KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krośnieńska legenda może pojawić się na europejskiej mapie "Miast miłości"

Krośnieńska legenda może pojawić się na europejskiej mapie "Miast miłości" Fot. M. Młynarczyk

Krosno ponownie przystępuje do projektu kilkunastu miast "Europe in Love". W ubiegłym roku projekt nie uzyskał pozytywnej oceny. Rada miasta jednomyślnie wyraziła zgodę na udział Krosna w tym przedsięwzięciu.

REKLAMA


Rada miasta wyraziła zgodę na przystąpienie Krosna do przygotowania i realizacji projektu pod nazwą "Europe in Love", który będzie realizowany wspólnie z hiszpańskim miastem Teruel - partnerem wiodącym, hiszpańską fundacją "Bodas de Isabel", chorwackim miastem Kaštela, Izbą Gospodarczą z Heraklionu w Grecji, Stowarzyszeniem Rozwoju Turystyki z irlandzkiego miasta Longford, Uniwersytetem Łotewskim w Rydze, Teatrem Rekonstrukcji Historycznych ViV`Arte z portugalskiego miasta Coimbra, okręgiem Harghita z Rumunii oraz Stowarzyszeniem Szekspirowskim z Werony we Włoszech.  

- W hiszpańskim Teruel już mają takie wydarzenia dwa razy do roku. To są duże inscenizacje historyczne, bardzo wielu turystów przyjeżdża. Teraz proponują innym miastom, które mają podobne legendy o miłości, by wspólnie organizowały takie wydarzenia - informuje zastępca prezydenta Bronisław Baran. Dodał, że Krosno złożyło już swój akces do projektu w ubiegłym roku. Zobacz: Krosno "Miasto Miłości" - wniosek zostanie oceniony w tym roku.

- Wniosek przygotowany przez Hiszpanów nie otrzymał pozytywnej oceny. Teraz ponawiamy akces. W projekcie bierze udział kilkanaście miast, począwszy od Werony, z tą najbardziej znaną historią szekspirowską - dodaje Bronisław Baran. W przypadku Krosna chodzi o legendę miłości Stanisława i Anny Oświęcimów. Prezydent przypomniał też o przygotowywanym "pikniku historycznym", który ma być jakby namiastką wydarzeń realizowanych we współpracy z europejskimi partnerami. Zobacz: Radni zgodzili się na zorganizowanie pikniku historycznego w Krośnie.

Radni uznali, że wspólne europejskie przedsięwzięcie ma na celu poprawę polityki i rozwiązań w rozwoju dziedzictwa kulturowego oraz wymianę doświadczeń. Będzie okazją do prezentacji wspólnej europejskiej historiografii, skupionej wokół popularnych opowiadań o miłości. Stworzy nowy europejski produkt turystyczny, oparty na legendach i opowieściach o miłości, w 9 europejskich miastach.

Projekt realizowany będzie przez 5 lat, od stycznia 2017 roku do grudnia 2021 roku. Całkowita wartość "Europe in Love" wynosi 1 823 956,00 Euro, wysokość dofinansowania pochodzącego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 1 486 722,50 zł. Wkład własny Krosna przez 5 lat realizacji projektu to 20 449,00 zł.

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?