KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Obrońcy zagrażają lotnisku?

Nie bronią lotniska, tylko szkodzą – przekonywał prezydent miasta Krosna, przekazując dziennikarzom swoje oświadczenie na temat działalności Komitetu Obrony Lotniska. Piotr Przytocki stwierdził, że pod adresem władz miasta kierowane są „kłamliwe oskarżenia”, że działalność tą sponsorują ludzie zainteresowani, żeby inwestycja na lotnisku się nie udała oraz, że w swojej działalności KOL wykorzystuje naiwność osób „niespełna rozumu”. Zdaniem prezydenta za oskarżeniami stoją „ludzie dobrze sytuowani”, którzy chcą mieć lotnisko dla siebie.

REKLAMA


alt

Gdzie ten inwestor?
Podczas konferencji prasowej dziennikarze, podobnie jak radni na sesji, pytali prezydenta Krosna o to, kiedy powstaną pierwsze zakłady w Specjalnej Strefie Ekonomicznej - Na pewno to powstanie wtedy, kiedy rozstrzygnięte zostanie postępowanie o przyjęciu inwestora do strefy i postępowanie przetargowe związane z nabyciem gruntu.  Dopóki tego nie ma, mówimy o hipotetycznych czy możliwych do realizacji scenariuszach – mówił prezydent PrzytockiTrudno mówić teraz na 100%, że dana firma skieruje swoje kroki do Krosna dodał. Stwierdził przy tym, że „wrzaski” osób protestujących przeciwko strefie mogą zniweczyć inwestycję. – To są kłamliwe oskarżenia kierowane przez ludzi stąd, nie przez naszych przeciwników z innych obszarów – podkreślał Piotr Przytocki To są impulsy niekorzystne dla Krosna dawane z tego miejsca. Z Krosna, przez ludzi, którzy wydają się być poważnymi, którzy mają doświadczenie życiowe, ale nie zauważają pewnej różnicy, że żyjemy w innym ustroju politycznym, w innej Polsce – mówił Piotr Przytocki.

alt

„Kłamliwe oskarżenia w Kościele”
- Jeśli my będziemy taplać we własnym błocie, to naprawdę nie wyjdziemy poza Korczynę, będziemy w tym grajdole żyli i narzekali na cały świat, prezydenta, jednego, drugiego i dziesiątego – stwierdził prezydent Piotr Przytocki, dodając, że kłamliwe oskarżenia rozpowszechniane są na różne sposoby, również w kościołach. – Wykorzystywania Kościoła do przekonywania ludzi, że to wszystko jest kłamliwe, że to wszystko jest niecne, może stworzyć sytuację, kiedy będziemy po prostu płakać nad rozlanym mlekiem, kiedy trzeba będzie zrezygnować z wydatkowania środków unijnych – ostrzegał prezydent. Następnie Piotr Przytocki powołał się na przykład ul. Desowskiego, której rozbudowa została wstrzymana w wyniku protestu kilku osób. Prezydent określił to, jako działanie „na przekór wszystkim” – Jeśli tak to ma wyglądać, to ja bardzo dziękuję za współpracę, w tym mieście nic nie da się zrobić – mówił prezydent Przytocki.

alt

- Nie może wąska grupa ludzi, która uważa się za super - hiper specjalistów, blokować przedsięwzięć, które opracowali specjaliści, którzy mają uprawnienia, w kierunku projektowania lotnisk, specjaliści w kierunku budowy dróg, specjaliści z dziedziny ochrony środowiska i rozwoju lotnictwa. Mówienie bez przerwy o pasie startowym długości 2 i pół kilometra, czy wielkości Rzeszowa, mówienie o lotnisku rangi regionalnej jest nieporozumieniem – mówił prezydent Przytocki. Jego zdaniem jedyne możliwości rozwoju lotniska w Krośnie związane są z uzupełnianiem funkcji lotniska w Rzeszowie, o to, czego tam nie ma: centrum serwisowe, zaawansowane szkolenie lotnicze – To trzeba przyjąć do wiadomości – podkreślał prezydent Przytocki przypominając, że nie ma szans, żeby Unia Europejska dała pieniądze na budowę lotniska komunikacyjnego – Może kreować się komunikacja, mały ruch lotniczy, ale nigdy jako ruch o tej skali jak na lotnisku w Jasionce.

