KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wygaszają zezwolenie na rozbudowę wysypiska. MPGK ucina spekulacje

Wygaszają zezwolenie na rozbudowę wysypiska. MPGK ucina spekulacje Fot. KrosnoCity.pl

Czy składowisko odpadów w Krośnie zostanie rozbudowane? Od wielu miesięcy MPGK i samorząd informują, że nie mają takich zamiarów. Teraz prezes Janusz Fic ucina spekulacje, wystąpił o wygaszenie zezwolenia na budowę.

REKLAMA


Już pod koniec ubiegłego roku MPGK ogłosiło, że nie zamierza rozbudowywać wysypiska w Krośnie: "Nie chcemy rozbudowywać składowiska" - mówią prezes MPGK i prezydent Przytocki.

"Ucinamy spekulacje"
Nie wszystkich to przekonywało. Wiarygodność spółki była kwestionowana, zarzucano, że MPGK cały czas posiada zezwolenie na budowę i decyzję środowiskową dla budowy gigantycznego składowiska. Teraz, ucinając spekulacje, prezes MPGK wystąpił o wygaszenie zezwolenia na budowę.

Dlaczego w ogóle MPGK starało się o rozbudowę wysypiska?
Przyczyną były zmienne przepisy, wymagania i okoliczności dotyczące organizacji gospodarki odpadami. Krośnieńska spółka przygotowywała się na różne ewentualności.

- Starania o decyzję środowiskową rozpoczęliśmy w 2009 roku. Uzyskaliśmy ją w 2011 roku. Rozważane były różne warianty. Chcieliśmy ustalić, czy w ogóle rozbudowa składowiska jest możliwa. Rozważaliśmy też wariant budowy składowiska w Karlikowie lub Odrzechowej oraz prowadziliśmy rozmowy z Zagórzem i Duklą - relacjonuje rys historyczny prezes MPGK, Janusz Fic.

- Odnośnie rozbudowy składowiska w Krośnie zleciliśmy badanie, czy w ogóle jest to możliwe. Mówię o tym w kontekście zarzutu, że "planujemy budowę gigantycznego składowiska". Decyzja środowiskowa miała na celu określenie maksymalnego potencjału rozbudowy. Nigdy zamiaru budowy takiego składowiska nie było i nawet nie mogłoby być - podkreśla Janusz Fic.

W ubiegłym roku wraz z weryfikacją wojewódzkiego planu gospodarki odpadami powróciła możliwość współpracy z Zagórzem. Stąd rezygnacja MPGK z rozbudowy składowiska w Krośnie. Kluczowa okazała się decyzja o połączeniu regionów gospodarki odpadami na południu województwa. Trzy gminy: Krosno, Zagórz i Ustrzyki przygotowały wspólny program rozwiązania problemów ze śmieciami.

Janusz Fic podkreśla, że ponieważ kładzie się nacisk na recykling i coraz mniej śmieci będzie trafiało na wysypiska, to co najmniej do 2021 roku nie ma potrzeby rozbudowy. W kolejnych latach mogą wejść w życie przepisy, które nawet całkowicie zakażą składowania odpadów. Wtedy pozostanie jedynie kwestia rekultywacji terenu obecnego składowiska.

Prezes MPGK przekonuje, że celem spółki i samorządu jest dbanie o majątek spółki i około 70 miejsc pracy. Bardzo ważna jest też kwestia wyeliminowania uciążliwości zapachowej zakładu dla okolicznych mieszkańców. Stąd w zamierzeniach inwestycyjnych znajduje się miedzy innymi modernizacja zakładu mechanicznego i biologicznego przetwarzania odpadów. Do tego tematu powrócimy w najbliższym czasie.

