KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno: nie będzie spalarni. Nie przewiduje jej plan gospodarki odpadami

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Łukasz Jaracz

Uchwalony wojewódzki plan gospodarki odpadami nie przewiduje budowy spalarni w Krośnie. Prezes MPGK będzie szukał innych sposobów zagospodarowania odpadów, które będą przeznaczone do spalenia.

REKLAMA


"Spalarnia" w Krośnie nie została ujęta w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami. Co to oznacza dla MPGK?

- Nie jest to dobra wiadomość dla nas, ponieważ ta inwestycja miała przynieść pozytywne efekty mieszkańcom, zarówno jeśli chodzi o sferę ekologiczną, jak i ekonomiczną. Nowoczesne i wysokosprawne systemy oczyszczania spalin gwarantowały obniżenie emisji zanieczyszczeń z naszej ciepłowni - czytamy na stronie spółki.

Więcej szczegółów podaje Janusz Fic, prezes MPGK: - Poziom przygotowania tej inwestycji uprawniałby spółkę na dzień dzisiejszy do złożenia wniosku i uzyskania dofinansowania w wysokości blisko 70%. Kwotowo byłaby to wartość ponad 50 mln złotych. Tak wysokie dofinansowanie przełożyłoby się oczywiście w przyszłości pozytywnie na obniżenie rachunków płaconych przez mieszkańców i to zarówno za odpady komunalne, jak i za ciepło z ciepłowni miejskiej. Nieujęcie tej inwestycji w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami uniemożliwi nam skorzystanie z tego mocno preferencyjnego dofinansowania ze środków Unii Europejskiej i dlatego uważam, że nie jest to dobra wiadomość nie tylko dla nas, ale też i dla całego naszego regionu - powiedział Janusz Fic.

W Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami ujęta jest inwestycja do termicznego przekształcania odpadów należąca do PGE S.A. oddział Rzeszów. Ta inwestycja jest już w trakcie realizacji. Zakończenie pierwszego etapu przewidziano na połowę roku 2018.

- Pakiet circular economy, który w nieodległej już przyszłości będzie wdrażany we wszystkich krajach UE, spowoduje istotne ograniczenie ilości odpadów komunalnych i pozostałości z ich sortowania przewidzianych do spalania. Pakiet ten wprowadza również limity ilości odpadów w postaci 30% wszystkich odpadów jako maksymalne ilości przewidziane do termicznego spalania - stwierdza Janusz Fic. W Krośnie (i na południu województwa) spełnieniu tych wymogów miała służyć budowa "spalarni odpadów" czyli bloku energetycznego opalanego "paliwem alternatywnym". Chodziło o spalenie pozostałości odpadów, których nie można już będzie odzyskać i o wyprodukowanie w ten sposób energii.

Jednak Krajowy Plan Gospodarki Odpadami wprowadzony uchwałą Rady Ministrów z 1 lipca 2016 założył, że bilansowanie odpadów na potrzeby termicznego przetwarzania musi odbywać się nie na poziomie regionu odpadowego, ale dla całego województwa.

- W tym przypadku PGE S.A. oddział w Rzeszowie posiadała już prawa nabyte, gdyż instalacja termiczna tej spółki była już ujęta w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami uchwalonym w 2012 roku, jako instalacja regionalna dla regionu centralnego. Określone w WPGO 2012 moce przerobowe wynosiły 180 tys. Mg i wyczerpały, a nawet przekroczyły cały limit odpadów do termicznego przetwarzania w naszym województwie określony przez Krajowy Program Gospodarki Odpadami. Przy takich założeniach Krajowego Planu Gospodarki Odpadami, pomimo tego, że nasza inwestycja miała zagwarantowany strumień odpadów, to zabrakło dla niej limitów na poziomie województwa. Na dzień dzisiejszy szanse jej realizacji są już raczej tylko teoretyczne - podsumowuje Janusz Fic.

- W takiej sytuacji będziemy poszukiwać alternatywnych sposobów zagospodarowania frakcji palnej, nie wykluczamy przy tym współpracy z PGE Rzeszów, a w kwestii ciepłowni miejskiej analizujemy inne projekty i możliwości ich realizacji w naszej ciepłowni tak, aby poprawić jej efektywność i skorzystać jeszcze ze wsparcia ze środków UE oraz zmniejszyć jej uciążliwość dla otoczenia - zapowiedział Janusz Fic.

