KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Budżet na 2019 rok przyjęty bez głosów sprzeciwu

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Rada Miasta Krosna przyjęła budżet na 2019 rok. Radni poparli przedłożony projekt 10 głosami "za" (Klub Samorządowy i Platforma Obywatelska) przy 8 "wstrzymujących się" (Klub Prawo i Sprawiedliwość). Budżet zaplanowano z ponad 20 mln deficytem. Opozycja skrytykowała wzrost podatków.

REKLAMA


Projekt budżetu został pozytywnie zaopiniowany przez wszystkie komisje Rady Miasta.

Dochody budżetu zaplanowane zostały w wysokości 368,5 mln zł, w tym:
- dochody własne - 150,5 mln zł,
- subwencje - 100,3 mln zł,
- środki z UE na projekty inwestycyjne i bieżące - 50,2 mln zł,
- dotacje celowe ze środków krajowych -  67,5 mln zł.

Wydatki zaplanowano w wysokości 390,2 mln zł, w tym na wydatki majątkowe - 98,9 mln zł (25,3% budżetu), z czego na zadania współfinansowane ze środków europejskich - 51,7 mln zł.

W dużej mierze środki zostaną na kontynuację już rozpoczętych działań. W tym przewidziany jest zakup kolejnych autobusów, a także spłata zakupu Lotniska Iwonicz leżącego w sąsiednich gminach.

Prawie 19 mln zł przeznaczonych jest na modernizację dworca na potrzeby Etnocentrum. W projekcie budżetu znalazła się też długo oczekiwana modernizacja oświetlenia ulicznego. Samorząd podejmuje też działania "przeciwsmogowe", dofinansowane będą systemy energii odnawialnej oraz wymiana źródeł ciepła w gospodarstwach domowych. W projekcie znalazł się też nowy Inkubator Przedsiębiorczości oraz kilkanaście projektów wybranych w ramach "budżetu obywatelskiego".

Dyskusja nad budżetem nie trwała długo. Głos zabrał przewodniczący dzielnicy Białobrzegi, Andrzej Wilk. - Nie są realizowane nasze wnioski - stwierdził.  Dopytywał o remont ul. Kopernika i remont zamkniętej kładki obok oczyszczalni. - Nie ma remontu kładki, za to będzie nowa, ale przy ul. Lunaria. Życzę żeby powstała, a kładka na Białobrzegach niech się zawali! - mówił Andrzej Wilk.

Ripostował prezydent Piotr Przytocki: - Ekspertyza wskazała, że kładka nie może być użytkowana, grozi katastrofą - mówił prezydent. Wspomniał o omijaniu zakazu i o tym, że po kładce jeżdżą pojazdy, które nie powinny się tam znajdować. Prezydent nie zgodził się z opinią, że w Białobrzegach nie realizuje się remontów i inwestycji, uspokajał też w sprawie ul. Kopernika.

W głosowaniu budżet przyjęto większością głosów. 10 radnych głosowało "za" (klub Samorządowy i radni Platformy Obywatelskiej). Radni klubu Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się od głosu.

- Nie byliśmy przeciw - podkreśla Paweł Krzanowski, przewodniczący Klubu Prawa i Sprawiedliwości, zaznaczając, że popiera wiele z pomysłów i planowanych inwestycji. - Nie poparliśmy budżetu głównie z powodu podwyżki podatku od nieruchomości - dodał lider Klubu PiS.

Argumentował, że ponad 40% dochodów budżetu stanowią wpływy z tytułu podatków PiT i CIT, a ponad 20% wpływy z podatku od nieruchomości. - To jest powiązane, jeżeli będzie niższy podatek od nieruchomości, to firmy będą się lepiej rozwijać, co wpłynie na wzrost wpływów z PIT i CIT - przekonywał Paweł Krzanowski.

Dziennikarze zwrócili uwagę, że były już sytuacje, w których opozycyjny Klub PiS popierał projekt budżetu w Krośnie. - Ale przez kilka lat nie było podwyżki podatku od nieruchomości, a teraz była - odpowiedział radny Krzanowski.

pd

  • autor: pd

9 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?