Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Koniec tygodnia ciepły, ale z okresowymi opadami deszczu. Sprawdź, kiedy popada najmocniej

Koniec tygodnia ciepły, ale z okresowymi opadami deszczu. Sprawdź, kiedy popada najmocniej Fot. Aureliy Movila / sxc.hu

Wchodzące coraz odważniej wgłąb kontynentu zimne kolory ma mapach geopotencjału (zwłaszcza zaś w prognozie wysokości powierzchni izobarycznej 500 hPa) świadczą o postępującej rozbudowie niżu atlantyckiego, a to akurat dobrze dla zwolenników ciepłej zimy. Cyrkulacja przyjmuje coraz większą składową zachodnią, przechodząc z południowej na południowo-zachodnią właśnie, docierają do nas masy powietrza szerokości umiarkowanych, ciepłe, choć dość mocno przetransformowane. Mimo to, koniec tygodnia minie nam pod znakiem wysokich temperatur powietrza.

REKLAMA
Niż atlantycki przyniesie nam ciepłą, ale zmienną pogodę. Źródło: Wetterzentrale.de, GFS

Głęboki niż o genezie atlantyckiej przynosi znów porywisty wiatr zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich, ale także dużo dalej wgłąb Europy. Ciśnienie w jego centrum jest bardzo niskie, w sobotę spadnie do poniżej 945 hPa, więc nic dziwnego, że w jego obrębie, zwłaszcza na skraju zatoki geopotencjału, tworzą się ośrodki wtórne. Z punktu widzenia przez nadchodzący weekend będziemy w cyrkulacji południowo-zachodniej cyklonalnej, stąd chmur nie zabraknie, okresami może nawet spaść słaby deszcz. Niestety, taka pogoda, w połączeniu z dość niskim i w dodatku wahającym się ciśnieniem, nie będzie sprzyjać naszemu samopoczuciu.

W grudniu ubiegłego roku pisaliśmy, że rozbudzony niż atlantycki trudno jest uspokoić i dobitnie się o tym przekonaliśmy, bo zima przyszła na krótko, dopiero w III dekadzie stycznia. Tym razem również szybkiego jej nawrotu nie widać, w najbliższym czasie nadal napływać będą masy powietrza morskie szerokości umiarkowanych, przemieszczające się znad Atlantyku nad Morze Śródziemne, a potem, wraz z wiatrem południowym i południowo-zachodnim, w kierunku Europy Środkowej - także do Polski. W przyszłym tygodniu temperatury maksymalne mogą nieznacznie przekroczyć 10 °C.

W nocy z piątku na sobotę dostaniemy się pod wpływ zatoki niżowej znad Szwecji, związanej z bardzo głębokim niżem znad Atlantyku. Nad ranem dotrze do nas ciepły front atmosferyczny z nią związany. Pozostaniemy jeszcze w starym powietrzu polarno-morskim. Zachmurzenie duże, przechodzące w całkowite, nad ranem możliwe słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od 2 °C do 3 °C. Wiatr umiarkowany, początkowo porywisty, w porywach do 15 m/s (54 km/h), południowy. Widzialność dobra, nad ranem pogorszenie widzialności do umiarkowanej; od 6 km do 17 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1008 hPa i będzie powoli rosnąć.

W sobotę w ciągu dnia pozostaniemy pod wpływem zatoki niżowej znad Szwecji i związanego z nią ciepłego frontu atmosferycznego. Początkowo pozostaniemy jeszcze w starym powietrzu polarno-morskim, jednak już przed południem zacznie napływać ciepłe, również polarno-morskie powietrze z południa. Zachmurzenie duże i całkowite, tylko po południu możliwe niewielkie i krótkotrwałe przejaśnienia. Temperatura maksymalna od 4 °C do 5 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy. Widzialność umiarkowana i dobra, od 6 km do 15 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1010 hPa, początkowo będzie stabilne, po południu zaś zacznie spadać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z soboty na niedzielę będziemy w zasięgu rozległego niżu znad Szkocji. Z południa napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże i całkowite, ale bez opadów. Temperatura minimalna od 3 °C do 4 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad ranem okresami porywisty, w porywach do 14 m/s (50 km/h), południowy. Widzialność umiarkowana i dobra, od 8 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1003 hPa i będzie spadać.


Front atmosferyczny związany z głębokim niżem znad Szetlandów przyniesie na koniec tygodnia opady deszczu. Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

W niedzielę w ciągu dnia będziemy pod wpływem niżu znad Szetlandów i związanego z nim frontu okluzji. W dalszym ciągu z południa napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże z niewielkimi przejaśnieniami w pierwszej części dnia, natomiast po południu i pod wieczór słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9 °C do 10 °C. Wiatr umiarkowany, przejściowo porywisty, w porywach do 13 m/s (47 km/h), południowy. Widzialność dobra, od 10 km do 30 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1003 hPa i będzie się wahać. Warunki biometeorologiczne nadal niekorzystne.

W nocy z niedzieli na poniedziałek dostaniemy się pod wpływ płytkiego niżu, który znad Rumunii przemieszczać się będzie nad zachodnią Ukrainę. Z niżem tym związany będzie umiarkowanie aktywny, pofalowany front atmosferyczny, za którym nad ranem na krótko napłynie nieco chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże i całkowite, jednak nad ranem możliwe przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Opady deszczu, przejściowo o natężeniu umiarkowanym, w drugiej połowie nocy zanikające. Temperatura minimalna od 1 °C do 2 °C. Wiatr słaby, południowy, w drugiej połowie nocy skręcający na północno-zachodni. Widzialność w opadach deszczu umiarkowana, od 5 km do 8 km, nad ranem, w chłodnej masie powietrza poprawa widzialności do dobrej, do około 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1002 hPa, początkowo będzie w miarę stabilne, w drugiej części nocy zacznie rosnąć.

mk

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

Jakość powietrza

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj