KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Truciciele w mieście

Od kilku dni do mieszkańców Krosna, wraz z informacją o wysokości podatku, trafiają ankiety i ulotki informujące o tzw. "niskiej emisji". Urząd informuje o tym czym jest i jak bardzo szkodzi zdrowiu "niska emisja". Odpowiedź na kilka pytań zawartych w ankiecie pozwoli w lepszym stopniu zadbać o środowisko w Krośnie, a mieszkańcom stworzyć szansę uzyskania dotacji na modernizację domowego pieca. Ankiety zbierane będą do końca marca.

REKLAMA


- Niska emisja to „niewidzialny truciciel" - mówi Paweł Kandefer z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Krosna. Jest to emisja szkodliwych pyłów i gazów pochodząca z tzw. emitorów niskich czyli np. kominów domów jednorodzinnych, kamienic. Źródłem niskiej emisji jest spalanie paliw, przede wszystkim węgla, w starych niesprawnych piecach i kotłach. Towarzyszy temu emisja zanieczyszczeń takich jak: pyły, tlenki azotu, dwutlenku siarki, dwutlenku węgla, tlenku węgla, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych - wyjaśnia.

Tylko działania systemowe, zaplanowane i zorganizowane na terenie całego miasta mają szansę odnieść skutek i poprawić jakość powietrza w Krośnie. Dlatego właśnie Urząd Miasta, we współpracy z opolską firmą Atmoterm S.A. przygotowuje Program Ograniczenia Niskiej Emisji. Działania, które są prowadzone pozwolą określić jakich nakładów finansowych wymagałaby modernizacja ogrzewania w domach krośnian.

- W ramach opracowywania Programu prowadzimy badanie ankietowe, dzięki któremu chcemy zebrać informacje o źródłach zanieczyszczeń oraz planowanych przez mieszkańców zmianach dotyczących systemu grzewczego w ich domach - mówi Krzysztof Smerecki - Naczelnik Wydziału GK i OŚ. Dane podane w ankiecie pozwolą nam m .in. poznać potrzeby mieszkańców oraz określić koszty realizacji zadań objętych Programem.

Poprawa jakości powietrza w Krośnie jest możliwa dzięki zastosowaniu w domach jednorodzinnych nowoczesnych pieców centralnego ogrzewania lub podłączenie ich do miejskiej sieci ciepłowniczej.

- Ograniczenie niskiej emisji można osiągnąć poprzez likwidację indywidualnego źródła ciepła i podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, wymianę kotła centralnego ogrzewania np. na kocioł gazowy, olejowy oraz zastosowanie alternatywnych źródeł ciepła takich jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła - wyjaśnia Paweł Kandefer. Istotne jest również utrzymanie w należytym stanie technicznym urządzeń i instalacji grzewczych oraz niespalanie odpadów w kotłach i piecach domowych.

Ankiety dotyczące niskiej emisji, które trafiają do mieszkańców, są również dostępne na stronie krosno.pl w zakładce Gospodarka Komunalna i Ochrona Środowiska i w biurach obsługi mieszkańca w budynkach Urzędu Miasta przy ul. Lwowskiej 28a i Staszica 2.

Wypełnienie formularza nie zajmuje więcej niż kilka minut a jest ważne dla jakości życia w Krośnie.

- Realizacja Programu przyczyni się do poprawy jakości powietrza w mieście, zwiększenia komfortu życia i poprawy zdrowia mieszkańców, w szczególności dzieci i osób starszych, najbardziej wrażliwych na zanieczyszczenie powietrza - podsumowuje Naczelnik Smerecki. Prosimy zatem o odpowiedź na kilka pytań, które pomogą nam podjąć właściwe działania i zaowocują poprawą jakości krośnieńskiego powietrza.

Ankiety zbierane będą do końca marca. Można je wysłać pocztą na adres urzędu (ul. Lwowska 28a, 38-400 Krosno), złożyć osobiście w Biurach Obsługi Mieszkańca lub wypełnić on-line na stronie: www.ankietakrosno.atmoterm.pl

Temat "niskiej emisji" był poruszany także podczas styczniowej sesji Rady Miasta, głównie w kontekście spalania odpadów. - Spalanie plastików, jakiś starych zużytych krzeseł to zbrodnia wobec swojej rodziny, otoczenia, sąsiadów i innych mieszkańców - mówił naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Krzysztof Smerecki - Miasto Krosno jest zagrożone tak zwaną "niską emisją", standardy jakości powietrza są zagrożone - dodał naczelnik.

W komentarzach czytelnicy od razu zwrócili uwagę na emisję z wysokiego komina MPGK przy ul. Fredry. Równocześnie nasza redakcja otrzymuje mailowo i telefonicznie liczne sygnały od mieszkańców dzielnicy Zawodzie, którzy cierpią z powodu emisji spalin związaną z kotłownią należącą do MPGK. Ta emisja w  żadnym wypadku nie jest niewidzialna, ani niska. Wkrótce więcej na ten temat przeczytacie na KrosnoCity.pl.

umk/pd
Fot. Mateusz Głód

 • autor: umk/pd

4 komentarzy

 • ev

  Ciekawe po co im takie szczegółowe pytania...aż strach to wypełniać...niby ankieta a dane osobowe muszą być i adres;/ podejrzane.

  Zgłoś nadużycie ev środa, 19, luty 2014 10:51 Link do komentarza
 • samoobrona

  Ludzie to jest podklad pod zakaz palenia weglem w piecach domowych tak jak w Krakowie wspomnicie moje slowa kiedys

  Zgłoś nadużycie samoobrona wtorek, 18, luty 2014 18:12 Link do komentarza
 • kicia kocia

  sie okazało , że największym trucicielem na zawodziu jest MPGK......podobno komin mają za krótki i nie wiedzą co z tym zrobić.....

  Zgłoś nadużycie kicia kocia wtorek, 18, luty 2014 16:03 Link do komentarza
 • observer

  Skład budowlany obok majstra!!!!! Niech ktoś im zatka ten komin, czarny dym i smród na pół Guzikówki!!!!!

  Zgłoś nadużycie observer wtorek, 18, luty 2014 14:08 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?