KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Hybrydowe autobusy w MKS? Jeżeli tak, to nie będą obsługiwały Jedlicza

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Czy już za rok na krośnieńskie przystanki wjadą "hybrydy"? Poprawa jakości transportu, lepsze rozkłady jazdy, mniej spalin, mniej hałasu to cele projektu, który Krosno chce realizować wraz z sąsiednimi gminami w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Tylko gmina Jedlicze nie przystąpiła do porozumienia projektowego. Co obejmuje projekt? Dlaczego Jedlicze wyłamało się z porozumienia?

REKLAMA


Prawie dwa lata wspólnej pracy Krosna oraz sąsiednich gmin zaowocowało złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu pn. "Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno".

- Projekt transportowy przygotowaliśmy wspólnie z gminami partnerskimi z Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, oprócz gminy Jedlicze - informuje zastępca prezydenta Krosna, dr Tomasz Soliński.

Nowe autobusy, przystanki, nowy system
Projekt obejmuje kilka elementów, które mają poprawić komfort i bezpieczeństwo podróżujących.

- Naszym celem jest wdrożenie usprawnień w komunikacji miejskiej. Chcemy, żeby dotychczasowi pasażerowie podróżowali w lepszych warunkach oraz zachęcić tych, którzy dzisiaj nie korzystają z MKS, żeby przesiedli się z samochodu do komunikacji miejskiej - podkreśla Tomasz Soliński.

Największym kosztem projektu jest zakup autobusów. Będą to pojazdy nowoczesne, niskopodłogowe, ekologiczne i wyposażone w monitoring. Będą też inne udogodnienia, np. system informacji dla pasażera (m.in. głosowe zapowiadanie przystanków), biletomaty przy najczęściej użytkowanych przystankach (3 szt.) czy nowe wiaty przystankowe, a także nowe lub przebudowane zatoki dla autobusów. Zostanie wprowadzony też monitoring wizyjny kluczowych przystanków wraz z zatokami. W ten sposób ma powstać cały system przyjaznego dla mieszkańców transportu publicznego. System zostanie zintegrowany z Kartą Miejską i będzie pozwalał pasażerom planować trasy poprzez darmową aplikację do zainstalowania na telefon komórkowy lub komputer. Na kluczowych przystankach pojawią się tablice dynamicznie wyświetlające rzeczywisty czas przyjazdu autobusu. Tomasz Soliński zapewnia, że projekt jest "skrojony do potrzeb", nie będzie nadmiernych wydatków.

- Instalacja monitoringu na pewno zwiększy poczucie bezpieczeństwa, chociaż nie dochodzi u nas do poważnych incydentów - mówi Miranda Trojanowska, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Obsługi Inwestorów w urzędzie miasta.

- Monitoring na pewno działa też prewencyjnie - dodaje Krzysztof Smerecki, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej urzędu.     

Ma zostać zakupionych 21 autobusów.

- Najważniejszym celem dla nas jest poprawa jakości funkcjonowania komunikacji miejskiej, a także zmniejszenie emisji spalin i hałasu poprzez wymianę wysłużonych autobusów MKS - podkreśla Tomasz Soliński. - Pojemność nowego taboru zostanie dostosowana do zdiagnozowanych potrzeb pasażerów. Jestem przekonany, że powyższe działania zachęcą mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej w większym stopniu - dodaje zastępca prezydenta.

W trakcie ustalania zakresu rzeczowego projektu każda z gmin wskazała swoje potrzeby, przy czym Krosno, jako organizator transportu publicznego wzięło na siebie zakup autobusów. W samym Krośnie wymienionych zostanie ponad 50 wiat przystankowych ze 160 istniejących.

Zmieni się rozkład jazdy
Nowy rozkład, przygotowany przez specjalistyczną firmę ma uwzględnić nowe uwarunkowania i procesy zachodzące w mieście. Uwzględniono wnioski i uwagi gmin partnerskich, co do organizacji dodatkowych kursów. Przeprowadzono specjalne badania obejmujące również wywiady wśród pasażerów. Ankieterzy w autobusach i na przystankach prosili o odpowiedzi na pytania i zgłaszanie uwag. Pasażerowie zgłaszali, że trasy są nieraz zbyt długie (z punktu A do punktu B autobus jedzie na około), zgłaszano też częste przepełnienie autobusów. Samo badanie prowadzono w czerwcu i lipcu. Czy to dobry termin na badanie? W tym czasie nie ma już wśród pasażerów maturzystów, kończy się dowóz uczniów do szkół i studentów na uczelnię.

- Dokumentacja z badań miała kilka źródeł informacji - wyjaśnia Krzysztof Smerecki, - Wywiady z pasażerami przeprowadzono bezpośrednio w autobusach i na przystankach, zbierano informacje i uwagi co do taboru, infrastruktury i rozkładu jazdy. Ponadto mamy dane z poprzednich miesięcy i z poprzednich lat. Firma przygotowująca opracowanie otrzymała dane dotyczące liczby pasażerów, a nawet z którego jadą przystanku. To wszystko możemy wyliczyć z istniejącego systemu i te dane zostały uwzględnione - przekonuje Smerecki.

Ankiety przeprowadzano nie tylko w Krośnie, ale we wszystkich gminach na terenie MOF. W projekcie miały brać udział wszystkie okoliczne gminy. Dopiero pod sam koniec, tuż przed ostatecznym złożeniem dokumentacji, gmina Jedlicze wycofała się ze współpracy.

Co na to Jedlicze?
Zwróciliśmy się do gminy z pytaniami o to, dlaczego nie uczestniczy w projekcie. Do naszej redakcji dotarły też sygnały od samych mieszkańców gm. Jedlicze, którzy obawiają się, że autobusy przestaną obsługiwać ich miejscowości. Na pytania odpowiedział zastępca burmistrza, Ryszard Zagórski.

- Gmina Jedlicze po starannym rozważeniu wszystkich argumentów w kontekście potencjalnych korzyści oraz negatywnych skutków dla naszych mieszkańców nie zdecydowała się uczestniczyć w tym projekcie. Zostało to usankcjonowane uchwałą rady miejskiej w Jedliczu z października 2016 roku - stwierdza zastępca burmistrza.

- W zakresie organizacji zbiorowego transportu publicznego pomiędzy Krosnem, a gminą obowiązuje  porozumienie z dnia 25 maja 2016, w myśl którego powierzyliśmy miastu realizację zadania, którego operatorem jest  Miejska Komunikacja Samochodowa Sp. z o.o. w Krośnie. Z powyższego wynikają również obciążenia finansowe dla gminy. Obowiązkiem władz samorządowych jest zarówno zapewnienie mieszkańcom dostępu do komunikacji, jak również analiza kosztów z tym związanych i wybór optymalnego rozwiązania. W żadnym przypadku mieszkańcy gminy nie będą pozbawieni komunikacji zbiorowej - dodaje Ryszard Zagórski.

Co wycofanie się Jedlicza oznacza dla organizacji transportu?
Gmina Jedlicze od początku (ok. 2 lat) uczestniczyła we wspólnych pracach. Wszelkie kwestie sporne były wyjaśniane na bieżąco, jak zapewniają krośnieńscy urzędnicy. Udział gmin określony był według jednego algorytmu, takiego samego dla wszystkich partnerów projektu. Algorytm był zaproponowany przez gminy MOF i został przez wszystkich zaakceptowany.

- Jako lider MOF, często poza godzinami pracy, w nocy, czy w weekendy, pracowaliśmy w zespole, aby ten projekt przygotować i złożyć w wymaganym terminie. Gmina Jedlicze jako jeden z większych partnerów liczyła na wyjątkowe traktowanie. To jednak wykluczałoby zasadę partnerstwa. W takim przypadku inne gminy mogłyby się wycofać z projektu, pytając: "dlaczego są równi i równiejsi". Zasada partnerstwa polega na warunkach równych dla wszystkich - podkreśla dr Tomasz Soliński, zaznaczając, że przyjęty algorytm pozwolił na określenie wysokości partycypacji poszczególnych gmin w finansowaniu transportu publicznego na swoim terenie.

