KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Nowe autobusy dla Krosna. Umowa podpisana

Nowe autobusy dla Krosna. Umowa podpisana Fot. UMWP

Krosno będzie modernizować publiczny transport na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Umowę w urzędzie marszałkowskim podpisali wicemarszałek Maria Kurowska, członek zarządu województwa Stanisław Kruczek i zastępca prezydenta Krosna Tomasz Soliński oraz skarbnik Krosna Marcin Połomski.

REKLAMA


Wartość projektu "Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno" opiewa na 38 440 027,80 zł, dofinasowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego wyniesie 27 316 386,63 zł, a wkład własny Krosna i sąsiednich gmin to 11 123 641,17 zł. Wraz z Krosnem do projektu przystępują sąsiednie gminy: Chorkówka, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe i Wojaszówka.

O projekcie informowaliśmy już szeroko w KrosnoCity.pl: Hybrydowe autobusy w MKS? Jeżeli tak, to nie będą obsługiwały Jedlicza

Podobnie jak i o wysokiej ocenie na liście rankingowej: Krosno i okolice: 27 milionów dotacji na autobusy

Celem projektu jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń oraz budowa spójnego i efektywnego systemu przewozów pasażerskich na terenie miasta i obszaru funkcjonalnego. Taki rezultat zostanie osiągnięty poprzez zakup taboru autobusowego dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz spełniającego normę emisji spalin Euro VI. Do Krosna trafi 21 nowych pojazdów, z czego 11 o silnikach hybrydowych. Nowe autobusy zastąpią dotychczas użytkowany tabor, którego średni wiek w momencie wymiany (2018 rok) będzie wynosił ponad 22 lata.

Pozostała część posiadanych pojazdów zostanie doposażona w elementy systemu informacji pasażerskiej i monitoringu wizyjnego. Przystanki autobusowe zostaną wyposażone w system do obsługi dynamicznej informacji pasażerskiej i cyfrowego monitoringu wizyjnego. Zostaną zbudowane i przebudowane przystanki autobusowe wraz z zatokami i montażem wiat. Na terenie miasta pojawią się także stacjonarne biletomaty. Natomiast kierowcy zyskają na budowie i przebudowie parkingów Park & Ride.

- Jest to nowa jakość transportu publicznego w Krośnie. 21 autobusów, biletomaty, ułatwienia dla najmłodszych w postaci np. aplikacji na smartfony, nowe wiaty przystankowe z dostępem do informacji. Wszystkie te elementy pokazują, że współdziałając z naszymi partnerami można realizować projekt bardzo istotny dla mieszkańców - mówił Tomasz Soliński.
Wicemarszałek Maria Kurowska podkreślała wagę projektu, który znacząco przyczyni się do poprawy ochrony środowiska na terenie MOF Krosno. - Transport miejski w obszarze funkcjonalnym Krosna zyska całkowicie inne oblicze. Praktycznie cały MOF zyska ekologiczny transport, który przyczyni się nie tylko do komfortu podróżowania, ale też do ochrony środowiska - podkreślała wicemarszałek.
Na osiągnięcie celu głównego projektu złożą się m.in. także poprawa stanu technicznego infrastruktury autobusowej, zmniejszenie poziomu hałasu ulicznego oraz emisji spalin,  zwiększenie poziomu bezpieczeństwa ruchu, zwiększenie poziomu komfortu podróży pasażerów komunikacji autobusowej, skrócenie czasu podróży, uatrakcyjnienie oferty przewozowej, zwiększenie liczby pasażerów korzystających z transportu zbiorowego, dostosowanie systemu komunikacji zbiorowej do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych i poprawa regularności kursowania środków komunikacji zbiorowej.

Zakończenie realizacji projektu przewidziano na koniec października 2018 roku.

mm (UMWP), pd
Fot. UMWP

 • autor: mm (UMWP), pd

45 komentarzy

 • Olek D

  W Jedliczu to poprzednia władza była beton komunistyczny co do tej pory nie może pogodzić z przegranymi wyborami

  Zgłoś nadużycie Olek D czwartek, 22, luty 2018 10:53 Link do komentarza
 • Kierowca

  Długo jeszcze będzie trwać zmiana tych trupów nie da się wytrzymać jak się jedzie za tym g***em

  Zgłoś nadużycie Kierowca poniedziałek, 12, luty 2018 12:10 Link do komentarza
 • do j...

