KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Radzą w sprawie ZUO i spalarni

Radzą w sprawie ZUO i spalarni Fot. UM Krosno

Powołano rady konsultacyjne w sprawie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów i budowy spalarni (bloku energetycznego) w Krośnie. Odbyło się pierwsze posiedzenie tych rad.

REKLAMA


11 marca obyło się pierwsze spotkanie społecznych rad konsultacyjnych do spraw funkcjonowania Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów oraz budowy "bloku energetycznego opalanego paliwem alternatywnym" (czyli oprotestowanej przez część mieszkańców spalarni).

Celem funkcjonowania rad jest przekazywanie przez MPGK rzetelnych informacji mieszkańcom o realizowanym programie inwestycyjnym, a także stworzenie warunków dla mieszkańców uzyskania na bieżąco informacji na temat działań podejmowanych przez spółkę. Rada konsultacyjna stanowi organ o charakterze opiniodawczym dla zarządu MPGK. Opinie rady będą miały charakter pomocniczy, ale nie będą wiążące dla zarządu spółki.

W pierwszym spotkaniu wzięły udział osoby reprezentujące mieszkańców, głównie przedstawiciele rad poszczególnych dzielnic i osiedli, a także innych organizacji, przedstawiciele Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska urzędu miasta, PWSZ oraz pracownicy i zarząd MPGK Krosno Sp. z o.o. W pierwszym spotkaniu rad konsultacyjnych uczestniczył również prezydent miasta, Piotr Przytocki.

Podczas spotkania przedstawiono bieżący stan prac przygotowawczych do realizacji programu "Zintegrowany system gospodarki odpadami w Regionie Południowym województwa podkarpackiego", w tym zaktualizowany zakres planowanych inwestycji, a także problemy występujące przy jego realizacji.

Po prezentacji nastąpiła długa dyskusja, strony przedstawiały swoje opinie i uwagi. Na wniosek jednego z członków rady, z uwagi na to, że tematyka ich funkcjonowania jest ściśle ze sobą powiązana, jednogłośnie przyjęto postulat połączenia obydwu społecznych rad konsultacyjnych.

- Przedstawiciele mieszkańców gminy Korczyna oraz reprezentant związku działkowców, funkcjonującego w sąsiedztwie składowiska odpadów, wyrazili swój niepokój brakiem postępów w neutralizacji nieprzyjemnych zapachów wydostających się z "wysypiska" - informuje Rafał Woźniak, prezes Stowarzyszenia Idea Carpathia, który jest członkiem rady konsultacyjnej. - Co do funkcjonowania Zakładu Uzdatniania Odpadów, niepokojąca jest sytuacja, gdy wydawane są znaczne środki publiczne na zniwelowanie nieprzyjemnego zapachu w sąsiadujących z wysypiskiem dzielnicach Krosna a intensywność odorów nie zmienia się - dodaje Woźniak.

- O sprawie budowy tzw. spalarni, planowanej przy ul. Sikorskiego w Krośnie, mówiono niewiele, ponieważ inwestor oczekuje na dalsze decyzje władz wojewódzkich. Władze MPGK Krosno zapoznali członków rady z dokumentacją zawierającą wnioski i odwołania związane z procesem planowania tej budowy. Jednocześnie poinformowano obecnych, iż trwa etap wstępnego  przygotowania projektu wspomnianego bloku - zaznacza Woźniak. Odnosi się też do protestów i zainteresowania ogólnopolskich mediów tematem "spalarni". Zobacz: "Krośnieńska spalarnia" w programie TVP Info.

- Protesty społeczne dotyczące projektu budowy tzw. spalarni są pokłosiem niepoinformowania w odpowiednim czasie mieszkańców o planowanej przez władze miasta inwestycji. Podejrzewam, iż myślano, że sprawa "rozejdzie się po kościach", jednak jeszcze raz potwierdziło się, że ukrywanie przed społeczeństwem niektórych informacji do niczego dobrego nie prowadzi - przekonuje prezes stowarzyszenia.

Informacja na temat rad konsultacyjnych zamieszczona na stronie MPGK jest na razie lakoniczna, ale nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że przygotowywany jest szczegółowy regulamin ich prac. Prawdopodobnie do publicznej wiadomości będą udostępniane protokoły z obrad.

pd

 • autor: pd

6 komentarzy

 • Pis= średniowiecze

  Przejedzcie się w mrożną pogodę na osiedlach domków jednorodzinnych np, ul.Chopina, to będziecie mieli pojęcie skąd smród, o wysypisku nie wspominając.

  Zgłoś nadużycie Pis= średniowiecze niedziela, 27, marzec 2016 21:00 Link do komentarza
 • ewkamarchewka

  Co to za władze miasta mamy teraz? Mimo sprzeciwu mieszkańców chcą na siłę aby ta spalarnia powstała. Nie patrzą na to , ze ci ludzie ich wybrali i mieli ich reprezentować a nie działać na szkodę.Teraz chcą wycinać drzewa przy starym cmentarzu. Zamienia nasze piękne miasto na betonowe śmierdzące miasteczko;/ PORAZKA!!!

  Zgłoś nadużycie ewkamarchewka niedziela, 27, marzec 2016 14:17 Link do komentarza
 • olider

  Miasto szkła i śmieciowego smrodu

  Zgłoś nadużycie olider piątek, 25, marzec 2016 18:39 Link do komentarza
 • bilon

  Jakoś w Krakowie otworzyli w tym roku spalarnię i nikomu nie przeszkadza. To są takie technologie, że używanie sformułowanie spalarnia jest zupełnie nieadekwatne. Lepiej zainteresować się co ci protestujący spalają w swoich kominkach i czym ogrzewają domy jednorodzinne. To jest nie kontrolowane źródło emisji szkodliwych substancji, a nie restrykcyjnie kontrolowane systemy spalania śmieci w celu produkcji energii. Ilość choćby filtrów i różnego typu zabezpieczeń w planowanej spalarni, a przede wszystkim możliwość stałej kontroli przez powołane do tego służby daje pewność, że efekt nie będzie negatywnie wpływał na jakość środowiska. Poza tym do wątpliwych ekologicznie przedsięwzięć UE nie dopłaca.

  Zgłoś nadużycie bilon piątek, 25, marzec 2016 10:34 Link do komentarza
 • Bolek

  Dlaczego niema żadnych protestów dotyczących wysypiska w mieście a w szczególności tego smrodu który zabija pewnie nawet muchy ten odor jest wszędzie począwszy od odrzykon korczyne, bursaki, rynek, Wojciech wszystkim śmierdzi i przeszkadza tylko nie prezesowi MPGK i p.Przytockiemu. a może czas na jakąś interwencję albo uwagę mówią ze telewizja potrafi zdziałać cuda.

  Zgłoś nadużycie Bolek czwartek, 24, marzec 2016 21:02 Link do komentarza
 • normy124

  Spalarnia w mieście , gratuluję pomysłodawcą !
  Jeszcze wiatraki postawcie na Rynku , najlepiej takie same jak obok Rymanowa
  Na pewno nic nie będzie mieszkańcom przeszkadzać.
  Alleluja i do przodu ... .

  Zgłoś nadużycie normy124 czwartek, 24, marzec 2016 18:32 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?