KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Skąd wziąć pieniądze na założenie firmy?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Masz w planach założenie firmy, ponieważ jesteś świadomy korzyści płynących z takiego rozwiązania. Zdajesz sobie jednak sprawę, że bez odpowiedniego kapitału nie jesteś w stanie rozpocząć działalności w pełni. Jeśli zastanawiasz się, skąd pozyskać pieniądze, skorzystaj z poniższych wskazówek.

REKLAMA


Sprawą oczywistą jest, że rozkręcenie działalności kosztuje. Dlatego osoby chcące rozpocząć własny biznes, o ile nie posiadają wystarczających środków, poszukują wsparcia finansowego. Istnieje kilka możliwości, które warto wykorzystać.

Dotacje na założenie firmy
Jednym z najczęściej praktykowanych sposobów pozwalających na pozyskanie środków finansowych są dotacje na założenie firmy. Największą popularnością cieszy się wsparcie unijne, ponieważ w ramach dofinansowania można uzyskać znacznie większe kwoty w porównaniu z dotacjami oferowanymi przez urzędy pracy.

Warto jednak mieć świadomość, że unijne dotacje na założenie firmy - choć są atrakcyjniejsze - znacznie trudniej je uzyskać. Trzeba bowiem dobrze wpasować się w odpowiedni program, do którego aktualnie trwa nabór wniosków. Oznacza to, że nie zawsze każda branża ma szansę na uzyskanie finansowego wsparcia.

Większą szansę na uzyskanie dotacji ma osoba, która zdecyduje się na złożenie wniosku w urzędzie pracy. Należy jednak mieć świadomość, że tutaj kwota dofinansowania może być nawet kilkakrotnie niższa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wysokość dotacji z urzędu pracy nie przekracza sześciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Ma jednak charakter bezzwrotny - trzeba jednak spełnić kilka warunków, w tym utrzymać działalność co najmniej przez 12 miesięcy.

Kredyty firmowe
Banki chętnie oferują kredyty przedsiębiorcom, jednak zwykle ich oferta ogranicza się do firm działających na rynku przynajmniej 6 miesięcy. Na szczęście wśród dostępnych produktów nieosiągalnych dla nowych przedsiębiorców znaleźć można tzw. "kredyty na start" dedykowane firmom nawet już od pierwszego dnia funkcjonowania.

Banków oferujących takie kredyty jest zaledwie kilka. Dlatego warto dokładnie przeanalizować dostępne oferty i wybrać tę najbardziej konkurencyjną. Ciekawą opcją w tym zakresie są kredyty z gwarancją de minimis, czyli ze wsparciem rządowym.

Pieniądze od "aniołów biznesu"
Poszukując finansowego wsparcia "na start", można skorzystać z oferty tzw. aniołów biznesu. Są to osoby fizyczne lub inni przedsiębiorcy, którzy decydują się na zainwestowanie środków finansowych w przedsięwzięcia na wczesnym etapie ich rozwoju, licząc na sukces. Im pomysł na biznes ciekawszy i perspektywiczny, tym większą masz szansę na uzyskanie pomocy.

Które rozwiązanie jest najlepsze? Tak naprawdę musisz szukać wsparcia w kilku miejscach jednocześnie. Nie istnieją żadne gwarancje, że uda ci się pozyskać środki finansowe tylko z jednego źródła, np. od "anioła biznesu".

 

  • autor: Redakcja

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?