KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Orange wprowadza nowy światłowód do Krosna

Orange wprowadza nowy światłowód do Krosna Fot. Piotr Dymiński

Orange Polska i samorząd Krosna będą współpracować przy rozwoju sieci światłowodowej. Orange planuje budowę szybkiego światłowodowego Internetu w Krośnie. Na inwestycje w mieście w 2018 roku spółka przeznaczy 10 mln złotych. Dzięki temu dostęp do sieci światłowodowej zyska 7000 gospodarstw domowych i blisko 300 firm.

REKLAMA


Porozumienie o współpracy między Orange Polska, a samorządem Krosna podpisano 31 stycznia. Ze strony Orange Polska podpis złożył Adam Wąsacz dyrektor ds. Rozwoju Współpracy Regionalnej, dyrektor wykonawczy ds. Sieci i Technologii, Rozwój Współpracy Regionalnej, a ze strony gminy Krosno prezydent Piotr Przytocki.

Jak poinformowano na konferencji prasowej, porozumienie ma na celu stworzenie przyjaznych warunków dla inwestycji, dzięki którym w mieście zostanie zbudowana sieć superszybkiego Internetu światłowodowego. Współpraca pozwoli skrócić czas wykonania robót technicznych, a także przeprowadzić badania popytu, które będą podstawą do rozszerzenia zakresu inwestycji o te gospodarstwa, które wykażą zainteresowanie dostępem do Internetu.

Rozwój sieci światłowodowej ma pomóc lokalnym przedsiębiorcom w działaniu na globalnym rynku, obniżyć koszty funkcjonowania, a także ułatwić kontakt z administracją państwową i klientami. Użytkownicy domowi bez problemu będą korzystać z coraz bardziej zaawansowanych internetowych multimediów - aplikacji, gier sieciowych, telewizji i filmów w najwyższej jakości 4K, a także edukacji i narzędzi zdalnej pracy. Wykorzystywana technologia jest „odporna na przyszłość”, a jej możliwości są dużo większe niż te, które są obecnie wykorzystywane. Mieszkańcy, którzy zgłoszą chęć przyłączenia się do sieci światłowodowej Orange, nie będą ponosić dodatkowych kosztów.

Dzięki współpracy z samorządem inwestycja ma przebiec sprawnie, bez znacznych utrudnień dla mieszkańców. Orange chce skorzystać głównie z już istniejącej infrastruktury, unikając rozkopywania miasta.

Prócz inwestycji w sieć przewidywane są także działania wspierające budowę społeczeństwa informacyjnego. Podobnie jak w wielu miejscach w Polsce, Orange planuje włączyć się w różnego rodzaju działania edukacyjne dla mieszkańców. Mogą to być między innymi szkolenia dla osób nie potrafiących jeszcze korzystać z komputera i Internetu oraz szkolenia dla dzieci i młodzieży, pokazujące jak efektywnie i bezpiecznie korzystać z zasobów sieci.

Podczas konferencji jednak nie padły żadne konkrety. Prezydent Piotr Przytocki podkreślał, że rozwój sieci światłowodowej pomoże w rozbudowie i funkcjonowaniu miejskiego monitoringu. Obecnie sieć kamer połączona jest przy pomocy różnych technologii, a docelowo ma korzystać z sieci światłowodów budowanej właśnie przez Orange.

- Chcemy doskonalić całość monitoringu. Chcemy pewne rzeczy skoordynować i nie powielać pewnych działań. Ta inwestycja jak najbardziej koreluje z naszymi planami - przekonywał prezydent.

Światłowody mają też poprawić nadzór np. nad siecią wodociągową, w tym szybciej wychwycić ewentualne awarie. Zapytany o inne korzyści wynikające z podpisanego porozumienia dla gminy, Piotr Przytocki odparł: - Jak zakończymy współpracę, to wtedy panu zrobię tabelkę i rozpiszę.

