KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Konsultacje w sprawie Planu Gospodarki Odpadami. Trzy godziny burzliwej dyskusji

W Krośnie odbyło się drugie spotkanie konsultacyjne w sprawie Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami. Tym razem mieszkańców szeroko poinformowano, a godzinę dostosowano do osób aktywnych zawodowo. Aula PWSZ w Krośnie była pełna. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele samorządów.

REKLAMA


Było to już drugie spotkanie konsultacyjne. Pierwsze odbyło się 23 czerwca. Mieszkańcy kwestionowali wtedy porę i sposób zawiadomienia. Frekwencja była wówczas niska. Zobacz: "Udział społeczeństwa w konsultacjach" - mieszkańcy oburzeni sposobem przekazywania informacji.

Termin konsultacji 4 lipca był dużo szerzej nagłośniony. Aula PWSZ przy ul. Kazimierza Wielkiego była pełna, co oznacza, że obecnych było około 200 osób. Dyskusja nad Wojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami trwała blisko 3 godziny.

W spotkaniu obok mieszkańców Krosna szczególnie licznie reprezentowani byli mieszkańcy sąsiednich gmin: Korczyny i Jedlicza. Obecni byli też samorządowcy: prezydent Krosna, Piotr Przytocki, zastępca burmistrza gm. Jedlicze, Ryszard Zagórski, radni z Krosna i  Jedlicza, a także Dorota Chilik, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa oraz Jerzy Borcz, radny sejmiku.

Najważniejsze poruszane kwestie to: rozbudowa składowiska i Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów przy ul. Białobrzeskiej w Krośnie, budowa spalarni/bloku energetycznego w Krośnie oraz rozbudowa istniejącej spalarni w Jedliczu.

Mieszkańcy pytali o to, kto odpowiada za wpisanie poszczególnych inwestycji do planu. Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska odpowiedział, że to inwestorzy zgłaszają inwestycje do planu.

Zgromadzeni mieszkańcy otwarcie krytykowali władze Krosna za plany zmiany miasta w "zagłębie śmieciowe".

Padł zarzut, że głosując za odrzuceniem inicjatywy referendalnej radni Krosna błędnie uznali, że "bloku energetycznego opalanego paliwem alternatywnym" nie można nazwać spalarnią odpadów. O interpretacje dopytywano dyrektora Kuliga. Żądano też, by obecni na sali radni, którzy głosowali przeciw referendum, odnieśli się do tych stwierdzeń.

Przeciwnicy nowych inwestycji dotyczących gospodarki odpadami w rejonie Krosna argumentowali, że nie chcą by do naszego miasta przywożono śmieci z całego regionu.

Głos zabrał też radny sejmiku, Jerzy Borcz

W konsultacjach wzięły udział osoby, które są przeciwne budowie instalacji spalania odpadów, są też zwolennikami ograniczenia działania instalacji mechanicznego i biologicznego przetwarzania i zablokować możliwość jej rozbudowy - podsumowuje spotkanie Kulig. Dodał, że w tego typu konsultacjach zwykle biorą udział przeciwnicy.

Dyrektor podkreślał, że nie można przesądzać, jakie decyzje podejmie zarząd województwa, który przygotowuje projekt uchwały dla sejmiku. Ostateczną decyzje podejmie właśnie sejmik. Wpływ będzie miała też decyzja i opinia ministra.

- Tych organów i służb jest sporo. Głos społeczeństwa na pewno jest głosem ważnym - podkreślił Kulig. Zapewniał, że wszystkie głosy będą brane szczegółowo pod uwagę. Obecna wersja planu to między innymi efekt głosów ze strony gmin.

W przypadku Jedlicza chodzi o inwestycję prywatną. - Niektóre argumenty dotyczące ilości powstających odpadów będą bardzo istotne - mówił. W jego ocenie niezbędna będzie jeszcze ocena wpływu inwestycji na środowisko, w której też będzie uwzględniony udział społeczeństwa w konsultacjach. Podkreślał, że nowe inwestycje nie powinny zagrażać środowisku, a rozbudowa dotychczasowych powinna przyczyniać się do poprawy stanu środowiska.

