KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

XIII zawody balonowe na Euro 2012

Tradycją Krosna stał się już widok pięknych balonów na tle nieba, podczas długiego majowego weekendu. W tym roku krośnieńska impreza odbywać się będzie na miesiąc przed wielkim futbolowym świętem, jakim będzie EURO 2012. Krosno, jako jedno z głównych ośrodków sportów balonowych w naszym kraju, przygotowało dla uczestników GZB zawody w powietrzu i na ziemi.

REKLAMA


Górskie Zawody Balonowe w Krośnie to impreza, która trwale już zapisała się w kalendarzu ważnych wydarzeń Podkarpacia i jest największą imprezą plenerową w południowej Polsce.

alt
Foto: Mateusz Głód

Już trzynasty rok z rzędu znakomici piloci balonowi nie tylko z Polski, ale i z Europy wezmą udział w tych podniebnych zmaganiach, które tradycyjnie otrzymały rangę zawodów w ramach Balonowego Pucharu Polski.

Organizatorzy planują udział około 40 balonów na ogrzane powietrze z kraju i zagranicy.
W tej chwili o zamiarze startu w naszej imprezie poinformowało nas zaledwie kilka załóg, ale do końca czasu przeznaczonego na zgłoszenia pozostało więcej niż miesiąc czasu, toteż o frekwencję jesteśmy spokojni. Tradycyjnie będzie to jedna z najliczniej obsadzonych w kraju imprez balonowych, a rozmachem organizacyjnym nie będzie miała sobie równych.mówi dla KrosnoCity.pl Zygmunt Jerzyk, Prezes Fundacji Otwartych Serc, Dyrektor Organizacyjny XIII GZB w Krośnie.

alt
Foto: Mateusz Głód

Euro w powietrzu i Junior Euro
Finały Mistrzostw Europy w piłce nożnej odbędą się w Polsce i na Ukrainie między 8 czerwca a 1 lipca 2012 roku. XIII edycja Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w tym roku odbywać się będzie na miesiąc przed wielkim futbolowym świętem, jakim będzie EURO 2012.

alt
Foto: Marcin Miotk

Od roku prowadzimy rozmowy z PZPN-em, by XIII Górskie Zawody Balonowe były zarazem imprezą promocyjną EURO. Wiązać się to będzie z dodatkowymi atrakcjami dla wszystkich uczestników.mówi Zygmunt Jerzyk, Dyrektor Organizacyjny XIII GZB w Krośnie. Niektóre konkurencje balonowe zarówno obsadą zawodników, jak swoimi zasadami odwoływać się będą do EURO 2012.dodaje.

Jak zapowiadają organizatorzy, w ramach imprez towarzyszących rozegrany zostanie piłkarski turniej drużyn do lat 11-tu, którego system będzie wzorowany na Mistrzostwach Europy. Być może pojawi się na nim przyszła gwiazda reprezentacji Polski, choćby taka, jak jedliczanin Sławomir Peszko, który niedawno wspomógł naszą Fundację przeznaczając na aukcję buty i koszulkę, w których wystąpił w meczu z Włochami. - zdradza portalowi Zygmunt Jerzyk.

alt
Foto: Tomasz Zajdel

Balonowa prezentacja na krośnieńskim Rynku
Uroczyste powitanie i prezentacja załóg balonowych w harmonogramie imprezy planowana jest w piątek 27 kwietnia na krośnieńskim Rynku. Prezentacja odbędzie się o godzinie 20:00. To drugie tego typu otwarcie  w 13-letniej historii Górskich Zawodów Balonowych. Jeżeli tylko pozwolą na to warunki, to zaprezentowane zostaną także same balony.

alt
Inauguracja XII Górskich Zawodów Balonowych na krośnieńskim Rynku
Foto: Sławomir Frankiewicz

Zygmunt Jerzyk podkreśla: Krośnieńska starówka jest z pewnością najbardziej urokliwym miejscem w mieście. Trudno o lepszą scenerię widowiskowego otwarcia zawodów. Ci, którzy uczestniczyli w nim rok temu niewątpliwie to potwierdzą. Zapewniam, że w tym roku będzie jeszcze efektowniej.

Krosno - jeden z głównych ośrodków sportów balonowych w naszym kraju
Sięgając do historii balonowej w Krośnie przygoda zaczęła się 20 maja 2000 roku, dwanaście lat temu z inicjatywy Bogusławy Nykiel - Ostrowskiej, a także z pomysłu Adama Gruszeckiego. To właśnie świętej pamięci Bogusława była organizatorem pierwszych paru edycji Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie. Niestety choroba pokonała wszelkie założenia i nie pozwoliła kontynuować jej tego dzieła.

alt
Foto: Mateusz Głód

Od tamtej pory każdego roku nasze miasto witane jest przez wiele załóg balonowych, również tych spoza granic naszego kraju (Litwa, Łotwa, Węgry, Słowacja).

