KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Ogórki" na ulicach i tylko jedna "nauka jazdy"! Znacie takie Krosno?

"Ogórki" na ulicach i tylko jedna "nauka jazdy"! Znacie takie Krosno? Fot. Stanisław Nawracaj

Parowozy w kłębach dymu, "ogórki" na ulicach, znacie takie Krosno? Stanisław Nawracaj, krośnianin, uwiecznił w swoich fotografiach komunikację i transport z dawnych lat, w tym pierwszą w Krośnie "naukę jazdy". Już wkrótce wernisaż wystawy.

REKLAMA


Zdążyliśmy się przyzwyczaić do zakorkowanych ulic i braku miejsc parkingowych. Były jednak czasy, kiedy prywatne środki transportu należały do rzadkości.

Samochód, a nawet motocykl były na wagę złota. Miejski transport odbywał się starymi Jelczami (tzw. "ogórki"). Komunikacja funkcjonująca w latach 60-tych była dobrze rozwinięta, co pokazuje tablica z rozkładem jazdy ukazująca kierunki i częstotliwość kursowania autobusów na poszczególnych liniach.

Funkcjonowała oczywiście nauka jazdy, ale kto w tamtych czasach myślał o wspomaganiu kierownicy, systemie ABS itp. wynalazkach? Najpopularniejsze były motory. Sport żużlowy cieszył się wielkim powodzeniem, a większość widzów na zawody przyjeżdżała tym właśnie środkiem transportu.

Nie sposób nie napisać o krośnieńskich parowozach, które w tumanach dymu dumnie sunęły po kolejowych nasypach.

- Znajomy opowiadał, że po lekcji religii w kaplicy Emaus (ul. Kletówki) chłopcy biegli na kładkę nad torami w okolicy dworca i rzucali w przejeżdżające lokomotywy jajkami, tworząc w ten sposób kolejowe jajka sadzone (parowozy było rozgrzane jak patelnia). Stojąc w korku lub krążąc w poszukiwaniu wolnego miejsca parkingowego, przypomnijmy sobie czasy, kiedy samochód był rzadkością... - mówi Tomasz Wajda, inicjator wystawy "KROSNO - miasto i ludzie z lat 60. - 80. XX w.".

Stanisław Nawracaj, krośnianin, z zawodu nauczyciel, z zamiłowania fotograf, wiele lat spędził na dokumentowaniu różnych miejsc i chwil związanych z Krosnem i regionem.

W zdjęciach Nawracaja możemy dostrzec autentyczne życie i klimat minionych czasów. Są to fotografie prawdziwe, nie upiększane, wykonywane ze znawstwem, artystycznym smakiem i wielką ciekawością otaczającego świata. Na szczególną uwagę zasługują zdjęcia ukazujące codzienne życie w tamtej epoce. Któż wtedy myślał o fotografowaniu bawiących się dzieci, wiecznych robót drogowych, albo powstających domów i miejsc pracy?

Kto uwieczniał starą targowicę z kupującymi i sprzedającymi m.in. żywy inwentarz, albo pierwszą w powojennym Krośnie naukę jazdy? Stanisław Nawracaj bywał w takich miejscach i na kliszy fotograficznej uwieczniał świat, który dzięki niemu wciąż żyje.

Wystawa: "KROSNO - miasto i ludzie z lat 60. - 80. XX wieku"
Wkrótce będzie można zobaczyć wystawę fotografii Stanisława Nawracaja - "KROSNO - miasto i ludzie z lat 60. - 80. XX w.", połączoną z promocją książki zawierającej 261 zdjęć, wcześniej nigdzie niepublikowanych.

Wernisaż wystawy i promocja książki odbędzie się 8 listopada, o godz. 17.00 w saloniku artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej (ul. Wojska Polskiego 41).

Na wydarzenie zaprasza Krośnieńska Biblioteka Publiczna i Agencja Wydawniczo-Fotograficzna GRAFFIA.

Zobacz także: Targ przy ulicy Podwale. Znacie takie Krosno?

red.
Fot. Stanisław Nawracaj

 • autor: red.

2 komentarzy

 • szofer - wapniak

  Niezapomniana Pabieda - Warszawa. Na takiej szkolili panowie: Tadzio Nowak, Bolek Skublicki, czy groźnie wyglądający pan Gonet i Gierucki. Dla osób którym często gasł silnik - czekała korba rozruchowa. Dzisiaj 18-letnia niunia siedzi w samochodzie z prawie 100- konnym silnikiem i nie może płynnie ruszyć ze świateł fikając nogami.
  Świat idzie do przodu, a ludzie odchodzą. W Święto zmarłych warto pomyśleć o naszych instruktorach, którzy odeszli.

  Zgłoś nadużycie szofer - wapniak poniedziałek, 30, październik 2017 22:21 Link do komentarza
 • ciach

  Piszecie o ogórkach, a na zdjęciu Autosan H25A.

  Zgłoś nadużycie ciach poniedziałek, 30, październik 2017 17:02 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?