Dokumenty dotyczące aktualizacji WPGO zamieszczono na BIP urzędu marszałkowskiego.

pd

 • autor: pd

15 komentarzy

 • jasiu

  do" spokojnie" a gdzie jest napisane ze trzeba segregować śmieci, ja płacę drożej i nie segreguję dając ludziom pracę. Palę węglem bo lubię. A jestem przeciw zwożeniu do Krosna śmieci z okolicy i wydaje mi się to normalne.

  Zgłoś nadużycie jasiu sobota, 09, lipiec 2016 15:25 Link do komentarza
 • spokojnie

  Osoby, które zabierały głos to są większości osoby, które krytykują większość co się w Krośnie robi. Wystarczy poczytać kilka gazetek, które drukują. Nienawiść bije w każdym artykule. Wszystko źle.

  Czy osoby, które ostatnio zbierały podpisy przeciw spalarni czy one mają wiedzę w tym zakresie? Niektórzy z nich nie segregują śmieci, nie interesuje ich co się dzieje z odpadami po tym jak wrzucą do "kubła". A i w zimie gazem też nie palą. Należy zacząć od siebie gdyż po wyjściu z domów o podpisy ludzie na Was mamrają.

  Zgłoś nadużycie spokojnie piątek, 08, lipiec 2016 11:15 Link do komentarza
 • jk

  @RK i @du.. czas ściągnąć klapki z oczu. Popatrzcie szerzej na Krosno i na zmiany.
  http://www.krosnocity.pl/index.php/aktualnosci/fakty/krosno/item/15490-prezydent-uzyskal-absolutorium-za-2015-rok.html

  Zgłoś nadużycie jk piątek, 08, lipiec 2016 11:07 Link do komentarza
 • du..

  głosowaliście na Przytockiego to bedziecie mieli nie tylko taki smród

  Zgłoś nadużycie du.. piątek, 08, lipiec 2016 09:30 Link do komentarza
 • RK

  Tak, wizerunek Piotrusia jest najważniejszy. Pip....ludzi i Miasto. Oj. Ślepi mieszkańcy i głusi, a oni robią, co chcą.

  Zgłoś nadużycie RK piątek, 08, lipiec 2016 09:22 Link do komentarza
 • dzidzi34

  Władze miasta mają mieszkańców w d***. Gdyby faktycznie byli wobec nich lojalni to doszłoby do referendum. Ja uważam, ze skoro sprawa jest taka ważna dla mieszkańców Krosna to referendum tu jest obowiązkowe. A tak z osób, które podpisywali listy zrobiono ludzi obłąkanych , którzy nie wiedzieli co podpisują. Teraz widać, ze te osoby jednak wiedziały, co podpisują i na poważnie nie chcą tej spalarni. Czemu władzą tak zależy, że nie patrzą na osoby które na nich głosowały? Hmm jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o ?....

  Zgłoś nadużycie dzidzi34 piątek, 08, lipiec 2016 08:09 Link do komentarza
 • gg

  Będą kolejne filmy z tego spotkania?

  Zgłoś nadużycie gg piątek, 08, lipiec 2016 07:35 Link do komentarza
 • MichEnerg

  Greg2: Dzięki rozbudowie spalarni zostana zastosowana prawdopodobnie nowe filtry do odsiarczanka spalinspalin, zostanie ograniczona emisja NOx dzięki specjalnym instalacjiom. Aktualny kocioł jest już przestarzały, instalacje są już zużyte i wymagaja modernizacji, a rozbudowa będzie częścią tego procesu. Studiuję energetykę więc nie są to puste słowa człowieka który się na tym niezna i gdzieś słyszał. Aktualne technologie dostępne na polskim rynku jak najbardziej są w stanie sprostać wymaganiom ekologicznym. Tylko najważniejsze jest to, by przypilnować MPGK, by rozbudowa szła w do rym kierunku. Pozdrawiam

  Zgłoś nadużycie MichEnerg piątek, 08, lipiec 2016 06:51 Link do komentarza
 • stalin

  do onbserwarora : gdy stalin mordował 50 milionów obywateki ZSSR mordowqani uwarzali że nic o tym nie wie

  Zgłoś nadużycie stalin czwartek, 07, lipiec 2016 20:34 Link do komentarza
 • Greg2

  Czy ktos mi wyjasni jak rozbudowa spalarni moze poprawic jakosc srodowiska...

  Zgłoś nadużycie Greg2 czwartek, 07, lipiec 2016 16:46 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?