KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Umowy mają wady prawne" - przewoźnicy niezadowoleni z sytuacji na dworcu

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

"Musieliśmy podpisać" - mówią o umowach na korzystanie z dworca w Krośnie lokalni przewoźnicy. Bez umów groziła im utrata pozwoleń na wykonywanie przewozów. Kwestionują jednak legalność zapisów w umowach.

REKLAMA


O sprawie informowaliśmy pod koniec maja: Krosno: co dalej z dworcem autobusowym?

Przewoźnicy negatywnie oceniają działania władz Krosna. Sami byli zainteresowani przejęciem zarządzania dworcem, jednak nie poinformowano ich o ogłoszeniu przetargu, a sam przetarg nie był ogłoszony na "zarządzanie dworcem". Ogłoszenie znalazło się wśród ogłoszeń o dzierżawie nieruchomości.

- Zainteresowaliśmy się tematem, spotykaliśmy się z urzędnikami. Przez cały czas była mowa o "zarządzaniu dworcem", więc nie szukaliśmy ogłoszenia wśród ogłoszeń o dzierżawie nieruchomości - tłumaczy jeden z przewoźników.

Przewoźnicy około 10 lokalnych firm, obsługujący lokalne trasy zwracają uwagę przede wszystkim na niekorzystny dla nich sposób naliczania opłat. Do tej pory płacili 1 zł za każde zatrzymanie na dworcu. Teraz mają płacić osobno za wjazd i wyjazd z dworca. To oznacza wzrost kosztów z tego tytułu o 100% i zdaniem przewoźników jest niezgodne z obowiązującą ustawą. Przewoźnicy wskazują też inne "wady prawne" umowy. Dlaczego zatem zgodzili się na ich podpisanie? Twierdzą, że nie mieli innego wyjścia, bo bez zgody na korzystanie z dworca mogli stracić w ogóle prawo do wykonywania przewozów.

Otrzymaliśmy od Urzędu Miasta odpowiedzi na pytania w związku z problemami przewoźników.

Jak informuje Urząd Miasta, za korzystanie przez przewoźnika z dworca autobusowego Gmina Miasto Krosno pobierała opłatę zgodną z obowiązującą uchwałą (Nr XLIII/934/2017 z dnia 30 maja 2017 roku). Wysokość opłaty wyliczano jako iloczyn stawki opłaty za jedno zatrzymanie środka transportu Przewoźnika na dworcu (tj. 1 zł) i ilości zatrzymań (rozumianych jako wjazd i wyjazd) w ciągu roku stwierdzonych na podstawie przedłożonego przez przewoźnika rozkładu jazdy.

Przewoźnicy mieli mieć zagwarantowane utrzymanie tych warunków.

- Dzierżawca zobowiązany jest do przestrzegania warunków zawartych w „Regulaminie korzystania z dworca autobusowego w Krośnie" - informuje Wydział Gospodarki Komunalnej.

Zgodnie z umową teren dworca został przekazany dzierżawcy w dniu 1 czerwca. Jak dowiedzieliśmy się, podpisane umowy z przewoźnikami zawierają jednak odmienne warunki finansowe. Opłaty są wyższe, a sam wydzierżawiony teren nie spełnia ustawowej definicji dworca.

- Teren jest zabudowany wiatami osłaniającymi perony, placem manewrowym oraz elementami małej architektury. Nieruchomość została przeznaczona do dzierżawy na cele zagospodarowania i prowadzenia dworca autobusowego.  Dzierżawca zobowiązany jest do wyposażenia dworca w obiekt budowlany z przeznaczeniem na poczekalnie i WC - informuje Urząd Miasta Krosna.

Przewoźnicy zapowiadają podważanie zapisów umowy. Do sprawy powrócimy.

pd

  • autor: pd

20 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?