alt
Kliknij w obrazek, aby powiększyć plan zagospodarowania lotniska

Działania KOL przynoszą efekty
Wbrew pozorom, protesty Komitetu Obrony Lotniska nie są bezskuteczne. W jednej z parafii odprawiano nawet msze w intencji, „żeby prezydentowi rozum wrócił”.
- Ulotki rozdawane są pod wieloma świątyniami, są roznoszone do mieszkańców bezpośrednio, są też rozsyłane po instytucjach regionalnych, w Rzeszowie, w Warszawie do wielu centralnych instytucji, które mają wpływ na podział środków unijnych – relacjonował kampanię KOL prezydent. W efekcie prezydent musi tłumaczyć się przed kolejnymi instytucjami. Przypomniał przy tym, że tereny wydzielone z lotniska są terenami nieprzydatnymi dla działalności lotniczej (tak to uzasadnia Urząd Lotnictwa Cywilnego) , dodał też, że możliwości wydłużania pasa startowego są ograniczone, poprzez zaniedbania jeszcze z lat 70-tych ubiegłego stulecia – Jest wiele przeszkód lotniczych. One uniemożliwiają wybudowanie dłuższej drogi startowej.
- Warunkiem uzyskania środków pomocowych jest konsensus społeczny
– podkreślał prezydent. Protesty KOL mogą spowodować, że dofinansowanie na lotnisko będzie zagrożone. Stąd oświadczenie dla mediów i szerokie wyjaśnienia prezydenta.


Nagranie z 2009 roku

Kto to finansuje? Kto stracił rozum?
- Trzeba jasno powiedzieć, kto finansuje kampanię prowadzoną przez Komitet Obrony Lotniska. Przecież to nie finansują emeryci, którzy dostają liche emerytury. To finansuje grupa ludzi dobrze sytuowanych, którym zależy na utrzymaniu status quo lotniska. Dzisiaj na lotnisku w Krośnie lata wąska grupa, posiadająca prywatne samoloty, posiadająca pieniądze, garażujące te samoloty, nie wiem na jakich zasadach, za jakie pieniądze – mówił Piotr Przytocki.

alt

Zdaniem prezydenta realizacja inwestycji spowoduje obostrzenia i większą kontrolę nad operacjami lotniczymi. – To wszystkim się to nie podoba. Po obiedzie można było latać, nie wpisując w rejestr lotów, a teraz będzie trzeba uzyskiwać zgody, trzeba będzie za to zapłacić. To jest ten problem pewnie. Dlatego ci ludzie hojnie wyciągają pieniądze na stół i fundują grupie ludzi rozżalonych wydawnictwa wielostronicowe, wielonakładowe, które rozprowadzane są często przez ludzi niepełnosprawnych pod kościołami. Ja znam tych ludzi i mogę powiedzieć, że to są ludzie niepełnosprawni, niespełna rozumu, bo oni nie wiedzą co rozdają – mówił Piotr Przytocki, stwierdzając, że do świadomości prostych ludzi docierają z tych materiałów oskarżenia, że „Przytocki kradnie, kombinuje, coś ma na boku” – Jeżeli efekt tego będzie taki, że Przytockiego wyprowadzą z Urzędu, żeby ustalić „co on nakradł” to będziecie mieli państwo finał tego przedsięwzięcia dość smutny – stwierdził prezydent Przytocki, dodając, że materiały z oskarżeniami przygotowywane są tak sprytnie, żeby nie było prawnej podstawy do działania z powtarzanymi potwarzami.

alt

Na konferencji prasowej poinformowano, że około dwuletnie opóźnienie w realizacji rozbudowy lotniska spowodowały protesty wójtów dwóch sąsiednich gmin: Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne.