  Według mnie jesteś figurantką, maripnteką bez wartość pewnego przytomnego" wodzireja

  Zgłoś nadużycie do j... czwartek, 04, maj 2017 17:44 Link do komentarza
 • j...

  Mam nadzieję, że łącznica powstanie i że z Krosna będzie można dojechać do Rzeszowa szybciej niż samochodem.

  Zgłoś nadużycie j... czwartek, 04, maj 2017 14:53 Link do komentarza
 • Gocha

  Mieszkańcy Moderowki powinni ogłosić akcje protestacyjna i odwołać radnego, radnego który przez 2 lata milczał.

  Zgłoś nadużycie Gocha czwartek, 04, maj 2017 14:19 Link do komentarza
 • Social media

  UWAGA informacja z profilu sołectwa
  ŁĄCZNICA KOLEJOWA JEDLICZE SZEBNIE NA 73 MIEJSCU !!!!!!!!!

  Na e mapa Jedlicze już jest pokazany przebieg łącznicy przez działki Moderówki . Wystarczy wpisać numer działki 2013/1 obszar Moderówka.
  Na e mapa Jedlicze już jest pokazany przebieg łącznicy przez działki Moderówki . Wystarczy wpisać numer działki 2013/1 obszar Moderówka
  To się mieszkańcy Moderówki zdziwią

  Zgłoś nadużycie Social media czwartek, 04, maj 2017 12:48 Link do komentarza
 • Maciek0101

  Nie tylko nie będzie nowych autobusów i infrastruktury, ale i zapewne łącznicy

  Zgłoś nadużycie Maciek0101 czwartek, 04, maj 2017 12:46 Link do komentarza
 • Pasażer

  A do Jedlicza będą jeździć Jelcze -ogórki

  Zgłoś nadużycie Pasażer środa, 03, maj 2017 11:55 Link do komentarza
 • ludekzKrosna

  Ja nie mówię konkretnie że ma wygrać Solaris czy tylko Man. Oby wybrali tylko coś lepszego od Autosana. Tak 11 hybryd prawdopodobnie będzie to Volvo, bo tak jak piszesz chyba nikt inny o tej długości autobusów hybrydowych nie produkuje.
  Pozostaje kwestia 8 szt diesli (prawdopodobnie 10,5 metra) i tu niech coś wybiorą tak jak już pisałem z Solarisa, Mana, Volvo czy Mercedesa a będzie dobrze.
  Nawet wojsko niechce Autosana, tylko renomowanych producentów: http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=139679126&postcount=4139 ,
  http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=139288998&postcount=4130

  Zresztą i tak, Ciebie nie przekonam do innego autobusu niż Autosan, a Ty mnie do Autosana.

  Niech władze Krosna kupią porządne autobusy, bo to jest zakup na lata, a nie to co jest najtańsze, bo jak mówi nawet samo powiedzenie, co tanie to drogie, a co drogie to tanie.

  Zgłoś nadużycie ludekzKrosna wtorek, 02, maj 2017 22:43 Link do komentarza
 • Kubi

  ludekzKrosna - nie irytuj się tak. Będziesz miał przecież to swoje upragnione VOLVO bowiem nikt inny nie produkuje hybryd 10.5 metrowych. Nie nie pracuję w Autosanie. Mam natomiast możliwość testować wiele konstrukcji autobusowych i widzę, że z twoim profesjonalnym podejściem do tematu w stylu "tanie dziadostwo","wszyscy kierowcy" nie warto polemizować. Jeśli podajesz przykład wypowiedzi Prezesa z Dębicy i układ siedzeń to wiedz, że każdy producent (w tym Autosan) może ci je zamontować jak sobie zażyczysz nawet do góry nogami jeśli będzie takie twoje życzenie. Po to są właśnie testy. Solaris, który był po Autosanie miał ledwie dwa siedzenia do tyłu mniej. Poza tym dziwne jest, że w MPK Rzeszów kierowcy chwalą Autosana a ty uważasz, że w Krośnie "wszyscy" kierowcy mówią, że sancity to dziadostwo. Tak z ciekawości zagadnąłem i wychodzi jednak, że nie wszyscy. Nie nie udzielam się w przeciwieństwie do Ciebie na wszystkich forach i nie bronię Autosana. Na wozy zostanie rozpisany przetarg i niech wygra najlepszy. Oczywiście w przetargu na diesle bo hybrydy to raczej tylko VOLVO. Więc będziesz usatysfakcjonowany.

  Zgłoś nadużycie Kubi wtorek, 02, maj 2017 21:47 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?