiatu znalazł się na wysokiej pozycji na liście rankingowej uzyskując 87 punktów. Dzięki temu powiat otrzyma na realizację zadania 2 992 494,38 złotych, co stanowi 85% wartości zadania. Konkurencja była nie mała, ponieważ aplikowało ponad stu wnioskodawców na łączną kwotę znacznie przekraczającą środki przeznaczone na dofinansowanie.

- Pałac Stawiarskich wzniesiono w 1925 r. Na potrzeby liceum został adaptowany w 1944 roku i pełni tę funkcję do dzisiaj. Ponieważ na terenie obiektu przez wiele lat nie przeprowadzano kompleksowych prac renowacyjnych, budynek wraz z parkiem uległ postępującej degradacji i wymaga kapitalnego remontu. Intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych wymaga także sam park - informuje Ewa Bukowiecka, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Krośnie.

Celem projektu jest poprawa stanu zachowania i zwiększenie dostępności unikalnego zabytkowego Zespołu Pałacowo - Parkowego w Jedliczu oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej Jedlicza i okolic.

Zakres prac  obejmuje remont i przebudowę budynku szkoły wraz z montażem podnośnika dla niepełnosprawnych, prace konserwatorskie przy elewacji budynku, remont tarasu, wymianę pokrycia dachowego, wykonanie instalacji wewnętrznego oświetlenia i monitoringu terenu parku oraz wykonanie i remont alejek spacerowych.

Projekt zadania został już zaakceptowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Inwestycja realizowana będzie w latach 2017 - 2018, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 - 2020. Oś priorytetowa IV. Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego. Działanie 4.4 Kultura.

pd
Fot. archiwum Powiat Krośnieński

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?