Plany budowy "spalarni" w Krośnie budziły kontrowersje i sprzeciw wielu mieszkańców. W tej sprawie zebrano podpisy w celu przeprowadzenia referendum gminnego. Wniosek odrzucono: Odrzucono wniosek o referendum "w sprawie spalarni".

pd

 • autor: pd

20 komentarzy

 • Bigger

  Tak pojawił się kilkukrotnie i kilkukrotnie znikał w razie pytań służę screenami. Kwestia "nie po linii" wynika z krytyki Pana, który strasząc mieszkańców spalarnią zbija polityczny kapitał i kreuje na "nowego lidera PiS" w Krośnie. Co do "spisków" to odnoszę się do wpisu ""By interes się kręcił u naszych sąsiadów, agentura wpływu ma pole do popisu. Tylko dlaczego mają na tym tracic zwykli obywatele." Który uważam za bzdury.

  Zgłoś nadużycie Bigger sobota, 11, marzec 2017 20:35 Link do komentarza
 • jesteś pewny

  Jak ktoś pisze komentarz zawierający linki, to może powstawać jakiś problem techniczny. Im więcej wklejasz linków tym większa szansa, że jakiś filtr zgłupieje. Jesteś pewny, że Twój wpis w ogóle pojawił się na portalu za pierwszym razem?
  I w sumie co Pana zdaniem jest "nie po linii"? Bo już się gubię w tych spiskach w komentarzach :D

  Zgłoś nadużycie jesteś pewny sobota, 11, marzec 2017 10:29 Link do komentarza
 • bigger

