KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Volvo i nowe Autosany trafią na krośnieńskie drogi

Volvo i nowe Autosany trafią na krośnieńskie drogi Fot. VOLVOBUSES

Miasto rozstrzygnęło przetarg na dostawę nowych, niskoemisyjnych autobusów miejskich. 11 maszyn dostarczy Volvo Bus Corporation, 8 Autosan, a dwa MMI Sp. z o. o. Wyposażone będą w szereg udogodnień dla pasażerów, takich jak automatyczna klimatyzacja, system dynamicznej informacji pasażerskiej, w tym system zapowiedzi głosowych oraz bezprzewodowy Internet. Pierwsze autobusy trafią do Krosna do końca sierpnia.

REKLAMA


We wspólnym projekcie obok Krosna biorą udział gminy: Chorkówka, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe i Wojaszówka. Z propozycji współpracy nie skorzystało tylko Jedlicze. Zobacz: Hybrydowe autobusy w MKS? Jeżeli tak, to nie będą obsługiwały Jedlicza

Flota MKS Krosno Sp. z o.o. liczy obecnie ponad 40 autobusów. Część z nich ma już ponad 30 lat, niektóre jeszcze posiadają wysoką podłogę. Nowe pojazdy zastąpią najstarsze autobusy, które wycofane zostaną z eksploatacji.

W rozstrzygniętym 19 lutego przetargu udział wzięły trzy firmy. Niskopodłogowe autobusy miejskie z napędem hybrydowym (spalinowo - elektrycznym) o długości 10,6 m i ilości 11 sztuk dostarczy Volvo Bus Corporation. Kolejne 8 sztuk niskopodłogowych autobusów o długości 10,5 m i napędzie spalinowym dostarczy AUTOSAN Sp. z o. o., natomiast 2 niskowejściowe autobusy klasy MINI o długości 7,6 m i napędzie spalinowym dostarczy firma MMI Sp. z o. o.


SANCITY 10LF. Fot. Autosan

- Zakup nowych autobusów niewątpliwie wpłynie na zwiększenie komfortu podróżowania i niezawodności taboru. To również pierwszy krok do ograniczenia niskiej emisji powodowanej przez transport publiczny - mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

Wszystkie autobusy spełniają rygorystyczne normy emisji spalin EURO 6. Wyposażone będą w szereg udogodnień dla pasażerów, takich jak automatyczna klimatyzacja, system dynamicznej informacji pasażerskiej, w tym system zapowiedzi głosowych oraz bezprzewodowy Internet.

- Autobusy wozić będą mieszkańców Krosna oraz mieszkańców gmin wchodzących w skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno, które z Krosnem podpisały porozumienia w zakresie organizacji publicznego transportu zbiorowego w gminnych przewozach pasażerskich - wyjaśnia dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna i koordynator zespołu do spraw przygotowania i realizacji projektu.

- W ramach projektu wspólnie z partnerami planujemy szereg działań mających na celu zwiększenie atrakcyjności publicznego transportu zbiorowego, poprzez budowę i przebudowę infrastruktury publicznego transportu zbiorowego, m.in. zatok autobusowych, czy wiat przystankowych - mówi dr Tomasz Soliński.

Bezpieczeństwo pasażerów zapewni system monitoringu wewnątrz i na zewnątrz pojazdów, a także na przystankach autobusowych w wybranych lokalizacjach na terenie miasta.

- Pierwsze autobusy trafią do Krosna do końca sierpnia, a ostatnia dostawa planowana jest na początek października bieżącego roku - wyjaśnia Piotr Przytocki.

Zakup niskoemisyjnych miejskich autobusów jest częścią dużego projektu pn."Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020 i realizowanego przez Miasto Krosno w partnerstwie z gminami Chorkówka, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe i Wojaszówka.

Zobacz:
- Krosno i okolice: 27 milionów dotacji na autobusy
- Nowe autobusy dla Krosna. Umowa podpisana

red., pd

 • autor: red., pd

25 komentarzy

 • stop antychrystowi Dyzmie

  Olek D@ zgadzam się że w krośnie beton komunistyczny rządzi na czele z Dyzmą

  Zgłoś nadużycie stop antychrystowi Dyzmie czwartek, 22, luty 2018 11:33 Link do komentarza
 • Olek D

  Bo to nie beton komunistyczny a w Krośnie jest beton pozostałej komuny

  Zgłoś nadużycie Olek D czwartek, 22, luty 2018 10:57 Link do komentarza
 • agonom

  Z Jedlicza robia taki zaścianek. Teraz mieszkańcy dostaną w środku miasta targowice za ponad 2 miliony i będą handlować kurkami świnkami i bydłem. to tak jak przystało na nowoczesne miasto.

  Zgłoś nadużycie agonom środa, 21, luty 2018 16:36 Link do komentarza
 • wyborca

  proszę jak się ustawia pewne zdarzenia Jak twierdzi Przytocki w październiku pierwsze autobusy. To jest początek wyborów samorządowych. Tak na koszt mieszkańców robi się już kampanię wyborczą.

  Zgłoś nadużycie wyborca środa, 21, luty 2018 10:28 Link do komentarza
 • wolf

  wyjaśnia dr Tomasz Soliński
  mówi dr Tomasz Soliński.
  nie wiem czy dobrze rozumień ale to dr oznacza że jest lekarzem w tym urzędzie i wielu ma tam pacjentów.
  panie dr. lepiej zmień terapie bo i panu szkodzi

  Zgłoś nadużycie wolf środa, 21, luty 2018 09:49 Link do komentarza
 • leming

  Nie zgadzam się z wami!
  Jedlicze nie zdecydowało się na wstąpienie do tego krośnieńskiego układu, oczywiście będę tego konsekwencje.
  Czas pokaże czy to dobra decyzja.

  Zgłoś nadużycie leming środa, 21, luty 2018 00:10 Link do komentarza
 • fredek

  Ludzie z Jedlicza opamiętajcie się !! Kto wami rządzi ?

  Zgłoś nadużycie fredek wtorek, 20, luty 2018 22:40 Link do komentarza
 • do j...

  Wiesz ile mlodziezy dojezdza i ludzi do pracy

  Zgłoś nadużycie do j... wtorek, 20, luty 2018 22:33 Link do komentarza
 • Karzeł

  To jest skandal to jest komoromitacja Jedlicza
  Wszyscy beda mieli nowe przystanki autobusy komfort tylko nie Jedlicze
  Bardzo duzo ludzi jezdzi mlodziez dorosli szkola
  Do dymisji!

  Zgłoś nadużycie Karzeł wtorek, 20, luty 2018 22:33 Link do komentarza
 • moto

  A mi się tam autosany podobają. Dodam, że SANCITY dostarczony do Krosna będzie już zapewne po faceliftingu. Ma być zmieniony przód między innymi. Więc luzik. Będzie dobrze :)

  Zgłoś nadużycie moto wtorek, 20, luty 2018 22:31 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?