- Ucinamy spekulacje, ponieważ celowo jest "podgrzewana atmosfera". To trzeba powiedzieć jednoznacznie: w ubiegłym tygodniu złożyliśmy wniosek o wygaszenie pozwolenia na budowę i decyzji lokalizacyjnej. Odstąpiliśmy od rozbudowy w ramach WPGO. Chcemy, żeby nie było spekulacji, bo te spekulacje służą wprowadzaniu mieszkańców w błąd. Nie chcemy żeby zezwolenie na budowę nie było używane do straszenia mieszkańców Krosna i Korczyny, a ostatnio nawet Odrzykonia - przekonuje Fic, dodając, że nie ma zapotrzebowania na takie powiększone składowisko - Zakończy to spekulacje przynajmniej w tym obszarze - dodał.

pd

 • autor: pd

7 komentarzy

 • kaczorki
 • hanus

  Dobre!

  Zdaje sie ze nie mai innego wyjscia jak wniosek o wygaszenie zezwolenia.... bo przeciez Urzad Nadzoru Lotniczego dwukrotnie w postepowaniu wznowieniowym NIE UZGODNIŁ DECYZJI lokalizacyjnej na rozbudowe wysypiska smieci, na wniosek SMOTu
  w zwiazku z powyzszym obecna decyzja jest wydana z naruszeniem prawa, i w trybie natychmiastowym powinna zostac usunieta z mocy prawne przez Prezydenta , ale tego nikt nie pisze , bo po co ......

  Dziekujemy SMOT !

  Zgłoś nadużycie hanus poniedziałek, 01, sierpień 2016 21:18 Link do komentarza
 • weronika1

  Pewno dlatego chcą rozbudować spalarnie w Jedliczu żeby wszystkie śmieci tam palić. Wtedy nie będzie potrzebne wysypisko

  Zgłoś nadużycie weronika1 sobota, 30, lipiec 2016 18:48 Link do komentarza
 • Ojciec Rydzyk 20mln zł.

  Tylko spalarnia !

  Zgłoś nadużycie Ojciec Rydzyk 20mln zł. piątek, 29, lipiec 2016 16:38 Link do komentarza
 • ekolog

  "Spalarnie" moich sąsiadów biją wszelkie rekordy smrodu.
  Dlaczego nadal nie ma kontroli nad takimi trucicielami?
  Popołudniami, kiedy rozpalają w piecach, (żeby podgrzać wodę) trzeba dosłownie zamykać okna.
  I nikt mi nie wmówi, że palą drzewem i węglem.
  Wiem jaki zapach mają obie te substancje, kiedy ulegają spaleniu.
  Palą śmieci, ubrania i wszystko, co się w piecu zmieści. W temperaturze kilkudziesięciu stopni.
  Jakie to spalanie. Raczej topienie tych materiałów.
  I jakoś nikt nie podnosi larum, co ci ludzie robią potem z toksycznym popiołem, po takich spalarniach domowych.
  Już zdecydowanie wolę spalarnię z filtrami i pod kontrolą NFOŚ.

  Zgłoś nadużycie ekolog piątek, 29, lipiec 2016 16:17 Link do komentarza
 • jjj

  Kolego zanim zaczniesz zabierać głos w sprawie spalarni poczytaj jak działają spalarnie, a nie gadaj głupot. Spalarnie to w chwili obecnej przyszłość rozwiązywania problemów ze śmieciami. W ostatnim czasie w Polsce otwarto spalarnie odpadów w Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy, Białymstoku, Koninie i Szczecinie. Większym problemem są śmieci spalane prze niektórych "ekologów" w piecach domowych, a nie nowoczesne i będące pod stałą kontrolą spalarnie komunalne.

  Zgłoś nadużycie jjj piątek, 29, lipiec 2016 14:02 Link do komentarza
 • jj

  Nie będzie wysypiska większego bo wszystko będą palić w spalarni. To dopiero będzie trucie...
  To jak mając wybór palić czy składować to wybieram składować :)

  Zgłoś nadużycie jj piątek, 29, lipiec 2016 13:42 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?