KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Zima zadomowiła się na dłużej. Początek tygodnia nadal ze śniegiem i mrozem

Zima nie zawiodła. Dotarła do Krosna Zima nie zawiodła. Dotarła do Krosna Fot. sxc.hu

Wyż, który w czwartek i jeszcze początkowo w piątek znajdował się nad Finlandią, przemieścił się już nad Rosję i znaczna część kraju w weekend znajdowała się pod jego wpływem, chociaż Podkarpacie do tej większości nie należało - tutaj zaznaczył się wpływ płytkiego niżu wtórnego znad Rumunii - stąd opady śniegu i lekko porywisty wiatr, zwłaszcza wczoraj. Wraz z przemieszczeniem się centrum wyżu zmienia się również kierunek napływu masy powietrza, który przyjmuje większą składową wschodnią. Zaczyna do nas napływać mroźne, polarno-kontynentalne powietrze znad Rosji.

REKLAMAAdwekcja PPk widoczna w prognozie trajektorii wstecznej masy powietrza dla powierzchni izobarycznej 950 hPa. Źródło: Wetter3.de, GFS

Zgoła inaczej ma się sytuacja w Europie Zachodniej, która pozostaje pod wpływem głębokiego niżu znad Atlantyku. Ciśnienie w jego centrum jest bardzo niskie, na poziomie morza osiągając poniżej 950 hPa. Jutro zmiana sytuacji barycznej zajdzie w taki sposób, że wiatr zmieni kierunek ze wschodniego i północno-wschodniego na południowo-wschodni ze względu na nasuwającą się płytką zatokę niżową z frontem okluzji ciepłej. I o ile oficjalnie do wymiany mas powietrza na łagodniejszą, morską, nie dojdzie, o tyle rzeczywiście poniedziałek będzie znacznie cieplejszy od weekendu. Temperatura maksymalna przekroczy -5 °C, ale całodobowy mróz utrzyma się, więc świeżo spadły śnieg nie będzie topnieć.

Cała pierwsza połowa tygodnia będzie mroźna (we wtorek i w środę temperatura maksymalna znów niższa i słaby śnieg), a w drugiej połowie tygodnia jest szansa na to, że temperatury maksymalne nieznacznie przekroczą 0 °C. Póki co - zima trzyma.

W nocy z niedzieli na poniedziałek początkowo pozostaniemy w zasięgu płytkiej zatoki niżowej znad Rumunii, ale nad ranem nad region sięgnie klinem wyż rosyjski. Z północnego wschodu napływać będzie mroźne powietrze polarno-kontynentalne. Zachmurzenie duże, z postępującymi od południa przejaśnieniami, a nawet z rozpogodzeniami. Nad ranem niewykluczona krótkotrwała mgła. Początkowo zanikające opady śniegu, następnie już bez opadów. Temperatura minimalna od -15 °C do -14 °C. Wiatr słaby, wschodni. Widzialność słaba i umiarkowana, od 0,7 km do 8 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1013 hPa i będzie spadać.

W poniedziałek w ciągu dnia znajdziemy się w obszarze przejściowym pomiędzy wyżem znad Rosji a zatoką niżową znad wschodnich Niemiec, związaną z głębokim niżem atlantyckim. Pozostaniemy w mroźnym powietrzu polarno-kontynentalnym, napływającym z północnego wschodu. Zachmurzenie początkowo umiarkowane, z upływem dnia wzrastające do dużego, słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -4 °C do -3 °C. Wiatr słaby, południowo-wschodni i wschodni. Widzialność słaba i umiarkowana, od 1,5 km do 6 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1007 hPa, początkowo będzie wolno spadać, następnie ustabilizuje się. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.


Zatoka niżowa przyniesie kolejne, tym razem mniej intensywne opady śniegu. Źródło: Weatheronline.pl, GFS

W nocy z poniedziałku na wtorek cały powiat znajdzie się pod wpływem zatoki niżowej znad zachodniej Polski i związanego z nią frontu okluzji. Pozostaniemy tym samym, mroźnym powietrzu polarno-kontynentalnym. Zachmurzenie całkowite i opady śniegu, przeważnie o natężeniu słabym. Temperatura minimalna od -10 °C do -9 °C. Wiatr słaby, wschodni, skręcający na północno-wschodni. Widzialność słaba i umiarkowana, od 1,5 km do 5 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1007 hPa i będzie w miarę stabilne.

We wtorek w ciągu dnia znajdziemy się w zasięgu płytkiej zatoki niżowej, która w południe znajdzie się nad Węgrami. Pozostaniemy w tym samym, mroźnym, polarno-kontynentalnym powietrzu, napływającym z północnego wschodu. Zachmurzenie całkowite i opady śniegu, przeważnie o natężeniu słabym. Temperatura maksymalna pd -8 °C do -7 °C. Wiatr słaby, wschodni i północno-wschodni. Widzialność słaba i umiarkowana, od 2,5 km do 8 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1007 hPa, początkowo będzie stabilne, a pod wieczór zacznie powoli wzrastać.

mk

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?