KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Rozbudowa przedszkola w Korczynie: dwa oddziały zostaną przeniesione na czas robót

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. archiwum

Gmina Korczyna odpowiada na pytania i wątpliwości wokół rozbudowy przedszkola. Kolejne decyzje w tej sprawie radni podejmują od 2016 roku. Prace będą wykonywane "na czynnym obiekcie". W ostatnim głosowaniu w tej kwestii Rada była podzielona 8 do 5.

REKLAMA


O wątpliwościach związanych z inwestycją informowaliśmy tutaj: Korczyna: co dalej z przedszkolem?

Podobne argumenty rozważali radni podczas nadzwyczajnej sesji, zobacz: Radni Korczyny za rozbudową przedszkola

Wyrażono jednak wolę kontynuowania inwestycji. Uchwałę podjęto 8 głosami za przy 5 przeciw.

Gmina Korczyna odpowiedziała na pytania naszej redakcji, a dotyczące zgłaszanych wątpliwości. Potwierdza się, że po wykonaniu I etapu robót, to jest stanu surowego otwartego nie powstanie dodatkowa powierzchnia użytkowa, nie powstaną dodatkowe sale gotowe do użytku.

- Realizacja I etapu pozwoli na takie zaawansowanie robót, aby Gmina mogła wystąpić o środki zewnętrzne na dofinansowanie realizacji II etapu, to jest do zakończenia inwestycji i uzyskanie w efekcie końcowym dodatkowo 2 sal żłobka i 3 sal przedszkolnych. Realizacja takiego przedsięwzięcia jest kosztowna i Gmina w całości nie jest w stanie sfinansować zadania, w związku z tym uznano, że celowym jest podzielenie zadania na 2 etapy, z których I etap (stan surowy otwarty) Gmina może sfinansować w całości ze środków własnych budżetu gminy. Koszt realizacji I etapu wg zawartej z Wykonawcą umowy wynosi 643 tys. zł brutto (tj. ok. 20% kosztów całości zadania). Mając zaawansowanie w postaci efektu I etapu Gmina może ubiegać się o dofinansowanie na dokończenie zadania. Mając doświadczenie z dofinansowania poprzednich inwestycji wiemy, że realizacja całego zadania inwestycyjnego, w przypadku korzystania z dofinansowania jest trudna z uwagi na krótki czas realizacji i przeciągające się procedury uznaliśmy, że korzystniejsze będzie wystąpienie o dotację na zakończenie robót i wyposażenie obiektu, to jest na zakres II etapu robót - informują władze gminy.

Koszt drugiego etapu to blisko 2,5 miliona złotych
Szacowane koszt realizacji II etapu określa kosztorys inwestorski (ok. 2 400 tys. zł). Wartość robót i wyposażenia obiektu zweryfikuje jednak rynek w okresie kiedy Gmina uzyska dofinansowanie na zakończenie zadania.

- Według planów Gminy po zakończeniu I etapu robót w 2019 roku. Jeszcze przed zakończeniem prac I etapu przystąpimy do pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację II i planujemy zakończenie inwestycji w roku 2019 lub 2020 - informuje UG Korczyna.

Władze gminy dementują informację o rozbiórce narożnika obiektu. Ma chodzić jedynie o przebudowę.

- Południowo - zachodni narożnik istniejącego budynku przedszkola nie będzie podlegał rozbiórce, a przebudowie - część stropu nad parterem zostanie usunięta dla wykonania klatki schodowej. Roboty te wykonywane będą w ramach II etapu robót, tak aby nie tracić dwóch sal przedszkola przed przystąpieniem do realizacji II etapu przedsięwzięcia - zaznacza Urząd Gminy.

- Nie jest prawdą, że "fundament nowobudowanej części jest posadowiony poniżej poziomu istniejących fundamentów". Fundamentowanie projektowanej rozbudowy wzdłuż istniejących ścian zewnętrznych w osiach 1.5 i B.4 nie schodzi poniżej poziomu posadowienia istniejących fundamentów. W trakcie realizacji robót ziemnych I etapu określone zostanie, czy wykonanie ław fundamentowych nowoprojektowanych ścian w osiach j.w. będzie wykonywane odcinkowo czy na całej długości - decyzję podejmie kierownik budowy wraz z inspektorem nadzoru przy udziale projektanta. Decyzje te będą miały przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa budynku i przebywających w nim osób - podkreślają władze gminy.

"Prace na czynnym obiekcie"
W trakcie robót planowane jest przeniesienie dwóch oddziałów przedszkolnych do budynku szkoły. W trakcie realizacji I etapu robót zasłonięta zostanie sala nar 1.11 na parterze i 2.9 na I piętrze w południowo - zachodnim narożniku obecnego budynku (numeracja wg inwentaryzacji budowlanej).

