KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Polska "na garnuszku"

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

W Polsce co piąta osoba dorosła mieszka z rodzicami. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie PROFI CREDIT, w "hotelu u mamy" głównie zamieszkują synowie.

REKLAMA


Jedna trzecia dorosłych Polaków jest wciąż finansowo wspierana przez swoich rodziców. Zazwyczaj korzystamy z tego wsparcia aż do 23 roku życia. Jednak można zauważyć spory odsetek osób, które niezależnie od wieku nie rezygnują z pieniędzy rodzicieli. Jedna dziesiąta rodziców w Polsce twierdzi, że nie przeszkadza im pomaganie swoim dzieciom i że będą to robić dopóki tylko będą mogli. Tego samego zdania są rodzice w Czechach. Natomiast na Słowacji zaledwie 4% deklaruje, że będzie wspierać swoje dzieci na zawsze. Bułgarzy cenią zaś samodzielność - potomstwo bardzo szybko musi się uniezależnić i zatroszczyć o swoje dochody. Wyniki te pochodzą z międzynarodowego badania wykonanego przez instytut badań Ipsos na zlecenie PROFI CREDIT.

- Nierzadko mieszkanie w pełnej, wielopokoleniowej rodzinie jest świadomą decyzją i stanowi pewnego rodzaju wygodę, a nie przymus finansowy. Ludzie z wyższymi dochodami i rozwiedzeni rodzice bardzo często decydują się na wspólne mieszkanie ze swoim potomstwem. Jak pokazały nasze badania, zwłaszcza synowie niechętnie opuszczają rodzinne domy. Co ważne, ponad połowa osób dorosłych, żyjących z rodzicami zarabia własne pieniądze - komentuje Jarosław Chęciński, Dyrektor Wykonawczy PROFI CREDIT Polska S.A.

W Polsce aż 19% dorosłego potomstwa nie wyprowadza się od rodziców. Wpływ na to niewątpliwie mają względy ekonomiczne. U naszych czeskich sąsiadów odsetek ten sięga 17%. W pozostałych badanych krajach ta liczba jest zdecydowanie niższa. Co siódma osoba dorosła na Słowacji mieszka z rodzicami - za to w Bułgarii tylko co ósma. Wspólne mieszkanie pozwala zaoszczędzić pieniądze – na własne mieszkanie, na wakacje i na inne potrzeby osoby wchodzącej w dorosłość.

Jak pokazują wyniki badań, rodzice stają się bardziej wymagający wobec swoich dzieci, gdy te zakończą studia lub też, gdy znajdą już pracę. Przed tym okresem część osób jest bardziej skłonna do finansowania potomstwa. Ponad połowa Bułgarów do 22 roku życia może liczyć na wsparcie finansowe ze strony swoich rodzicieli, a kolejne 19% otrzymuje taką pomoc ze strony dziadków. W Polsce, aż 31% dorosłych dzieci korzysta z pieniędzy rodziców, a 18% pobiera dodatkowe środki od swoich dziadków. U naszych słowackich sąsiadów odsetek wspieranego dodatkową gotówką dorosłego potomstwa stanowi 42%, a u czeskich 33%.

- Respondentów zapytaliśmy nie tylko o to, czy korzystają z pomocy rodziny, ale też czy w momencie usamodzielnienia się to oni wspierają finansowo najbliższych. Jak się okazało jedna piąta polskich dorosłych regularnie wspiera finansowo rodziców. W Czechach natomiast zaledwie 12% dorosłych daje pieniądze rodzicom, co stanowi najniższy odsetek wśród monitorowanych krajów. Na Słowacji poziom ten sięga 16%, a w Bułgarii 28% - dodaje Chęciński.

Ci, którzy zarabiają więcej pieniędzy i osoby samotne częściej przekazują dodatkowe środki rodzicom. Dodatkowe wsparcie w przypadku starszych osób może okazać się niezwykle istotne, bowiem emerytury czy renty, jak powszechnie wiadomo, nie są zbyt wysokie.

Będąc młodą, pracującą osobą, mieszkającą nadal u rodziców i korzystającą z ich wsparcia finansowego niejako zaciągamy dług wdzięczności. Warto pamiętać o tym po latach i chociaż w pewnym stopniu spróbować się odwdzięczyć, szczególnie w momentach, gdy wsparcie finansowe jest naprawdę potrzebne.

mw

 • autor: mw

2 komentarzy

 • evvva

  Beata jak się jest taką niedojdą jak ty to faktycznie tylko wyjazd za granice ci zostaje;]

  Zgłoś nadużycie evvva niedziela, 21, luty 2016 16:41 Link do komentarza
 • Beata Kłamczuszka

  Wyjazd ,albo zmarnowane życie zawodowe, a w przyszłości brak środków na emeryturze. To są fakty, a nie papka z TvpKurski. Założenie rodziny w Polsce ,jak nie masz rodziców z kasą to istne samobójstwo. See you in UK.

  Zgłoś nadużycie Beata Kłamczuszka piątek, 19, luty 2016 16:40 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?