Nie wyklucza to możliwości obsługiwania gminy Jedlicze przez MKS-y. - Na mocy porozumień międzygminnych prezydent Krosna przejął obowiązki organizacji transportu zbiorowego na terenie 6 gmin, w tym gminy Jedlicze. Warunkiem jest jednak akceptacja wysokości dotacji wyliczonej zgodnie z przyjętym dla wszystkich partnerów algorytmem - wyjaśnia naczelnik.

Kiedy będzie wiadomo, czy projekt uzyskał dofinansowanie?
- Wyniki oceny wniosku poznamy w pierwszym kwartale 2017 roku. Po pozytywnej ocenie i podpisaniu umowy o dofinansowanie będzie mogła nastąpić rzeczowa realizacja projektu, zapewne w drugim kwartale 2017 roku - mówi Miranda Trojanowska.

Możliwe, że już w przyszłym roku zaczniemy jeździć nowymi autobusami MKS. Zobacz także: Krosno: promocja w MKS!


pd

 • autor: pd

37 komentarzy

 • Matii85

  Haha Jedlicze niech teraz jeździ do pracy pociągami.!!! Tak byli zainteresowani i mieszali się w sprawy nowej łącznicy kolejowej czyli szybkiego połączenia Krosna z Rzeszowem.

  A najważniejsza komunikacja dla Jedlicza i mieszkańców jest obojętna. Takie oto właśnie podejście. Negować wszystko do okola siebie też. Nawet jak się wyciąga rękę.

  Zgłoś nadużycie Matii85 niedziela, 19, marzec 2017 18:45 Link do komentarza
 • j...

  @ cyzik, Minä nie jest ani pijaczkiem, ani pseudofotografem, ty natomiast jesteś prostakiem.

  Zgłoś nadużycie j... niedziela, 27, listopad 2016 19:25 Link do komentarza
 • zocha samocha

  Jeszcze tu coś można poczytać http://naszejedlicze.blog.pl/

  Zgłoś nadużycie zocha samocha poniedziałek, 21, listopad 2016 22:00 Link do komentarza
 • cyzik

  Mina= Tadeusz.K To ten pijaczek , pseudofotograf.

  Zgłoś nadużycie cyzik poniedziałek, 21, listopad 2016 21:58 Link do komentarza
 • Minä

  Wieś Jedlicze będzie jeździć ....... taczkami
  Zgłoście się do ubecji zafunduje Wam BUGATTI !!

  Zgłoś nadużycie Minä poniedziałek, 21, listopad 2016 20:27 Link do komentarza
 • Anna Pary

  Całe Jedlicze wzburzone, wstrząśnięte cały owuat będzie jeździć jak w Europie, a w Jedliczu średniowiecze miasto Krosno dba i stara się prezydent jak można tak odrzucić?

  Zgłoś nadużycie Anna Pary poniedziałek, 21, listopad 2016 13:44 Link do komentarza
 • Rolnik

  Kto sie pytal mieszkancow? Gdzie konsultacje? Wszyscy beda jezdzic nowoczesnymi, hybrydowymi, a w Jedliczu PRL
  Urbanik zarabia 12 700 tys. nie kazdego stac na dojazd autem

  Zgłoś nadużycie Rolnik poniedziałek, 21, listopad 2016 07:26 Link do komentarza
 • kierowca bombowca

  To bardzo poważny problem dla Jedlicza. Inni będą jeździć hybrydowymi, wygodnymi autobusami , a mieszkańcy Jedlicza pewnie jakimiś małymi rzęchami.

  Zgłoś nadużycie kierowca bombowca niedziela, 20, listopad 2016 20:07 Link do komentarza
 • znawca dewiacji

  Dorośnij chłystku, jak masz problemy seksualne to ci współczuję, idź do lekarza może ci pomoże.

  Zgłoś nadużycie znawca dewiacji niedziela, 20, listopad 2016 17:29 Link do komentarza
 • pogromca lodziarzy i wazeliniarzy

  pogromca tumanów- wytrzyj sobie pyszczek bo ci jeszcze po kręceniu loda swojemu chlebodawcy śmietana pozostała. pamietaj, ze na twoje utrzymanie mieszkańcy płaca a nie twoj pan

  Zgłoś nadużycie pogromca lodziarzy i wazeliniarzy niedziela, 20, listopad 2016 14:00 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?