Wysoki poziom sportowy, przepiękne krajobrazy, rozmach organizacyjny i nade wszystko gościnność mieszkańców Ziemi Krośnieńskiej to czynniki, które gwarantują niezapomniane przeżycia uczestnikom, gościom i widzom tej niezwykłej imprezy.

alt
Foto: Grzegorz Szubrycht

Jak podkreślają organizatorzy, to specyfika terenu, w którym rozgrywane są zawody, czyni je imprezą szczególną, inną niż wszystkie pozostałe organizowane w kraju. Podniesiony poziom trudności rozgrywanych tu konkurencji jest przynętą dla pasjonatów tego sportu. Zarówno teraz, jak i w latach poprzednich, głównym trofeum Górskich Zawodów Balonowych jest Puchar Redaktora Naczelnego ML „Skrzydlata Polska”.

Naczelną naszą intencją jest jednak to, by balony były jak najbliżej ludzi, między innymi dlatego wszystkie wieczorne starty zaplanowane są z krośnieńskiego lotniska. Nasze zamierzenia są bardzo ambitne, mamy nadzieję, że nie pokrzyżują ich nieprzewidziane okoliczności czy kapryśna pogoda.mówi Zygmunt Jerzyk, Dyrektor Organizacyjny XIII GZB w Krośnie.

W sobotę 28 kwietnia wczesnym rankiem, bo tuż po godzinie 6:00 rano, nad naszymi głowami będziemy mogli oglądać pierwsze kolorowe balony w XIII edycji zawodów. Podczas porannego lotu rozegrane zostaną pierwsze konkurencje zawodników.

Memoriał znakomitych ludzi
W czasie trwania zawodów balonowych jeden z lotów, jest lotem upamiętniającym pomysłodawczynię i organizatorkę Górskich Zawodów Balonowych, Świętej Pamięci Bogusławę Nykiel – Ostrowską oraz memoriał Jerzego Piłata - dowódcę 12. Bazy Lotniczej w Mirosławcu, generała Jerzego Piłata, który zginął tragicznie 23 stycznia 2008 roku w katastrofie lotniczej samolotu CASA C-295M pod Mirosławcem.

alt
Foto: Nikodem Ginalski

Od poprzednich zawodów wydłużyła się niestety lista tych, których wśród nas już nie ma.  Tradycyjnie jednak do klasyfikacji zawodów wchodzić będą dwa memoriały. Jeden poświęcony pamięci patronki Fundacji Otwartych Serc Bogusławie Nykiel-Ostrowskiej, drugi przyjacielowi fundacji gen. Jerzemu Piłatowi. - mówi Zygmunt Jerzyk.

Największy piknik majowy w południowej Polsce
Już dziś możemy zdradzić artystów muzycznej sceny lotniska podczas długiego majowego weekendu.
Gwiazdą sobotniego wieczoru (28 kwietnia 2012) będzie znany nam zespół AFROMENTAL - polska grupa muzyczna pochodząca z Olsztyna, działająca od 2004 roku, wykonująca muzykę z pogranicza funk, reggae, R&B, hip-hopu i soul.

alt
Foto: Daniel Kruczynski

W niedzielny wieczór (29 kwietnia 2012) podczas pikniku na krośnieńskim lotnisku wystąpi kabaret Wały Jagiellońskie – polski zespół muzyczny, którego grupa powstała w 1977 roku w Gdańsku, z inicjatywy dziennikarza muzycznego Jerzego Piskorzyńskiego. Pełna nazwa zespołu to Okolicznościowo-Rozrywkowy Syndykat „Wały Jagiellońskie”.

alt
Foto: www.walyjagiellonskie.pl

Kontynuując SHOW tuż po „Wałach Jagiellońskich”, wszystkich widzów przywita Robert Rozmus - krośnianin, polski aktor, showman i konferansjer. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. Jest absolwentem wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Po studiach został zaangażowany do Teatru Powszechnego w Łodzi, potem do Teatru Nowego w Warszawie.

alt
Foto: www.robertrozmus.pl

Do Roberta Rozmusa, jako krośnianina, mamy szczególny sentyment, toteż wobec jego osoby podczas XIII zawodów balonowych mamy rozliczne plany. Na szczegóły jednak jest za wcześnie. – mówi dla KrosnoCity.pl Zygmunt Jerzyk.

