KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Będzie wiało i padało. Sprawdź prognozę na najbliższe dni

Będzie wiało i padało. Sprawdź prognozę na najbliższe dni Fot. sxc.hu

Cyrkulacja zachodnia, w której znajdujemy się od początku bieżącego tygodnia, w półroczu chłodnym oznacza zwykle pogodę ciepłą, ale wietrzną. I właśnie w najbliższym czasie się o tym przekonamy, o pogodzie w drugiej połowie bieżącego tygodnia ponownie mówić się będzie w mediach więcej, nad Pomorzem przejdzie wichura - tam w strefie Wybrzeża miejscami porywy osiągną w piątek prędkość przekraczającą 100 km/h, prędkość średnia lokalnie wzrośnie do ponad 70 km/h.

REKLAMA


Dość silny i porywisty wiatr pojawi się też w powiecie krośnieńskim, tutaj na szczęście będzie nieporównywalnie mniej niebezpiecznie - prędkość maksymalna w porywach może dochodzić do 65 km/h - taki wiatr stwarza na ogół małe zagrożenie. Wietrzną pogodę z piątkowymi opadami zagwarantuje nam głęboki, wtórny ośrodek niżowy, który przebędzie drogę od Morza Północnego, przez Bałtyk, po Rosję.

Przechodząc do meritum - na obszarze powiatu krośnieńskiego najsilniejszy wiatr wystąpi w ciepłym wycinku niżu - to w nocy z czwartku na piątek. W strefie frontu chłodnego natomiast spadnie słaby deszcz - to w piątek nad ranem i w ciągu dnia.

Czwartek jeszcze bez opadów, jednak ze stopniowo nasilającym się wiatrem południowym. Nadal będzie ciepło, nawet bez nocnych przymrozków.

Mamy już jednak pewność, że w przyszłym tygodniu dojdzie do dużych zmian w sytuacji synoptycznej i że czeka nas wyraźne, względem obecnego stanu rzeczy, ochłodzenie. Mówiąc wprost - idzie zima. Więcej szczegółów w kolejnych prognozach, jednak kto zwolennikiem łagodnych mas powietrza - niechaj korzysta z najbliższych dni, bo ciepło jest już w odwrocie.


W czwartek stopniowo dostawać się będziemy pod wpływ pogłębiającego się wtórnego ośrodka niżowego - źródło: wetter3.de, GFS

W nocy ze środy na czwartek pozostaniemy pod wpływem rozciągającego się równoleżnikowo wału wysokiego ciśnienia znad Europy Południowej. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami, a nawet z krótkotrwałymi rozpogodzeniami. Bez opadów. Temperatura minimalna od 3 °C do 4 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy-południowo-zachodni. Widzialność umiarkowana, od 4 km do 8 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1024 hPa, początkowo będzie się nieznacznie wahać, a nad ranem zacznie spadać.

W czwartek w ciągu dnia początkowo będziemy jeszcze w zasięgu wału wysokiego ciśnienia znad Europy Południowej, jednak po południu od zachodu zaczniemy dostawać się pod wpływ pogłębiającego się niżu znad Morza Północnego. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie umiarkowane i duże, bez opadów. Temperatura maksymalna od 8 °C do 9 °C. Bez opadów. Wiatr umiarkowany, porywisty, w porywach do 12 m/s (43 km/h), południowy. Widzialność umiarkowana i dobra, od 8 km do 25 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1020 hPa i będzie spadać. Warunki biometeorologiczne początkowo obojętne, po południu przechodzące w niekorzystne.


Głęboki niż przemieszczający się przez Morze Bałtyckie przyniesie porywisty wiatr i słaby deszcz - źródło: Wetter3.de, GFS

W nocy z czwartku na piątek będziemy pod wpływem głębokiego niżu, którego centrum znad Morza Północnego przemieści się początkowo nad południową Szwecję, a następnie nad Bałtyk. Pozostaniemy jeszcze w ciepłym powietrzu polarno-morskim, napływającym z południowego zachodu. Zachmurzenie duże z niewielkimi przejaśnieniami, nad ranem przechodzące w całkowite i wtedy też prognozowany słaby deszcz. Temperatura minimalna od 4 °C do 5 °C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 18 m/s (65 km/h), południowy. Widzialność dobra, od 10 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1011 hPa i będzie spadać.

W piątek w ciągu dnia pozostaniemy pod wpływem głębokiego niżu, którego centrum znad Bałtyku przemieszczać się będzie nad Rosję. Dopiero wieczorem nad region sięgnie klin wyżu znad Europy Zachodniej. Z zachodu napłynie chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie początkowo całkowite, jednak z upływem dnia możliwe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu, wieczorem zanikające. Temperatura maksymalna od 6 °C do 7 °C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 15 m/s (54 km/h), południowo-zachodni skręcający na zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 20 km do 40 km, jedynie w opadach krótkotrwałe spadki widzialności do około 10 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie 1013 hPa i będzie wzrastać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne, z upływem dnia przechodzące w obojętne.

mk

  • autor: mk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?