KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Kontrowersje wokół "mieszkań w kontenerach"

Kontrowersje wokół "mieszkań w kontenerach" Fot. Mateusz Głód

O 760 tysięcy złotych zwiększono kwotę przeznaczoną na budowę kontenerów socjalnych przy ul. Białobrzeskiej w Krośnie. Inwestycja jest oprotestowana między innymi przez mieszkańców sąsiedniego Spornego. Radni miasta Krosna nie byli jednomyślni.

REKLAMA


Większość radnych zagłosowała za projektem. Coraz większym problemem gminy jest rosnące zadłużenie osób, które nie płacą czynszu. Gmina zmaga się też z problemem lokatorów budynków socjalnych, którzy nie szanują mieszkań, ani części wspólnej obiektów, a do tego stanowią zagrożenie dla współmieszkańców. Zobacz: Krosno: Podpalenia przy ul. Popiełuszki?

Budowa mieszkań socjalnych przy ul. Białobrzeskiej ma być odpowiedzią na te kłopoty?

"Niektórzy lokatorzy w budynku przy ul. ks. J. Popiełuszki 98a nie płacą należnego czynszu najmu. Nowe lokale socjalne przy ul. Białobrzeskiej przygotowywane są dla grupy osób oczekujących na eksmisję w związku z niepłaceniem czynszu czy nagannym zachowaniem sprzecznym z porządkiem domowym. Przy wyborze osób do zamieszkania w nowych lokalach socjalnych będą brane pod uwagę m.in. osoby zamieszkujące obecnie w budynku przy ul. ks. J. Popiełuszki 98a" - dowiedzieliśmy się w urzędzie miasta.

Problem jest poważny i trudno jest o rozwiązanie, co do którego samorządowcy byliby zgodni. Budynki socjalne są postrzegane jako uciążliwe sąsiedztwo i chyba żaden radny nie chce lokowania ich w swojej dzielnicy. W Turaszówce projekt budowy mieszkań socjalnych został skutecznie oprotestowany przez mieszkańców.

Radni nie byli jednomyślni w sprawie zwiększenia o 760 tysięcy złotych środków na budowę mieszkań socjalnych przy ul. Białobrzeskiej. To lokalizacja, której sprzeciwiają się mieszkańcy sąsiedniej gminy: Mieszkańcy Korczyny protestują przeciw "kontenerom socjalnym"

Radny Robert Hanusek (Samorządne Krosno) konsekwentnie podważa sens i lokalizację tej inwestycji. Głos zabierał także na ostatniej sesji rady miasta.

- Biorąc pod uwagę szacowane ostateczne koszty budowy tych lokali w przeliczeniu na 1m2 wychodzi na to, że będą one porównywalne z kosztami normalnych mieszkań socjalnych budowanych metodą tradycyjną. Dlatego uważam, że zamiast tych lokali kontenerowych, lepiej jednak budować więcej mieszkań w zwykłych budynkach wielorodzinnych ponieważ - obym się mylił - ale myślę, że dość szybko zostaną one zdewastowane i doprowadzone do takiego stanu, że nie będą się nadawać do użytku - wyjaśnia nam Robert Hanusek. - Nie podoba mi się też lokalizacja przy ul. Białobrzeskiej. Dzielnica Białobrzegi ma już wystarczająco dużo uciążliwych obiektów - mówi radny Hanusek. Dodaje też, że przesiedlanie ludzi w sąsiedztwo składowiska odpadów nie wydaje się właściwe - z tych powodów zawsze wstrzymywał się od głosu w sprawie "kontenerów".

W sumie projektu nie poparło 5 radnych, w tym przewodniczący Klubu PiS, Paweł Krzanowski. - Takie mieszkania są potrzebne, żeby był straszak na tych wszystkich, co dewastują, nie płacą czynszu, po to, aby widzieli, że robią źle - mówi radny Paweł Krzanowski (Klub PiS). - Czy to nie spowoduje, że tamte osoby dalej będą dewastować, gdy będą skupieni w jednym miejscu? Dalej miasto wyłoży pieniądze, które będą wyrzucone w błoto. Okoliczni mieszkańcy obawiają się takiego sąsiedztwa. Z drugiej strony spotykam się z tym, że ktoś sam pyta o mieszkania socjalne, pyta, jak można w nich zamieszkać. Takie osoby zmuszone niezależnymi okolicznościami trafiając do lokali socjalnych w sąsiedztwie ZUO będą skazane na smród. Przynajmniej na razie - stwierdza radny.

pd
Fot. Mateusz Głód

 • autor: pd

20 komentarzy

 • Dziaduła

  do krośnianki- umieścił bym ich na ul. Okrzei w szeregówce. Przytocki tam sobie zrobił asfalt chodniczek, swiatła na koszt mieszkańców I jako dobry gospodarz na pewno sobie da radę i nie będzie obojetny na los ludzki Komuniści zawsze głosili, ze lud jest najważniejszy i wszyscy są równi. Tak więc Przytocki do kontenerów lub śmietnisko a lud do domkłów.