  Cóż widocznie trzeba jeszcze raz wstawić bo przecież niewygodne komentarze tak prosto się kasuje... słowo żenada to chyba najdelikatniejsze określenie działań moderacji... cóż zamykanie ust ludziom o trochę innych poglądach ez słowa wyjaśnienia trąci inną epoką ale widocznie to te standardy lepszego dziennikarstwa.
  przecież wyraźnie widać cytat ".." i nie pochodzi on z żadnego raportu a z wywiadu z Waldemarem Brelą, specjalistą w zakresie energetyki i budowy instalacji do termicznej utylizacji odpadów, którego udzielił 4 lata temu dla portalu spalarnie-odpadów.pl
  W kwestii delikatnego mijania się z faktami przez Pana odsyłam do http://www.cire.pl/pliki/2/wykorzystanie_odpadow.pdf bo widzę, że dyskusja tutaj ma niewielki sens a przytoczony materiał wyjaśni, że większość podanych przez Pana punktów nijak ma się do rzeczywistości!
  dodam też, że
  "Należy pamiętać, że inwestycje wymagają wsparcia szczelnego, wydajnego i rozsądnego systemu pre-sortowania. Wszystko po to, aby tak cenne surowce jak papier tworzywa czy metale, nie zostały bezpowrotnie utracone w piecu, lecz zwrócone do obiegu materiałowego. Ponadto, spalarnie mogą być wykorzystane do podbudowy lokalnego systemu energetycznego lub parowego."
  Warto zauważyć także
  "Działająca od czerwca br. Ekospalarnia wyprodukowała już około 100 tys. GJ energii cieplnej. Oznacza to, że każdego dnia około 2300 GJ ciepła dostarczane jest do sieci MPEC SA. Pozwala na ogrzanie 10 tys. mieszkań.
  Ekospalarnia w Krakowie produkuje również energię elektryczną. W ciągu doby wytwarzane jest prawie 150 tys. KWh prądu. Każdego roku zakład może więc wyprodukować tyle energii elektrycznej, ile wystarczyłoby do działania wszystkich krakowskich tramwajów.
  http://energetyka.inzynieria.com/cat/1/art/48482/krakowska-ekospalarnia-ogrzewa-10-tys--mieszkan
  natomiast w Poznaniu
  "Obiekt może wytwarzać rocznie w trybie kogeneracji około 130 tys. MWh prądu oraz 300 tys. GJ ciepła."
  http://energetyka.inzynieria.com/cat/1/art/47691/poznanska-spalarnia-produkuje-juz-prad-z-odpadow
  i dalej
  "Spalanie odpadów komunalnych jest powszechnie stosowanym w krajach UE elementem systemu gospodarki odpadami. Świadczy o tym ilość istniejących w Europie spalarni odpadów, a przede wszystkim zapisy przyjęte we wspólnym ustawodawstwie państw UE. W świetle dyrektywy w sprawie składowisk odpadów ilość odpadów komunalnych (w szczególności organicznych i ulegających biorozkładowi) trafiających na wysypiska ma być drastycznie ograniczona. Polskie prawodawstwo, zgodnie z prawodawstwem unijnym, daje dobrą podstawę od budowy spalarni odpadów nowoczesnych i nieoddziaływujących negatywnie na środowisko. W świetle przedstawionego w niniejszym artykule materiału widać wyraźnie, że oddziaływanie spalarni na wszystkie elementy środowiska jest niewielkie, porównywalne do oddziaływania nowych obiektów energetycznych, a w zakresie emisji znacząco mniejsze. Nie bez powodu komin warszawskiej spalarni odpadów komunalnych (ZUSOK) jest dziś najczystszym kominem w Polsce.
  Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Liczne publikacje naukowe i raporty specjalistyczne (np. Raport Niemieckiego Związku Lekarzy) dowodzą jednak, że funkcjonowanie spalarni odpadów, zarówno spalarni odpadów komunalnych, niebezpiecznych, innych niż niebezpieczne, odpadów medycznych i spalarni odpadów ściekowych, w przypadku dotrzymywania przez nie wymogów określonych w Dyrektywie UE 2000/76/EC w sprawie spalania odpadów, nie wpływa w żaden sposób na zdrowie ludzi ani stan środowiska w rejonie oddziaływania spalarni (Fátima-Reis 2007a, 2007b, Ferre-Huguet 2006, Wang 2008, Moy 2008)."
  odsyłam do dr inż. Tadeusz Pająk „Instalacje do termicznego przekształcania odpadów w Polsce – plany, założenia, realizacja” AGH Kraków
  polecam także http://e-czytelnia.abrys.pl/przeglad-komunalny/2014-9-783/temat-wydania-9140/budujemy-pelna-para-raport-spalarnie-w-polsce-18522
  Na końcu pisze Pan o tu cytat
  "By interes się kręcił u naszych sąsiadów, agentura wpływu ma pole do popisu. Tylko dlaczego mają na tym tracic zwykli obywatele."
  Przykro to napisać ale gorszych bzdur dawno nie czytałem! Miałem nadzieję na sensowną rozmowę a trafiam na kogoś kto sugeruje, że Niemcy używają mitycznej agentury wpływu aby coś tracili zwykli obywatele. Zapytam jakie konkretnie straty poniosą obywatele i ja rozumiem, że straszenie Niemcami, Żydami i innymi obcymi bywa skuteczne wobec niektórych mniej światłych części naszego społeczeństwa ale proszę nie pisać demagogicznych idiotyzmów bez pokrycia! W kwestii
  "Mówienie zlikwidowaniu niskiej emisji jest kompromitacją tej osoby ponieważ jest to problem palenia w budynkach jednorodzinnych do których nie dociera i nie będzie docierac ciepło z kotłowni z uwagi na duże rozproszenie budynków" odsyłam to Podhala gdzie wprawdzie nie ma spalarni bo są źródła geotermalne ale tania energia, ogrzewanie i ciepła woda jakoś powodują, że opłaca się przyłączać domki jednorodzinne ich właścicielom do sieci (oczywiście na preferencyjnych warunkach) w terenie dużo bardziej skomplikowanym niż okolice Krosna.

  Zgłoś nadużycie bigger sobota, 11, marzec 2017 03:09 Link do komentarza
 • bigger

  widzę, że moderacja portalu krosnocity.pl to żart i ludzie kompletnie pozbawieni zasad. Pisze @1143ALOE ja mu odpowiadam a moderacja usuwa... Coś takiego jak wolność słowa istnienie na tym portalu czy w tym prywatnym folwarku bez słowa wyjaśnienia cenzuruje się te niesłuszne wypowiedzi jak w czasach PRL? Rozumiem, że moderacja ma problem z komentarzami nie po linii ale cóż podobno mamy tutaj wysokie standardy dziennikarstwa. Właśnie widzę ich Himalaje. Himalaje hipokryzji....