- Doświetlenie tych pomieszczeń nastąpi poprzez niezabudowane otwory okienne projektowanej rozbudowy, w czasie realizacji I etapu otwory te zostaną maksymalnie powiększone dla lepszego doświetlenia użytkowanych w czasie rozbudowy sal. Nie przewiduje się zmiany organizacji pracy przedszkola w czasie realizacji I etapu robót. W czasie realizacji II etapu te dwie sale będą musiały być wyłączone z użytkowania i dwa oddziały przedszkolne przeniesione będą do budynku szkoły - informują władze gminy dodając, że obecna komunikacja do budynku przedszkola zostanie zachowana, a projektowana rozbudowa znajduje się w innej części obiektu.

- Przed przystąpieniem do robót I etapu Wykonawca jest zobowiązany do przedstawienia Planu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia, który uwzględniał będzie zabezpieczenia placu budowy na czas realizacji robót, a przede wszystkim bezpieczeństwa dzieci, rodziców i personelu w związku z faktem, iż roboty wykonywane będą na "czynnym obiekcie". Plan BIOZ podlegał będzie  zatwierdzeniu przez inspektora nadzoru, który jest pełnomocnikiem inwestora, w tym wypadku Gminy, w czasie realizacji zadania inwestycyjnego - podkreśla Urząd Gminy.

Bez wpływu na miejsca parkingowe?
Urzędnicy przekonują, że miejsca parkingowe dla przedszkola zapewnione są wzdłuż drogi gminnej biegnącej wzdłuż stadionu sportowego i parku gminnego. Realizacja rozbudowy budynku przedszkola nie narusza istniejącego układu komunikacyjnego i nie ma wpływu na dostęp do budynku oraz miejsca postojowe.

Zdecydowano nie wyrzucać projektu do kosza
Decyzję o rozbudowie przedszkola Rada Gminy podjęła jeszcze w 2015r. Dokumentacja  rozbudowy budynku przedszkola opracowana została w roku 2016 i końcem roku 2016 uzyskano pozwolenie na budowę.

- Teren w sąsiedztwie parku o którym mówi pytający - Gmina uzyskała dopiero w roku 2017. Rozważaliśmy "wyrzucenie opracowanej dokumentacji do kosza" godząc się ze stratą poniesionych na jej opracowanie kosztów i budowę nowego obiektu w innym miejscu. Procedura przygotowania terenu do budowy obiektu obejmuje następujące czynności: zmiana miejscowego planu zagospodarowania terenu - obecnie teren ten przeznaczony jest na tereny zielone, wykonanie uzbrojenia terenu - wykonanie przyłącza wodociągowego, kanalizacji sanitarnej, energii elektrycznej i gazowego. Biorąc pod uwagę czas przygotowania terenu - przede wszystkim zmiana MPZ trwa około dwóch lat oraz związane z tym koszty Gmina uznała za celowe realizację zadania w oparciu o przygotowaną dotychczas dokumentacje i przewidziane wcześniej uwarunkowania - przekonują urzędnicy.

pd

 • autor: pd

5 komentarzy

 • wściekła_matka

  A ja sie zapytam, co to ma byc? Ile czasu potrzebuje wójt, zeby odpowiedziec na proste pytania dziennikarzy? Czy tyle, żeby wyprostować pewne rzeczy w procesie inwestycyjnym? To chore! Mieszkancy maja prawo do informacji, ale nie po tylu tygodniach! Gdyby nie ten pan Pelczar to nic byśmy nie wiedzieli! Nic!!

  Zgłoś nadużycie wściekła_matka wtorek, 07, sierpień 2018 13:12 Link do komentarza
 • R

  Chyba się zaczyna atak dobrej zmiany. Działki na których miało by powstać nowe przedszkole to bagienko.

  Zgłoś nadużycie R czwartek, 02, sierpień 2018 15:27 Link do komentarza
 • mieszkanka Korczyny

  Na naszych oczach dzieją się rzeczy okropne. Okłamują nas w biały dzień, co za machina kłamstwa!!! Co innego było wcześniej mówione przez wójta, zarząd i jego radnych, a tu na naszych oczach zmieniają wszystko. Przecież te wyjaśnienia są bardzo powierzchowne, mało jasne....Oj!! Czy to wszystko jest UCZCIWE????

  Zgłoś nadużycie mieszkanka Korczyny poniedziałek, 30, lipiec 2018 12:04 Link do komentarza
 • ???

  Ciekawe którędy będą dostarczane produkty/jedzenie dla dzieci ???
  A którędy wynoszone śmieci ?
  Czy będzie to teraz (podczas budowy) zgodnie z przepisami ???

  CO NA TO SANEPID ????????

  Zgłoś nadużycie ??? poniedziałek, 30, lipiec 2018 07:44 Link do komentarza
 • Mieszkaniec

  ...jednak facet miał 100% rację, dzieci będą na placu budowy- sam Wójt po kilku tygodniach to przyznaje. Teraz nasz Wódź zrobi szklane betony aby doświetlić oddziały przedszkolne. Projekt budowlany uległ natychmiastowej zmianie na "Aadaptacja budynku przedszkola wraz z rozbudową".

  Zgłoś nadużycie Mieszkaniec poniedziałek, 30, lipiec 2018 02:50 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?