Jakie korzyści z rozpoczętej współpracy uzyska Orange Polska? Firma liczy, że współpraca ułatwi inwestycję, gdy zaistnieje np. problem z uzyskaniem zezwoleń, a ponadto chce wykorzystać kanały komunikacji używane przez Miasto, np. uzyskać informacje o spotkaniach rad osiedli, żeby tam przedstawić mieszkańcom swoją ofertę. Dodajmy, że zebrania osiedlowe są jawne, a informacja o nich powszechnie dostępna.

pd
Fot. Piotr Dymiński

 • autor: pd

13 komentarzy

 • Probi

  Dawaj ten internet.

  Zgłoś nadużycie Probi niedziela, 31, grudzień 2023 08:31 Link do komentarza
 • Bajoranin

  Jest dobrze a będzie jeszcze lepiej.

  Zgłoś nadużycie Bajoranin piątek, 28, sierpień 2020 19:28 Link do komentarza
 • mieszkaniec

  @Esteban Peres zauważ że Orange ma bardzo ładnie zapisane w ofercie i umowie *DO 100*, czyli jak będziesz miał 4Mbs to dalej to będzie to magiczne DO i jeszcze 69,99 zł/mies. Było tak z internetem po kablu telefonicznym i będzie tak ze światłowodem, a Orange raczej światłowodu do domów nie będzie wpuszczał tylko wymienią główną linie a tutaj dalej zostaną stare kable. Miałem od nich internet i nigdy więcej, w razie awarii dodzwonić się nie idzie, a na serwis czeka się tygodniami. Teraz mam światłowód w domu, od Systematic czyli chyba Nstream czy jak to oni nazywają i jestem bardziej niż zadowolony. Gwarantowane 100Mbs za 65zł

  Zgłoś nadużycie mieszkaniec czwartek, 01, luty 2018 12:33 Link do komentarza
 • Esteban Peres

  Pytanie czy te lokalne firmy dostarczające internet drogą światłowodową są w jakikolwiek sposób konkurencyjne z Orange. Póki co sa znacznie droższe, a ich oferta znacznie skromniejsza. I cio komu z takiej lokalności?

  Zgłoś nadużycie Esteban Peres czwartek, 01, luty 2018 11:00 Link do komentarza
 • Magda_Lena

  @internet, a możesz mi powiedzieć, na co Ci 300 mbit? Chcesz skopiować cały net na dyskietkę? Zobaczysz jaka będzie cena za 300setkę, to Ci się odechce. Ja mam w światło w bloku od firmy Systematic z Krosna i jestem zadowolona. Są firmy, które dostarczają już światłowód do budynków wielorodzinnych i indywidualnych gospodarstw. Mam wrażenie, że ten artykuł robi z Krosna jakiś ciemnogród, jakby u nas NETA nie było, i nagle wchodzi jakiś operator i szał. Żebyście się czasem nie zesr***
  Pozdrawiam
  Magdalena

  Zgłoś nadużycie Magda_Lena czwartek, 01, luty 2018 10:48 Link do komentarza
 • internet

  Tak? Które? Wskaż choć jedną firmę która dostarcza 300 mbit na terenie całego miasta.

  Zgłoś nadużycie internet czwartek, 01, luty 2018 03:35 Link do komentarza
 • Zkrosna

  Szkoda ze prezydent nie wie ze lokalne firmy od min 5 lat posiadają już w Krośnie światłowody. Super ze wspiera lokalny biznes !!

  Zgłoś nadużycie Zkrosna czwartek, 01, luty 2018 00:36 Link do komentarza
 • koza

  Orang wykupił całą insfrasturkture telekomunikacji polskiej więc jest jakby organem kablowym tego kraju.

  Zgłoś nadużycie koza środa, 31, styczeń 2018 21:14 Link do komentarza
 • patriotka gospodarcza

  Nie lubię, gdy kasa idzie na firmy z obcym kapitałem :-(((

  Zgłoś nadużycie patriotka gospodarcza środa, 31, styczeń 2018 20:54 Link do komentarza
 • total surveilence

  czyli jeszcze wieksza kontrola i wiekszy monitoring...brawo soros.

  Zgłoś nadużycie total surveilence środa, 31, styczeń 2018 20:02 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?