KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Pogoda: Godziny ciepła są policzone. Ochłodzenie poprzedzą opady deszczu

Pogoda: Godziny ciepła są policzone. Ochłodzenie poprzedzą opady deszczu Fot. sxc.hu

Stoimy u bram ochłodzenia i klimatycznej zimy, od środy średnia temperatura dobowa będzie już ujemna, obniżając się bardzo znacząco w stosunku do aktualnego stanu rzeczy w krótkim czasie. Niemniej jednak początek przyszłego tygodnia pod względem stanu pozostałych składników pogody będzie dość podobny - nadal ma padać deszcz. Temperatura będzie spadać, pojawi się dokuczliwy i lekko porywisty, chłodny, wschodni i północno-wschodni wiatr, widzialność nie będzie tragiczna, ale również bardzo daleka od idealnej.

REKLAMA


Wyraźna zatoka geopotencjału widoczna na mapach prognostycznych pola temperatury i wysokości powierzchni izobarycznej 500 hPa sięgnęła Morza Śródziemnego, a na efekt nie trzeba było długo czekać - w strefie dużego poziomego gradientu termicznego utworzył się tam aktywny niż. W jego obrębie zaś powstają płytkie, ale aktywne niże. Ekspansja w kierunku północnym jednego z nich trwa w najlepsze i to za jej sprawą początek tygodnia będzie podobny do końca tego mijającego - dominować będzie smutna, depresyjna pogoda z opadami deszczu, widzialnością umiarkowaną i w dodatku często dokuczliwym, chłodnym, wschodnim i północno-wschodnim wiatrem. Tak więc, podobnie jak dziś - wyjście na zewnątrz bez parasola lub jakiejkolwiek ochrony przed deszczem będzie błędem.


W poniedziałek znajdziemy się pod wpływem rozległego niżu znad Europy Południowej i ośrodka wtórnego z nim związanego. Źródło: Wetterzentrale.de, GFS

W nocy z niedzieli na poniedziałek znajdziemy się pod wpływem płytkiego niżu znad południowej Austrii. Nadal z południa napływać będzie ciepłe i wilgotne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie całkowite, słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od 4 °C do 5 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni. Widzialność umiarkowana, od 6 km do 8 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1010 hPa i będzie spadać.

W poniedziałek w ciągu dnia w dalszym ciągu będziemy w zasięgu aktywnego niżu wtórnego, który do południa przemieści się nad Dolną Austrię. Z południowego wschodu napływać będzie stare, przetransformowane, wilgotne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie całkowite i opady deszczu. Temperatura maksymalna od 4 °C do 5 °C. Wiatr umiarkowany, lekko porywisty, w porywach do 12 m/s (43 km/h), wschodni. Widzialność umiarkowana, od 5 km do 9 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1007 hPa i będzie stabilne. Warunki biometeorologiczne, z uwagi na wilgotne, pochmurne i deszczowe środowisko niżu, niekorzystne.


Wtorek ostatnim dniem z przetransformowanym i dość łagodnym powietrzem polarno-morskim. Źródło: Wetter3.de, GFS

W nocy z poniedziałku na wtorek sytuacja baryczna nie ulegnie jeszcze istotnej zmianie, aczkolwiek płytki niż przemieści się nad Morawy. Pozostawać będziemy w starej, wilgotnej, polarno-morskiej masie powietrza. Zachmurzenie całkowite i słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od 1 °C do 2 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni. Widzialność słaba i umiarkowana, od 2,5 km do 8 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1007 hPa i będzie się nieznacznie wahać.

We wtorek w ciągu dnia pozostaniemy pod wpływem tego samego niżu wtórnego, którego centrum znajdzie się nad Słowacją. Wciąż napływać będzie stare i wilgotne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie całkowite, słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 2 °C do 3 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni. Widzialność słaba i umiarkowana, od 0,8 km do 4 km, okresami możliwa mgła. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1007 hPa i będzie stabilne. Warunki biometeorologiczne ze względu na brak usłonecznienia, całkowite zachmurzenie i wpływ niżu - niekorzystne.

mk

  • autor: mk

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?