  Zgłoś nadużycie Dziaduła poniedziałek, 28, listopad 2016 09:32 Link do komentarza
 • Gajowy
 • krośnianka

  do obserwatora Rk i innych , którzy krytykują tą inwestycję .... jeśli krytykujesz podaj inny sposób co zrobić z ludźmi , którzy są uciążliwi dla innych spokojnych mieszkańców , chyba nie wiesz co znaczy mieć melinę po sąsiedzku , smród , obsikane , obrzygane klatki , wiecznie głośne imprezy z gośćmi z pod ciemnej gwiazdy o każdej porze dnia i nocy . Jeśli takie osoby nie potrafią się dostosować do innych to reszta ma się dostosować do tej patologii ????
  Przecież do tych baraków nikt nie chce ulokować biednych samotnych matek pozostawionych samych sobie przez ich patologicznych mężów , czy kalekich , pokrzywdzonych przez los staruszków .
  Proszę podajcie konkretne propozycje jak i gdzie ich ulokować , bo na mentalną zmianę nie ma co liczyć .
  Proszę o konkretne propozycje , bo jak widać po wpisach znawców mamy tutaj sporo .

  Zgłoś nadużycie krośnianka niedziela, 27, listopad 2016 18:28 Link do komentarza
 • obserwator RK

  Za ten pomysł " Nobel" się należy. Pierwsze chcieli uszczęśliwić mieszkańców Turaszówki, teraz Białobrzeg. Pierwsze w Polsce Getto ?

  Zgłoś nadużycie obserwator RK niedziela, 27, listopad 2016 17:55 Link do komentarza
 • as

  Niech wyrównają długi to zostaną tam gdzie mieszkają

  Zgłoś nadużycie as niedziela, 27, listopad 2016 12:24 Link do komentarza
 • krośnianka

  tak czytam te komentarze i dochodzę do wniosku , że ta część naszych mieszkańców miasta , która nigdy nie skalała się pracą , której dzień wypełniony jest na tym aby gdzieś coś użebrać , ukraść , wykombinować , której życie płynie bezstresowo na wprowadzaniu różnych trunków w organizm .... nagle dostała dostęp do internetu i wylewa swoje żale . Pochwalam decyzję aby umieścić ten ,, kwiat ,, pod wysypiskiem ! , to miejsce jest idealne , zagonić do roboty , a te działki przenieść w inne miejsce , za darmo bym nie chciała marchewki z pod wysypiska , A wysypisko ? , a czyje te śmieci ? nie nasze ? .... do toalety chodzicie do sąsiada ? .... a humanitaryzm .... hahahah a humanitarnym jest pozostawienie ich w Polance , mieszkańcy tej dzielnicy i tak ponoszą spory koszt resocjalizacji tych ,, elit ,, .

  Zgłoś nadużycie krośnianka niedziela, 27, listopad 2016 09:51 Link do komentarza
 • Slash

  Wystarczy dołożyć jeszcze jeden kontener z nocnym monopolowym i gitara, czasem patrol Polucji puścić tam i gitara hehe

  Zgłoś nadużycie Slash sobota, 26, listopad 2016 15:45 Link do komentarza
 • Dziaduła

  słyszałem, ze ma tam powstać sklep by szlachta- wyborcy Przytockiego nie musiała daleko chodzić po ognistą wodę i artykuły pierwszej potrzeby. A Matys będzie im służyła szeroko rozumianą pomocą.

  Zgłoś nadużycie Dziaduła sobota, 26, listopad 2016 15:37 Link do komentarza
 • Gajowy

  Kontenerowisko mieszkalne przy wysypisku śmieci jest niehumanitarne. Jest fatalnym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym społecznym i kulturowym. Tzw. gettoizacja nie rozwiązuje żadnych problemów społecznych tworzy nowe konflikty i uciążliwości sąsiedzkie. Gmina ma co prawda obowiązek zapewnienia lokali ale z artykułu nie wynika czy chodzi tu o lokale zastępcze, zamienne czy tymczasowe. A to duża różnica. Można się domyślać że chodzi tu pomieszczenie tymczasowe pod eksmisje które wg przepisu powinno być w tej samej miejscowości ALE może się znajdować również w tzw. POBLISKIEJ MIEJSCOWOŚCI tzn do 30 km a czas przejazdu nie dłuższy niż 2 godz. W okolicy Krosna można kupić za kilkadziesiąt tysięcy całkiem niezłe domy. Za 100 -150 tys. na olx są domy murowane pięciopokojowe dwukondygnacyjne o pow 150-200 m gdzie śmiało można zakwaterować 6-8 osób. Jest woda en el czyste powietrze i piękne widoki. "Towarzystwo" zostaje trwale rozproszone tanio, skutecznie i po problemie.

  Zgłoś nadużycie Gajowy sobota, 26, listopad 2016 10:42 Link do komentarza
 • Ewka

  Co za pomysł aby w tak atrakcyjnej widokowo okolicy urządzać slamsy i wysypisko? Tam powinny być ścieżki rowerowe, wiaty.
  Są w Krośnie inne tereny aby zbudować socjalne budynki lub można było adaptować jakieś stare opuszczone.
  Nie normalne jest też by Ci biedni ludzie mieszkali w takim smrodzie i szkodliwych warunkach.

  Zgłoś nadużycie Ewka sobota, 26, listopad 2016 10:31 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?