KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wyjątkowy rekord temperatury maksymalnej w Krośnie

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

1 września 2015 przeszedł do historii polskiej meteorologii. Wczoraj w wielu miejscach zanotowano najcieplejszy wrześniowy dzień, odkąd prowadzi się obserwacje meteorologiczne - w Tarnowie po południu termometry wskazywały 36,8°C, co jest wartością absolutnie rekordową dla września. Nie mniej imponujący rekord pobiła stacja synoptyczna w Krośnie.

REKLAMA


Wczoraj po południu, pomiędzy godziną 15:00 a 16:00, zanotowano u nas aż 34,5°C. To najwyższa temperatura maksymalna zanotowana w Krośnie kiedykolwiek. Warto podkreślić, że pomiar prowadzony na stacjach synoptycznych musi spełniać bardzo wiele restrykcyjnych warunków (dotyczą one nie tylko wysokości nad poziomem gruntu, na której prowadzony jest pomiar - w tym przypadku to dokładnie 2 metry, ale także innych kwestii) określonych przez Światową Organizację Meteorologiczną.

Nasze termometry zaokienne, pomimo najszczerszych chęci, warunków tych nie spełniają i nie mogą być uznane przez służby meteorologiczne jako oficjalne. Jedyną jednostką w naszym regionie, prowadzącą pomiary zgodne ze standardami WMO jest stacja synoptyczna Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przy ulicy Okrzei 99.

Wyjątkowość krośnieńskiego rekordu stanowi również to, że nasza stacja synoptyczna, jako jedyna w kraju, swój rekord temperatury maksymalnej ustanowiła we wrześniu, który jest już miesiącem jesiennym.

Warunki sprzyjające dużemu wzrostowi temperatury były niemal idealne - napływało upalne i suche powietrze zwrotnikowo-kontynentalne z południa Europy, wczorajszy dzień był niemal bezchmurny, podłoże było suche po wielu dniach bez opadów, a noc poprzedzająca rekordowy dzień była nocą tropikalną - 1 września nad ranem zanotowano temperaturę minimalną równą 22,2°C.

Poprzedni rekord temperatury maksymalnej wynosił 34,3°C i wyrównywany był dwukrotnie.

Pozostałe stacje synoptyczne IMGW działające na Podkarpaciu to Rzeszów, Przemyśl i Lesko. W Rzeszowie najwyższą zanotowaną temperaturą jest 36,5°C, w Przemyślu 35,5°C, a w Lesku 33,6°C.

ma

  • autor: ma

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?