Ja tu nie przyszedłem dla pieniędzy tylko, żeby coś zrobić. Jeżeli społeczeństwo się wypowiedziało w wyborach i dało mi mandat 77% to ja proszę państwa działam tak, żeby to społeczeństwo było zadowolone przy następnych wyborach. Bez względu na to, co myślą panowie z Komitetu Obrony Lotniska – podsumowywał na konferencji prasowej Piotr Przytocki.

Przeczytaj materiał zamieszczony przez Komitet Obrony Lotniska: Historia niszczenia krośnieńskiego lotniska
Piotr Przytocki odniósł się do zarzutów KOL w swoim oświadczeniu. Załączył do niego szereg argumentów przygotowanych przez Urząd Miasta Krosna.

OŚWIADCZENIE PREZYDENTA MIASTA KROSNA
dot. modernizacji lotniska w Krośnie

W związku z prowadzoną przez Komitet Obrony Lotniska  kampanią dezinformacyjną wśród mieszkańców miasta, (m.in. po niedzielnych nabożeństwach) oraz wśród organów administracji rządowej i samorządowej, wprowadzającą niepokój społeczny, mającą na celu zablokowanie realizowanej przez Urząd Miasta Krosna modernizacji lotniska i budowy strefy inwestycyjnej w Krośnie, pragnę przekazać prawdziwe informacje dot. realizowanych inwestycji.

Jednocześnie stanowczo oświadczam, że wszelkie działania podejmowane przez Urząd Miasta Krosna realizowane są w oparciu o wskazania niezależnych, wybitnych ekspertów w zakresie lotnictwa, w zgodzie z przepisami prawa i w uzgodnieniu z władzami zarówno na szczeblu wojewódzkim i  ministerialnym jak i przez Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Polską Agencję Żeglugi Powietrznej.

Wszelkie stwierdzenia sugerujące czy wręcz stwierdzające sprzedaż czy degradację lotniska w Krośnie są nieprawdziwe.
Rozpowszechniane przez Komitet Obrony Lotniska informacje, jakoby miasto utraciło dofinansowanie na rozbudowę lotniska są kłamstwem, a nasilająca się w ostatnim czasie negatywna propaganda w znaczący sposób utrudnia realizację projektu.

Przeczytaj pełne oświadczenie Prezydenta Miasta Krosna dotyczące modernizacji lotniska w Krośnie - plik pdf.

Piotr Dymiński
Foto: archiwum

 • autor: Piotr Dymiński

16 komentarzy

 • propubliczny

  Jak kłamia, to do prokuratora ich podać, a jak nie kłamią, to faktycznie może ktoś wyprowadzić prezydenta...

  Zgłoś nadużycie propubliczny wtorek, 22, maj 2012 19:36 Link do komentarza
 • Ikar

  Pan prezydent Przytocki tak się zacietrzewił na konferencji prasowej,że miesza KOL pod który podszywa się min.LPR,dawny Radny miasta Krosna i osobnik typu "uprzejmie donoszę" z organizacją KKSl ,a są to dwie zupełnie różne i niezależne organizacje.

  Zgłoś nadużycie Ikar wtorek, 22, maj 2012 16:51 Link do komentarza
 • PRL

  Rewizjonistom i odwetowcom w RFN nasze stanowcze nie!

  Zgłoś nadużycie PRL wtorek, 22, maj 2012 15:19 Link do komentarza
 • xvx

  Strefa inwestycyjna obok lotniska już powstaje. Ma być gotowa na jesień tego roku. Tak więc jedyne co w tym momencie można zablokować to budowa lotniska. Dziwi mnie że osoby związane z Krosnem są zainteresowane zablokowaniem budowy normalnego lotniska w Krośnie. Jeżeli zablokują budowę teraz to raczej mało prawdopodobne że w przyszłości dostaniemy środki na ten cel. Wygląda na to że są ludzie którzy chcą zachować obecny stan rzeczy czyli łąki z której korzysta wąska grupa wybrańców.