  Zgłoś nadużycie bigger sobota, 11, marzec 2017 03:05 Link do komentarza
 • 1143ALOE

  Do bigger
  Przeczytałem Pana/Pani wpis i przykro powiedziec, ale to jest przepisane z raportu oddziaływania na środowisko. Są pewnie celowe zmiany. Raporty są pisane zgodnie z normami. Papier wszystko przyjmie.
  1.Temperatura spalania na kotle planowana 850, a nie 1000 stopni-to ważne ze względu na dioksyny i furany.
  2. W Wiedniu temperatura spalania 1500 stopni-odpad 30% wsadu składowany jest w byłych kopalniach NRD.
  3. Dyrektywa UE - 50% odpadów musi stanowic surowiec wtórny z pozostałych 30% może byc przeznaczona do utylizacji metodą termiczną. Podane 70% jest nieprawdą.
  4. Metoda termicznego unieszkodliwiania odpadów jest najdroższa ze wszystkich znanych. Najtańsza - segregacja u żródła.
  5. Niemcy - Hamburg zlikwidowali 2 z 4 czynnych spalarni ze względu na duże koszty (segregacja tańsza), kadra techniczna jednej z nich przeniosła się do spalarni w Krakowie.
  6. Mówienie zlikwidowaniu niskiej emisji jest kompromitacją tej osoby ponieważ jest to problem palenia w budynkach jednorodzinnych do których nie dociera i nie będzie docierac ciepło z kotłowni z uwagi na duże rozproszenie budynków
  7. Był kiedyś problem z wiatrakami, gdy niemiecki system energetyczny nie był w stanie przyąc więcej energii elektrycznej, spalarnie rusztowe za duże koszty. By interes się kręcił u naszych sąsiadów, agentura wpływu ma pole do popisu. Tylko dlaczego mają na tym tracic zwykli obywatele.

  Zgłoś nadużycie 1143ALOE piątek, 10, marzec 2017 22:28 Link do komentarza
 • bigger

  Według mnie na każdym portalu czy to krosno24.pl czy krosnocity.pl każdy komentarz odnoszący się do artykułu (oczywiście pozbawiony wulgaryzmów) powinien być zamieszczany, dyskutowany i może uwierać, być niewygodnym ale należy go bronić lub krytykować argumentami. Niestety widzę, że łatwiej usunąć niż podjąć jakąkolwiek dyskusję. Uważam, że zbijanie kapitału politycznego na ludzkich lękach i niewiedzy jest żałosne. Uważam także, że w obecnej sytuacji środowiska na Podkarpaciu, gdzie królują piece i pali się "byle czym" a śmieci lądują albo w palenisku albo w lesie nowoczesna spalarnia jest konieczna.

  Zgłoś nadużycie bigger piątek, 10, marzec 2017 19:09 Link do komentarza
 • tropiciel oszustów

  notorycznie jak krzanowski z k24 komuszki z portalu KC usuwają wpisy godzące w Przytockiegi i jego przydupasów, napletków

  Zgłoś nadużycie tropiciel oszustów piątek, 10, marzec 2017 18:43 Link do komentarza
 • Bigger

  Jak widzę usunięto mój wpis. Czyżby cenzura niewygodnych dla portalu treści? Towarzystwo wzajemnej adoracji? Pytam moderatora dlaczego usunięty został komentarz podający realne dane na temat spalarni i jej wpływu na środowisko!

  Zgłoś nadużycie Bigger piątek, 10, marzec 2017 15:01 Link do komentarza
 • Krośnianin 2017

  "Lepiej mieć spalarnię i C.O i ciepłą wodę czy oczywiście samemu palić śmieciami w piecach? "
  Ja mam w kranie ciepłą wodę w domu ciepełko, a śmieciami nie palę mimo że spalarni nie ma.
  Bigger do ciebie trzeba chyba kontrolę czym palisz wysłać. Spalarnia w centrum miasta - palnij się w łeb razem z urzędasami z urzędu miasta i mpgk.

  Zgłoś nadużycie Krośnianin 2017 czwartek, 09, marzec 2017 20:43 Link do komentarza
 • bigger

  krzykaczy zapytam. Lepiej mieć spalarnię i C.O i ciepłą wodę czy oczywiście samemu palić śmieciami w piecach? Ludzie jak zawsze wrzeszczą a nie pojmują, że taka spalarnia truje zdecydowanie mniej niż setki prywatnych pieców opalanych byle było taniej. Rzeczywiście Krosno nigdy nic nie zrozumie. To przeszkadza budowa bezpośredniego połączenia kolejowego z Rzeszowem bo przecież busy takie cudne. To budowa spalarni bo przecież jak setki pieców kopci najgorszymi śmieciami i brak filtrów na kominie to wszystko super. Ludzie tutaj nie widzą dalej niż czubek własnego nosa i nie pojmują, że biedę to sami sobie robią bo jak trzeba będzie więcej zapłacić za śmieci to facet zbijający swój kapitał polityczny na ciemnocie ludu będzie krzyczał, że czas na dopłaty tylko z czego?

  Zgłoś nadużycie bigger czwartek, 09, marzec 2017 20:27 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?