Leon Hendrix brat legendy rocka Jimiego Hendrixa, wystąpi w poniedziałkowy wieczór (30 kwietnia). Leon jest autorem utworów muzycznych i gitarzystą. Wziął udział w wielu projektach muzycznych, z których najważniejszym był Hendrix Band. Jego vocal i styl gry na gitarze decyduje o brzmieniu zespołu. 'The Leon Hendrix Band' wydał w 2006 r. album Keeper of the Flame. Leon koncertował przez ostatnich kilka lat z zespołem The Magic Carpet Ride, grając wiele koncertów.

alt
Foto: www.myspace.com/leonhendrixband

Mało kto wie, że rok temu wśród gości zawodów byli wokalistka i lider zespołu Blue Cafe, czyli Dominika Gawenda i Paweł Rurak Sokal. Bardzo im się tu spodobało i już wtedy poczyniono wstępne obietnice, że powrócą tu z koncertem. Zagrają w poniedziałek 1 maja.zdradza czytelnikom portalu Dyrektor Organizacyjny XIII GZB w Krośnie.

alt
23.07.2011 Koncert w Grudziądzu
Foto: Robert Słuszniak (Spheresis Foto) / www.blue-cafe.pl

Należy podkreślić, że bardzo atrakcyjny program estradowy jest zasługą dyrekcji RCKP. mówi Zygmunt Jerzyk. Oprócz koncertów na krośnieńskim lotnisku, pojawi się wiele innych atrakcji, które trudno nawet tu wymienić. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. dodaje.

II Rock Oil Festiwal
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zapoczątkowało podczas zeszłorocznego majowego pikniku nowe wydarzenie, skierowane do miłośników rocka, jakim jest ROCK OIL FESTIWAL.

Cieszący się dużym zainteresowaniem wykonawców, jak i widzów postanowiono wpisać go do kalendarza imprez cyklicznych.
ROCK OIL FESTIWAL to miejsce prezentacji ciekawych zjawisk artystycznych w szeroko rozumianej muzyce rockowej. Mocne brzmienie, energetyczne utwory przyciągały tłumy. Dziś rock’n’roll, choć nieco bardziej niszowy, nadal potrafi porwać wielu do zabawy.

alt
Rock Oil Festiwal 2011 / Foto: Łukasz Jaracz

Przesłuchania konkursowe rozpoczną się od godziny 16:00, w poniedziałek 30 kwietnia na krośnieńskim lotnisku. Oficjalne ogłoszenie laureata festiwalu dzień później, w pierwszy dzień majowego weekendu.

Sam pomysł realizacji festiwalu zrodził się kilka lat temu. Jego idea nawiązuje do lat 80-tych i 90-tych poprzedniego stulecia, gdy w Krośnie z powodzeniem odbywały się imprezy promujące szeroko rozumianą muzykę rockową. Na scenie ówczesnego ośrodka kultury występowały zarówno amatorskie zespoły muzyczne, jak również czołówka polskiego rocka.

Festiwal jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na tego typu prezentacje muzyczne. Współczesna metoda formatowania stacji radiowych nie daje żadnej możliwości promocji nowych, początkujących wykonawców, a muzykę rockową coraz rzadziej można usłyszeć w dużych, komercyjnych rozgłośniach.

Głównym patronem, pomysłodawcą i promotorem imprezy jest Gmina Krosno, bowiem ROCK OIL FESTIWAL zajmuje w strategii promocji i rozwoju miasta Krosna znaczące miejsce i ambicją organizatorów jest realizacja tego wydarzenia na najwyższym poziomie.

Za sprawy organizacyjne odpowiada Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, gwarantując sprawny przebieg wydarzenia.

***
Na XIII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe o Puchar Redaktora Naczelnego ML "Skrzydlata Polska", rozgrywane w ramach Balonowego Pucharu Polski w Krośnie od 27 kwietnia do 1 maja 2012 roku, zaprasza Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, Magazyn Lotniczy "Skrzydlata Polska", Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel - Ostrowskiej, Areoklub Podkarpacki - Szkoła Lotnicza oraz Regionalne Centrum Kultur Pogranicza.

Zapraszamy na oficjalną stronę Górskich Zawodów Balonowych, która już niebawem zmieni szatę graficzną.
Wszystkich zachęcamy do polubienia FanPage zawodów balonowych na znanym portalu społecznościowym. Informacje są na bieżąco uzupełniane do poprzednich edycji majowego pikniku.

Mateusz Głód

  • autor: Mateusz Głód

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?