  Zgłoś nadużycie xvx wtorek, 22, maj 2012 13:02 Link do komentarza
 • Marcin M

  Mnie jako szarego mieszkańca wkurza to, że to sie wszystko tak strasznie wlecze z tym lotniskiem.

  Zgłoś nadużycie Marcin M wtorek, 22, maj 2012 13:00 Link do komentarza
 • s

  Tutaj moZna zobaczyc rzeczoą konferencję
  http://www.telekrosno.pl/video/Informacje/12051601.html

  Zgłoś nadużycie s wtorek, 22, maj 2012 05:44 Link do komentarza
 • kryspin

  generalnie, moze nie dam o sobie dobrego obrazu tzw prawdziwego polaka, patrioty, ktory liczy na zwyciestwo ruszając na czołgi końmi, ale uważam, ze i tak aktualnie lotnisko z którego korzysta dosłownie garstka osob (w odniesieniu do liczby mieszkańców) reszcie na nic się nie przydaje, więc z tej perspektywy czy rośnie tam trawa czy perz, dla mnie to bez różnicy, malo tego osobiscie uwazam (z perspektywy przecietnego mieszkanca miasta, ktory nie moze poszczycic sie wiedza z zakresu inzynierii lotnictwa) ze kiedys tam byl ruch bo chociaz pasly sie barany, teraz jest pustka. Moze jednak lepiej by bylo jeśliby chociaż powstał jeden zakład pracy, który zatrudniłby np 2 osoby, załóżmy że dostałyby po 2 tys złotych. Przecież jesli te osoby mieszkałyby w krosnie, musialyby placic tu podatek, tu sie zywic, utrzymywac, zostawiac te pieniazki w lokalnych sklepach u lokalnych przedsiebiorcow. Ów zaklad opłaciłby podatki w Krośnie - tym samym zyskalibyśmy chociaż odrobinkę względem aktualnego NIC.

  Najprawdopodobniej sie nie znam, bo cóż, ani ze mnie patriota, ani polak prawdziwy, ale krosno to juz miasto starzejace sie, mlodzi stad uciekaja, czy warto zostac z trawa na lotnisku w umierajacym miescie? Warto to rozważyć, zeby ktos kiedys mogl pracowac na seniorów w naszym mieście, bo przeciez w takim wypadku czeka ich taka sama przyszlosc jak i mlodych ktorzy zostają tutaj i obserwują proces degradacji naszego miasta

  Zgłoś nadużycie kryspin wtorek, 22, maj 2012 02:16 Link do komentarza
 • obserwator

  Panowie z KOL to antypolacy, wywrotowcy. Buduje sie dla kraju infrastrukture, zdobywa kase, oni sa przeciw! Zasmrodza polske powietrze, zablokuja inicjatywe, a pozniej bedzie jak z Tesco, ze prawicowe oszolomy beda pytac retorycznie: "Jak to, paru krzykaczy zablokowalo cos? Przeciez samorzadowcy maja wiekszosc..." Takie krosnienskie realia. Jeszcze nic nie zrobili pisowcy, koscielni i prawicowcy wszelkiej masci w Krosnie, a tylko krzycza i blokuja: lotnisko nie, kasyno nie, Tesco nie. Oni to najchetniej poszliby na wojne z Rosja i oddali Polske w rece wroga. Bog ich do piekla wysle!!!

  Zgłoś nadużycie obserwator wtorek, 22, maj 2012 02:16 Link do komentarza
 • Żaba

  Nie rozumiem tego co mówi prezydent... jeżeli wszystko jest OK to kto i za co ma go "wyprowadzić z urzędu"???

  Zgłoś nadużycie Żaba wtorek, 22, maj 2012 01:59 Link do komentarza
 • qwerty

  szkoda, że w mojej gminie nie ma takiego Gospodarza jak Prezydent Pan Piotr Przytocki.

  Zgłoś nadużycie qwerty wtorek, 22, maj 2012 01:32 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?