KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

107 milionów na tak zwaną "obwodnicę"

Ponad 107 mln zł otrzymało Krosno na przebudowę i rozbudowę obwodnicy. 27 grudnia 2012 r. pomiędzy miastem Krosno, a Centrum Unijnych Projektów Transportowych została zawarta umowa o dofinansowanie projektu. Miasto otrzyma także refundację wydatków poniesionych na niespełna 2 km "obwodnicy" zrealizowane przed 2010 rokiem. Dzięki dofinansowaniu przebudowane zostaną trzy skrzyżowania, w tym powstaną wiadukty na wyjeździe z "Guzikówki".

REKLAMA


alt

Podczas konferencji prasowej prezydent Krosna, Piotr Przytocki dziękował posłowi Zbigniewowi Rynasiewiczowi (PO), przewodniczącemu Sejmowej Komisji Infrastruktury oraz europosłance Elżbiecie Łukacijewskiej za wsparcie dla projektu przebudowy krośnieńskiej "obwodnicy".

O możliwości dofinansowania informowaliśmy w marcu: Miliony na "średnicówkę"
Dzięki zawartej umowie o dofinansowanie miasto otrzyma refundację wydatków, które zostały poniesione na roboty budowlane zrealizowane w latach 2008 - 2010 oraz na dokumentację techniczną. Przypomnijmy, że w tym właśnie okresie miasto z własnych środków sfinansowało rozbudowę Drogi Krajowej 28 od skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. Zręcińską i ul. Pużaka do skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. Czajkowskiego i ul. Składową.

alt
Konferencja prasowa (piątek, 28.12.2012)

Na odcinku tym o długości 1700 m została dobudowana druga jezdnia, dojazdowe drogi zbiorcze i ekrany akustyczne. Ponadto miasto uzyska zaliczki dofinansowania do kosztów które będą ponoszone w latach 2013 - 2015 na dalszą rozbudowę obwodnicy miasta. Przetarg na roboty budowlane miasto planuje ogłosić do końca I kwartału 2013 r.

alt
Fot. archiwum UMK

Dokładny zakres planowanych robót budowlanych obejmuje właściwie cały odcinek drogi krajowej przebiegający w granicach miasta Krosna. Poza miejscami gdzie stan nawierzchni jest dobry nowa nakładka zostanie położona na al. Jana Pawła II, ul. Podkarpackiej i ul. Bieszczadzkiej.

Przebudowane zostanie skrzyżowanie ul. Podkarpackiej z ul. Tysiąclecia gdzie po poszerzeniu jezdni ul. Podkarpackiej wyznaczony zostanie odrębny pas do skrętu w lewo. W tym miejscu oraz na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II, ul. Bema i ul. Rzeszowskiej powstanie sygnalizacja świetlna.

Największą częścią projektu będzie jednak rozbudowa skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. Witosa. Początek tej części projektu to jednocześnie koniec dwupasmowej jezdni, która powstała w roku 2010 zaraz za skrzyżowaniem obwodnicy z ul. Czajkowskiego. Powstałe wtedy tymczasowe zwężenie drogi z dwóch do jednej jezdni zostanie rozbudowane. Powstaną dwie jezdnie aż do mostu na rzece Lubatówce.

alt

Aby ułatwić komunikację z osiedla Guzikówka do centrum miasta wybudowane zostaną dwa wiadukty, pod którymi przeprowadzona zostanie ul. Witosa, która połączy się z ul. Jagiellońską. Przy wiaduktach powstaną zjazdy tak aby użytkownicy drogi mogli bezkolizyjnie zjechać i wyjechać na skrzyżowanie oraz chodniki i ścieżki rowerowe. Roboty budowlane powinny się zakończyć do 30.06.2015 r.

Całkowite dofinansowanie przyznane miastu, łącznie na refundację poniesionych wydatków, jak i pokrycie planowanych kosztów wynosi 107 636 466,16 zł. Środki te pochodzą z ogólnokrajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. - Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie jeszcze w listopadzie 2008 r., z uwagi jednak na brak wystarczającej ilości środków projekt miasta pozostawał na liście rezerwowej aż do stycznia 2012 r. Wtedy po uruchomieniu dodatkowych środków na szczeblu krajowym podjęto działania zmierzające do aktualizacji dokumentacji aplikacyjnej a następnie przygotowania dokumentów do umowy o dofinansowanie - informuje Joanna Sowa, rzecznik prezydenta.
 
Równolegle rozpisano przetarg nieograniczony na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu, który będzie nadzorował realizację inwestycji. W Urzędzie Miasta powołano także specjalny zespół, którego zadaniem będzie współpraca z wykonawcami robót, inżynierem kontraktu oraz rozliczenie finansowe całej inwestycji.

Informacja o postępach w realizacji projektu będzie publikowana na stronach internetowych miasta oraz w lokalnych mediach. Czytelników KrosnoCity.pl będziemy na bieżąco informowali o utrudnieniach w ruchu powstałych w związku z realizacją inwestycji.

Prezydent zapowiedział także, że przygotowywany jest kolejny etap rozbudowy DK 28 obejmujący most na Lubatówce.

(pd)
Fot. archiwum

  • autor: Piotr Dymiński

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?