KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Na KrosnoCity.pl wygrywa Duda. Od północy cisza wyborcza

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne Zdjęcia użyte w materiale pochodzą z oficjalnych stron kandydatów na Prezydenta RP.

Wybory prezydenta RP odbędą się już w niedzielę (10 maja). Od północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza. Jaka była kampania? Jak przebiegała sonda na KrosnoCity.pl?

REKLAMA


Kampania wyborcza niemal nie była widoczna w Krośnie. Pojawiły się nieliczne plakaty, ulotki i banery. Większość kandydatów nie odwiedziła naszego miasta. W skali kraju poziom kampanii również nie zachwycał. Oprócz urzędującego prezydenta o najwyższy urząd ubiega się jeszcze 10 kandydatów. kandydatów. Ich sylwetki przybliżyliśmy prawie dwa tygodnie temu.

Jako pierwszy Krosno odwiedził Andrzej Duda, kandydat PiS. Było to jeszcze w połowie stycznia. Kandydat PiS spóźnił się, a przez to nie zdążył opowiedzieć na żadne pytania lokalnych mediów.

Najwięcej uwagi mieszkańcom Krosna i okolic poświęcił Janusz Korwin-Mikke. Podczas wizyty w Krośnie zrobił zakupy na “targowicy”, rozmawiał z dziennikarzami na konferencji prasowej oraz spotkał się z mieszkańcami w Iwoniczu-Zdroju i Krośnie.

Grzegorz Braun jest pierwszy na liście kandydatów na prezydenta. 16 kwietnia miał się spotkać z mieszkańcami Krosna, jego sztab niemal w ostatniej chwili odwołał wizytę.

Janusz Palikot, który jest niemal dokładną odwrotnością Brauna, zdołał dotrzeć do Krosna, był jednak mocno spóźniony, a przez to nie miał czasu na odpowiadanie na pytania. Zwiedził Centrum Dziedzictwa Szkła.

Marian Kowalski, kandydat Ruchu Narodowego odwiedził Krosno podczas swojej kampanii na Podkarpaciu. Był na pikniku balonowym, zwiedzał Rynek. Jego program wizyty przewidywał też czas dla dziennikarzy. Kowalski udzielił wtedy wywiadu dla KrosnoCity.pl.

SLD zapowiadało wizytę swojej kandydatki, Magdaleny Ogórek. Na zapowiedziach się skończyło.

W imieniu urzędującego prezydenta, Bronisława Komorowskiego do Krosna przyjechał “Bronkobus”, na pokładzie przywiózł dwie lokalne działaczki PO z Krosna i powiatu krośnieńskiego. Trzeba przyznać, że to ciekawa taktyka wyborcza, by przywozić do Krosna autokarem radną z Krosna.

Pozostali kandydaci: Adam Jarubas (PSL), Paweł Kukiz, Paweł Tanajno i Jacek Wilk nie zapowiadali przyjazdu do Krosna i nie przyjechali.

Sonda internetowa
Na naszym portalu uruchomiliśmy sondę internetową, w której mogliście oddawać głosy na swoich faworytów w wyborach prezydenckich. Początkowo prowadził w niej Janusz Korwin-Mikke. Następnie wyprzedził go Paweł Kukiz. W ostatnich dniach nastąpiła mobilizacja zwolenników Andrzeja Dudy i w ostatnim dniu przed ciszą wyborczą to on prowadzi w sondzie na naszym portalu. Zobacz wyniki sondażu - tutaj.

Kampania wyborcza
Kampania wyborcza nie była spektakularna. Obserwowaliśmy stopniowe topnienie słupków poparcia dla Bronisława Komorowskiego, który najwyraźniej był zbyt pewny siebie i swojej reelekcji. Urzędujący prezydent zignorował też debatę kandydatów, a w ostatnich dniach okazało się, że nawet nie wie, co podpisuje. W wywiadzie radiowym powiedział, że prezydent z mocy konstytucji nie podpisuje budżetu. Tymczasem jest przeciwnie, podpisuje na mocy art. 224 i sam Bronisław Komorowski kilkakrotnie budżet podpisywał. Na dodatek pod koniec kampanii prowadzonej pod hasłem “zgody” jego sztab zaatakował spotem wyborczym konkurenta.

W samej debacie słabo wypadli kandydaci popierani przez partie sejmowe: Andrzej Duda, Adam Jarubas i Magdalena Ogórek. Zdaniem komentatorów byli mało przekonujący, wypowiadali formułki z pamięci. Duda uważany jest za głównego rywala Bronisława Komorowskiego, ale jeszcze nie przekonał wyborców na tyle, by sondaże co do drugiej tury były dla niego optymistyczne.

“Czarnym koniem” tych wyborów już okazał się Paweł Kukiz. Początkowo mówiono, że nawet nie zbierze podpisów, a teraz według sondaży jego poparcie wynosi już ponad 10% i zajmuje trzecie miejsce. Jego niewątpliwym sukcesem jest wprowadzenie dyskusji o ordynacji wyborczej do debaty publicznej. Kukiz nie ukrywał, że jego celem nie jest sprawowanie władzy, tylko zmiana systemu w Polsce. Doprowadzając do tego, że dyskusja o Jednomandatowych Okręgach Wyborczych stała się jednym z głównych tematów kampanii. Kukiz niewątpliwie wykonał duży krok do celu, który sobie wyznaczył. Poza Pawłem Kukizem trudno wskazać kandydata, który mógłby uznać kampanię wyborczą za udaną.

Podczas kampanii wyborczej Janusz Korwin-Mikke nie zaskakiwał. Znowu padły z jego ust słowa uznane za skandaliczne, tym razem kwestią sporną stało się, czy Korwin chce strzelać do rabusiów czy do górników.

Jak wybierają młodzi?
Wśród młodzieży faworytami są Korwin-Mikke i Paweł Kukiz. Tak było też w prawyborach zorganizowanych w “Koperniku”. Wśród licealistów wygrał Janusz Korwin-Mikke nieznacznie, wyprzedzając Pawła Kukiza.

Głosowanie i cisza wyborcza
Prawo udziału w głosowaniu (prawo wybierania) w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ma obywatel polski, który:
- najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
- nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
- nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu,
- nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

W lokalu wyborczym otrzymamy kartę z 11 nazwiskami ułożonymi alfabetycznie. Głosowanie odbywa się przez postawienie znaku “X” przy wybranym kandydacie.

Lokale wyborcze otwarte będą bez przerwy od godziny 7:00 do godziny 21:00 w dniu 10 maja 2015 roku.

W przypadku ponownego głosowania, czyli “drugiej tury wyborów” głosowanie odbędzie się bez przerwy od godziny 7:00 do godziny 21:00 w dniu 24 maja 2015 roku.

W obwodach głosowania utworzonych za granicą oraz na polskich statkach morskich głosowanie odbywa się od godziny 7:00 do godziny 21:00 czasu miejscowego.

Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania, czyli 9 maja od godz. 0.00 i trwa do zakończenia głosowania, czyli do godz. 21.00 w dniu 10 maja, jeżeli żadna z obwodowych komisji wyborczych, w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, nie podejmie uchwały o przedłużeniu głosowania.

W okresie tym zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych.

pd

  • autor: pd

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?